Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 29 Ekim mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 29 Ekim mesajıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla ileti yayımladı.

Erdoğan mesajında, “Sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle, hürmetle selamlıyorum. Bugün, hep beraber Türkiye Cumhuriyeti’nin 99’uncu kuruluş yıl dönümüne kavuşmanın gurur ve heyecanını yaşıyoruz. Ülkemizin 81 vilayetindeki her bir insanımızın ve dünyanın dört bir köşesindeki milyonlarca vatandaşımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını tebrik ediyorum. Yurt dışındaki temsilciliklerimizde bayram sevincimize ortak olan dostlarımıza da şahsım, ülkem ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum. Bu vesileyle bir kere daha Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal’le birlikte İstiklal Harbimizi zaferle taçlandıran kahramanlarımızı, Büyük Millet Meclisi’nin vatanperver üyelerini rahmetle yâd ediyorum.

Bağımsızlığımız uğrunda bir gül bahçesine girercesine toprağa düşen aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimizi minnetle anıyorum. Bundan 99 sene önce ağır bedeller ödeyerek, gerçekten oldukça zor şartlarda kurduğumuz Türkiye Cumhuriyeti’ni “çağdaş medeniyetler seviyesinin de üstüne çıkarmak” için kesintisiz bir mücadele içindeyiz”

Son 20 yılda gerçekleştirdiğimiz demokrasi ve kalkınma devrimleriyle, sadece ulusal iradenin önündeki engelleri değil, cumhurla cumhuriyet arasında örülen kalın duvarları da ortadan kaldırdık” diyen Erdoğan, ”Türkiye’yi, demokrasisi örnek alınan, ekonomisi göz dolduran, diplomasisi ilgiyle takip edilen, ulusal birlik ve kardeşliğini her türlü sabotaja rağmen en güçlü biçimde muhafaza eden bir ülke konumuna getirdik. Bir yüzyıl önce istiklal mücadelesi mazlum halklara esin veren Türkiye’nin, bugün de gözlerin ve kalplerin hayırlı menzili içinde olduğu bir gerçektir. Küresel belirsizliklerin arttığı bir dönemde barışı, istikrarı ve adaleti tesise yönelik gayretlerimiz, tüm kesimler tarafından takdirle karşılanıyor. Suriye’deki insani trajedinin sona erdirilmesinden Rusya-Ukrayna krizinin çözüme kavuşturulmasına kadar girişimci ve insani dış politikamızla çevremizde bir barış ve huzur kuşağı meydana getirmeye çalışıyoruz” açıklamasında bulunmuş oldu.

Türkiye’nin enerji, müdafaa endüstri, ziraat, gezim, ulaştırma, esenlik alanında mühim atılımlar gerçekleştirdiğine vurgu yapan Erdoğan şunları kaydetti: ”Milli gelirine oranla en oldukça insani yardım yapan ülke olarak, nerede bir mazlum, mağdur ve gereksinim sahibi varsa, kökenine, inancına, farklılıklarına bakmadan imdadına koşuyoruz. Küresel ölçekte ülkemizin itibarını ve ağırlığını artırırken, içeride de yatırım ve kalkınma hamlelerimize aralıksız bir şekilde devam ediyoruz. Karadeniz’de keşfini yaptığımız ve evlerimize taşımak için gece gündüz çalıştığımız doğal gaz, enerji kulvarında önümüzde yeni ufuklar açtı. Savunma sanayii alanında kendi ürünlerini tasarlayan, geliştiren, üreten ve bu tarz şeyleri ihraç eden bir kapasiteye ulaştık. Tarımdan turizme, ulaştırmadan tahsil ve sağlığa her alanda kendimizle yarışıyor, başarı çıtamızı devamlı yukarı taşıyoruz. Birkaç gün önce yaklaşık 6 milyon vatandaşımızın ev ve arsa ihtiyacını giderecek tarihimizin en büyük sosyal mesken projesinin temelini attık. 29 Ekim’de de ülkemizin ilk yerli ve ulusal elektrikli otomobili olan TOGG’un banttan indirilme törenini gerçekleştiriyoruz. Maruz kaldığımız onca haksızlığa ve engellemeye rağmen, bir satranç ustası hassasiyetiyle, 2053 ve 2071 vizyonlarımızın temelini atıyoruz. Ülkemize kazandırdığımız yapıt ve hizmet altyapısı üstünde “Türkiye Yüzyılı”nı inşa etmekte kararlıyız. Rabbim yolumuzu, bahtımızı aleni etsin diyorum. Bu düşüncelerle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı bir defa daha kutlama ediyor, milletimize sağlık, huzur ve sağlık temenni ediyorum. Şehitlerimizin ruhları şad olsun. Cumhuriyetimizin 99’uncu yıldönümü mübarek olsun”.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın