Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’dan Kılıçdaroğlu’na göndermeAK Parti’nin “2023’e Doğru Şehir Buluşmaları” programı çerçevesinde Malatya’ya gelen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, gündeme dair mühim açıklamalarda bulunmuş oldu.

“Çünkü onlarda bunu anlayacak vizyon yoktu”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ülke dışında da yoğun bir dış ilişkiler trafiği sürdürdüğüne değinen Oktay, isim vermeden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iktidara geldiğinde söylediği ‘Dünyayı fellik fellik dolaşacağız’ sözünü anımsatan Oktay, “O zaman da anlamıyorlardı. Çünkü onlarda bunu anlayacak vizyon yoktu. Bugün ABD’dan icazet almak için ne yapmış olduğu belli olmayan, kaç saat nerede olduğu belli olmayan insanların bunu anlaması aslına bakarsanız mümkün değildi, bugün de anlamalarını esasen beklemiyoruz” diye konuştu.

“Gizli kapılar peşinde Türkiye’nin problemlerine çözüm arayan bir iktidar yok”

Şu an dünyada bir enerji ve gıda arzı sıkıntısının var olduğuna da değinen Oktay, Türkiye’nin ise bu sorunlarının olmadığını söyledi. Rusya Devlet Başkanı Putin’in Türkiye’nin enerji dağıtım merkezine dönüştürülmesi söylemine de değinen Oktay, muhalefetin 6’lı masadaki ortaklarından Ali Babacan’ın bu konuyu eleştirmesine de sitem etti. Oktay, “Yazık doğrusu, Akdeniz’de yaklaşık 7 yılda hayata geçirilecek bir projeyi 2 yılda hayata geçiriyoruz. Zaten sizin görmenizi beklemiyoruz, siz gözünüzün önünde 6’lı masada birbirinizi bile göremiyorsunuz. 6’lı mıdır 7’li mi kimse bilmiyor. Bir tane cumhurbaşkanı talibi çıkarmayı beceremeyen, bundan mahrum ve aciz. 6’lı masa her bir araya vardığında aslında bitirdikleri, bir önceki bir araya geldiklerinde ortaya çıkaran dedikoduları gidermeye çalışmaktan ibarettir. Bu insanlar Türkiye’yi yönetecek öyle mi? 2023’e bunlarla mı gireceğiz? Bunların içerisinden ben cumhurbaşkanı olabilirim diye düşünen, acaba olabilir miyim diye icazet almak için Amerika’ye gidiyor. Sen icazet almak için oraya gidiyorsan milletinden niye icazet istiyorsun? O kadar özgüvensiz ve yoksunsun ki, nerede kiminle ne görüştüğünü bile milletinle paylaşmaktan acizsin. Kameralardan gizli saklı, basından gizli saklı, milletten gizli görüşmeler yapacaksın; sonra da ‘Türkiye’nin geleceğine yönelik vizyon ve çözüm belirliyorum’ diyeceksin. Türkiye’nin geleceğine yönelik vizyon işte burada, Malatya’da milletle beraber aranır. Gizli kapılar peşinde Türkiye’nin sorunlarına çözüm arayan bir iktidar yok, aynı biçimde bu şekilde bir lideri de yok. Hiç kimseden icazet almayan Recep Tayyip Erdoğan var” benzer biçimde konuştu.

Tüm ülkelerle şeffaf müzakere

Tüm ülkelerle saydam bir biçimde görüştüklerini ve sorunlara bu biçimde yaklaştıklarını ifade eden Oktay, “İşte Rusya ile gördüğünüz misal bir emek verme. Birçok mevzuda, hemfikir olmadığımız birçok mevzu olmasına rağmen Rusya-Ukrayna krizinde, Suriye, Libya krizindeki şeklinde aynı anda aynı fikir olabileceğimiz mevzularda iş birliği yapıyoruz. Her şeyi aynı paketin içerisine koymayan bir Türkiye, bir dış politikası var. Bunu AB, Amerika ve diğer ülkelerle de yapıyoruz. Zaten bu ülkelerde yaptığımız tüm çalışmalarda Cumhurbaşkanımız saydam bir halde ne yapacağını açıkça anlatım eder. Muhatapları ile son aşama net bir şekilde konuşur, önerilerini yapar. Kabul edilir, edilmez. Bunu milletin gözünün önünde yapar. Kimseden icazet almaz, biz de kadroları olarak almayız” diye konuştu.

Rusya-Ukrayna krizinde bir yandan sorunları çözmeye çalışırken, ana hedeflerinden de sapmadıklarını ve savaşın durdurulması yönünde çaba sarf ettiklerini belirten Oktay, “Elimizden gelen bütün gayreti sarf ediyoruz, tabii birileri istemese de. En kötü barış yeniden her türlü savaşın üstündedir. Savaşın kazananı yoktur, barışın kazananı mutlaka vardır. İnşallah bu gayretlerimiz devam ediyor. Her iki taraf ile görüşen tek ülke ve lider olma konumumuzu sürdürüyoruz” diye konuştu.

“Günaydın, Türkiye nerede zannediyorsunuz?”

Amerika gezisinde açıklama icra eden Kılıçdaroğlu’nun, ‘Türkiye’nin Ukrayna’nın yanında olması gerektiği’ söylemine de değinen Oktay, “Dün tekrar Amerika’den nereden aldıysa Kılıçdaroğlu, ‘Ukrayna’nın yanında olmamız lazım’ demiş. Günaydın, Türkiye nerede zannediyorsunuz? Ukrayna ile Rusya ile görüşen tek ülke ve lideriz. Ukrayna sıkıntıya girdiğinde herhangi bir ülkenin toprak bütünlüğüne karşı net karşı olduğumuzu ifade ettik, bu da Cumhurbaşkanımız Putin ile görüştüğünde dile getirmiş olduğu konulardan biri. Ukrayna’ya yardım konusuna gelince, her türlü yardımı icra eden Türkiye’dir, bunu da gizli yapmıyoruz. Yeni uyandı, günaydın demek lazım Kılıçdaroğlu’na. Belki 6’lı masada diğerlerinin uyanmasına vesile olur, o da zor fakat 2023 seçimlerinden sonra uyanırlar. Seçim tarihinde de cumhurbaşkanı adaylarını belirlerlerse basit iyi iş çıkarmış olurlar, o da zor görünüyor” ifadelerini kullandı.

“Bundan niye rahatsız olunur”

Dezenformasyonla mücadele düzenlemesi olarak malum Basın Kanunundaki düzenlemelerin eleştirilmesine de değinen Oktay, “Yapılmaya çalışılan şudur. Yalan haber yapamazsınız, yayamazsınız. Bu Türkiye’de zaten yasak. Nerede yasaktı? Klasik medya değimiz gazete, mecmua, televizyon vs. Mahkemeye gidersiniz. Bugün sosyal medyaya baktığımızda bir haberin dolaşım hızına baktığımızda şahsı mahvetmiş oluyorsunuz. Yalan haberin yayılmasını önlemek ve daha hızlı ilerlemek adına çıkarılmış bir yasadan bahsediyoruz. Bundan niye rahatsız olunur? Bundan anca tek kesim rahatsız olur, yalan söyleyen, yalandan beslenen, yalanlar üstünden idrak yapanlar rahatsız olur. Bunu da milletimiz buradan fazlaca net bir biçimde görmektedir” ifadelerine yer verdi.

“6’lı masa veya 7’li masa”

Muhalefet liderlerinin oluşturduğu 6’lı masanın bir ayağında da HDP’nin bulunduğunu ifade eden Oktay, “6’lı masa yada 7’li masa. O masadakinin bir tanesinin kim olduğunu biliyorsunuz ki. Terör sevici, teröristlere terörist diyemeyen bir siyasal parti. Güya bunlar gelecek, Türkiye’de terörle savaşım edecek; doğuda ve Türkiye’nin her bir karışında sağlanan güvenliği ve o konforu. Kime ne bakanlık vereceğiz diye şimdiden birbirlerine girdikleri ortada zaten HDP’de. ‘Çıkıp ancak bakanlık vermekle kalmayacak, zamanı gelince başbakanlık da vereceksiniz’ restini çektiği bir ortamdan bahsediyoruz. Milletimiz bunu görüyor, Malatya görüyor. Teröristlerle iş birliği içinde olanlar bu ülkeyi temsil edemez” gibi konuştu.

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın