“Cumhurbaşkanımız göz hizasında lider diplomasisi yürütüyor”

“Cumhurbaşkanımız göz hizasında lider diplomasisi yürütüyor”Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Esenler’de geri dönüşümden eğitime kazandırılan defterlerin öğrencilere dağıtıldığı defter dağıtım törenine katıldı. Tacirler Eğitim Vakfı İlkokulu’nda meydana gelen törene Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanı sıra İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı. Öğrencilerin yaptığı resimlerin yer aldığı sergiyi gezen Oktay, törende bir konuşma yaptı.

“2,1 milyar ton çöp bin 200 tane boğaz köprüsünün ağırlığıyla eşdeğer”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, “Dünyanın durumuna baktığımızda her sene ortalama 2,1 milyar ton çöp üretildiği tespit edilmiştir. Bu, bin 200 tane boğaz köprüsünün ağırlığıyla eşdeğer. Ancak ne yazık ki bunların çok azı, sadece yüzde 16’sı geri dönüştürülüyor. Yarısına yakını ise geri dönüştürülmesi imkânsız biçimde doğaya bırakılıyor. Bu oran yeşile, maviye, verimli toprağa ve pak havaya ihanettir. Midesinden plastik çıkan balıklar, nesli tükenen hayvan cinsleri, kirlenen su ve hava ile ekosistem bize bu ihaneti oldukça ağır ödetiyor. İklim değişikliği, atıkların doğaya acımasızca bırakılmasının bir sonucu olarak geleceğin en mühim riskleri içinde yer ediniyor” dedi.

“1 ton kağıt atık geri dönüştürüldüğünde doğada 17 ağaç kesilmekten kurtarılıyor”

Esenler Belediyesi’nin uzun senelerdir geri dönüşüm konusunda misal çalışmalar yaptığını söyleyen Oktay, “Sadece Esenler’de günlük toplanan ve ayrışan çöp ortalama 400 tonu buluyor. Bu miktarın yüzde 10’u deftere dönüşerek evlatlarımızın eğitimine ve aile ekonomisine katkı sağlamakta. 1 ton kağıt atık geri dönüştürüldüğünde doğada 17 ağaç kesilmekten kurtarılıyor. Ayrıca yine geleneksel olarak Esenler Belediyemiz tarafınca ‘Okullar Arası Atık Pil Yarışması ve Okullar Arası Mavi Kapak Yarışması’ düzenlendiğini biliyorum. Yarışma cevabında en fazla pil ve mavi kapak toplayan okullarımıza belediyemiz tarafından led TV’den bilgisayara kadar çeşitli hediyeler gönderilerek sizler gibi kardeşlerimiz atık yönetimi konusunda teşvik ediliyor” diye konuştu.

“Cumhurbaşkanımız göz hizasında lider diplomasisi yürütüyor”

Ukrayna’da yaşanan savaşın enerji arz güvenliğinin önemini bir defa daha ortaya koyduğunu söyleyen Oktay, “Yenilenebilir enerji alanında gerçekleştirdiğimiz iyileştirmelerle senelik 100 milyon ton ilave sera gazı emisyonundan kaçınılmıştır. Ukrayna’da yaşanan savaş, enerji arz güvenliğinin önemini bir kez daha ortaya koydu. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bölgede barışın temini, enerji ve gıda arzı güvenliği için gösterdiği irade tüm taraflar için önemlidir. Bugün Şangay Beşlisi Zirvesi için Özbekistan’da, oradan da BM Genel Kurulu için ABD’ye geçecekler. Dün Semerkant’tan basına yansıyan görüntüleri gördünüz. Cumhurbaşkanımız göz hizasında önder diplomasisi yürütüyor. Gecesiyle, gündüzüyle sadece resmi toplantılarda değil gayriresmi ortamlarda da 7 gün 24 saat çalışan, önder diplomasisi yürüten bir Cumhurbaşkanımız, dünya liderimiz var” dedi.

“Yeşil hidrojen çalışmalarımızı da kararlılıkla sürdürüyoruz”

Oktay konuşmasının devamında, “Dostlarıyla yürüyen, bölgesinde önder Türkiye imajı Cumhurbaşkanımızla yaşam buluyor. Ülkemizin menfaatleri ve dünya barışı için ‘herkese hakkaniyet, aleme nizam’ şiarıyla gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz. Enerji verimliliği, pak enerjiye geçiş ve enerji dönüşümü enerji güvenliğinin ayrılmaz parçasıdır. Kurulu elektrik gücümüzün yüzde 54’ü yenilenebilir enerji santrallerinden müteşekkildir. Yeşil hidrojen çalışmalarımızı da kararlılıkla sürdürüyoruz. Biz naturel ekosistemi korumak için üzerimize düşeni yaparken katı atıktan kanalizasyona, hava ve gürültü kirliliğine kadar, çevreye zarar veren tüm unsurların olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak için birey kişi tüm vatandaşlarımızla iş donanması arasında olmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“Hükümetimiz kitaplarını, hepimiz defterlerini veriyoruz”

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ise, “Yıllardır idame eden bir gelenekle birlikte Esenler’de 85 bin ilköğretim, ortaokul ve lise öğrencimiz var. 85 bin öğrencimizin her birinin zengin ve yoksul ayrımı yapmaksızın Milli Eğitim Müdürlüğümüzün bizlere verdiği sıralama çerçevesinde bir öğrenci kaç tane defter kullanacaksa hükümetimiz kitaplarını ve yardımcı kitaplarını teslim ediyor. Biz de Esenler Belediyesi olarak defterlerini teslim ediyoruz. Zaten Esenler halkı bu çöpleri bize veriyor. Biz onların çöplerinden elde ediyoruz. Esenler’in çocuklarına öğrenime bir katkı olarak takdim ediyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, törenin arkasından bir öğrenciye akülü tekerlekli iskemle armağan etti. Daha sonra fotoğraf yarışmasında ilk üçe giren öğrencilere hediyeler verildi.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın