Çin’in telefon devi Oppo, nakliye düşüşleri nedeniyle çip tasarım birimini dağıttı

Çinli akıllı telefon devi Oppo, zayıf küresel talep büyük cep telefonu üreticilerini maliyetleri düşürmeye ve yeniden strateji oluşturmaya zorladığından genç çip tasarım birimi Zeku’yu dağıtıyor.

ABD ile artan jeopolitik gerilimler Çinli firmaları ana tedarikçilerden ayırma tehdidinde bulunurken, karar, telefon üreticisinin şirket içi çip gelişimini desteklediğine inananlar için sürpriz oldu. Öngörülebilir gelecekte Oppo, üçüncü taraf çip ortaklarına güvenmek zorunda kalacak.

Pazar araştırma firmasına göre Oppo, 2023 yılının ilk çeyreğini dünyanın dördüncü en büyük akıllı telefon satıcısı olarak tamamlamayı başarırken, sevkiyatı %8 düştü Canalys. Apple dışında en iyi beş telefon üreticisinin tamamı sevkiyatlarda düşüş gördü. Sonuç olarak, küresel akıllı telefon pazarı çeyrekte %13 küçüldü.

Oppo, bugün yaptığı açıklamada bir zamanlar umut vaat eden çip ekibini işten çıkarma kararını açıkladı: “Küresel ekonomi ve akıllı telefon endüstrisindeki belirsizlikler nedeniyle, uzun vadeli gelişim için zor ayarlamalar yapmak zorundayız. Bu nedenle şirket, Zeku’nun faaliyetlerini durdurma kararı aldı.”

Aralık 2021’de Zeku açıklığa kavuşmuş kendi geliştirdiği ilk yonga seti MariSilicon X, Apple’ın çip tasarımını kurum içine getirme yolunu izleyen, makine öğrenimi yoluyla fotoğraf ve video performansını artırmak için tasarlanmış bir nöral işleme birimi. Zeku ayrıca bir Palo Alto’daki araştırma üssü.

LinkedIn’e göre, Zeku’nun bir ay önce hala 100’den fazla pozisyonu işe aldığı göz önüne alındığında, Zeku’nun sonu ani oldu. sayfa.

Hareketin nasıl etkileyeceği belli değil 2.000’den fazla çalışan diğer yerleşik çip firmalarından yetenekleri çekmek için rekabetçi maaşlar sunan Zeku’da. Oppo şimdilik ekibin nerede olduğu konusunda suskun, yalnızca “şirket ilgili konuları uygun şekilde ayarlayacak ve dünya çapındaki kullanıcılara harika ürünler ve hizmetler sunmaya devam edecek” diyor.

Oppo’nun çiplerden çekilmesi, Çinli telefon şirketlerinin yarı iletken tedarik zinciri üzerindeki kontrollerini güçlendirmek için başka bir mücadeleye işaret ediyor. Huawei, Trump dönemi yaptırımları nedeniyle ABD’den gelişmiş çiplere erişimini kaybetti ve HiSilicon aracılığıyla kendi üst düzey çiplerini tasarlama girişimi, ABD’nin büyük dökümhaneleri kesmesinin ardından bocaladı. Şirket başvurdu bütçe cep telefonu markası Honor’u ortaya çıkarıyoryan kuruluşun Huawei’nin tüketici işini büyük ölçüde yok eden yaptırımları atlatmasına yardımcı olmanın bir yolu olarak görülen bir hareket.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın