Çin’de yeni ölümcül virüs! 35 kişide tespit edildiÇin’in doğusundaki Hennan ve Şantung eyaletlerinde yeni bir virüs paniği yaşanıyor. Hayvanlardan insanlara geçmiş olduğu düşünülen Langya (LayV) isimli henipavirüs, şu ana kadar 35 şahıs de tespit edildi.

Yorgunluk ve öksürük semptomlarına neden olan virüsün, insandan insana yayılabileceğine ilişik bir delil yok. Ağırlıklı olarak kır farelerinde rastlanan virüs ile alakalı Çin, Singapur ve Avustralya’dan araştırmacıların kaleme aldığı makale New England Tıp Dergisinde yayınlandı.

Singapur’daki Duke-NUS Tıp Okulu’ndan araştırmacı Wang Linfa, tespit edilen vakaların ciddi olmadığını ve ürkü yapılmaması gerektiğini söylemiş oldu. Linfa buna rağmen, doğada bulunan ve insanları enfekte edebilecek oldukça sayıda virüsün öngörülemeyen sonuçlara niçin olabileceği gerekçesiyle alarmda olmaya ihtiyaç duyulduğunu da ifade etti.

Memeli hayvanlar doğal rezervuar olabilir

Araştırmacılar tarafından yapılan çalışmalarda, test edilen kır farelerinin yüzde 27’sinde Langya virüsü tespit edildi. Köpeklerin yüzde 5’inin ve keçilerin yüzde 2’sinin de virüs testleri pozitif yönde çıktı. Köstebek benzer biçimde memeli hayvanların virüsün doğal rezervuarı olabileceği düşünülüyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ndeki araştırmacılar ise, insanlarda görülen her 4 virüsten 3’ünün hayvanlardan insanlara geçmiş olabileceğini tahmin ediyor.

Birleşmiş Milletler (BM), daha ilkin de iklim krizi ve yaban hayatındaki sömürünün artışı nedeniyle dünyada çok sayıda benzer hastalığın görülebileceği mevzusunda uyarılarda bulunmuştu. Tayvan Hastalık Kontrol Merkezi’nden Pazar günü yapılan açıklamada, Langya virüsü ile ilgili çalışmaların yakından takip edildiği belirtilmişti.

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın