Ceren Damar’ın annesinden mahkemede yürek yakan sözlerAnkara 35. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, Şenel’in babası Mustafa, anası Feyzan Damar ile eşi Levent Şenel’in yanı sıra oldukca sayıda avukat ve sivil camia kuruluşu temsilcileri de katıldı.

Avukatı vesilesiyle sıhhat durumunu gerekçe göstererek duruşmaya gelmeyeceğini ileten tutuksuz sanık Vahit Bıçak ise yargılamanın devam etmiş olduğu sırada, eli sargılı biçimde mahkeme salonuna gelerek sanık kürsüsündeki yerini aldı.

Baba Mustafa Damar, ortalama 4 senedir hukuk mücadelesi verdiğini belirterek, işlediği suçlardan ceza verilmediği için sanığın suç işlemeye devam ettiğini savundu.

Bıçak’ın, hakkında onlarca tahkikat açılmasına neden bulunduğunu, bunların tamamının takipsizlikle sonuçlanmasına karşın önceki oturum yazılı savunmasında bu gerçeği çarptırdığını belirten Damar, “Kendisini ölümle tehdit ettiğime dair beyanlarda bulunuyor, bununla ilgili tahkikat olduğunu söylüyor ancak soruşturmanın takipsizlikle sonuçlandığını belirtmiyor. Sanığın amacı yargıyı kandırmak ancak mahkemenin layıkıyla karar vereceğini düşünüyorum.” dedi.

“BEN YILLARDIR GÖZYAŞLARIMI KATIP GELİYORUM”

Anne Feyzan Damar ise kızının canavarca hisle katledildiğini, buna ilişkin meydana getirilen yargılamada sanık Bıçak’ın, onun manevi hatırasına hakaret içeren ifadeler kullandığını belirterek, “Sanık her seferinde şeker hastası olduğundan duruşmaya gelmek istemiyor. Kendisine geçmiş olsun, insülin iğnesini vurup gelebilirdi. Benim içimin yangını şeker hastalığına benzemez, tedavisi yok. Ben yıllardır gözyaşlarımı ilave edip geliyorum.” diye konuştu.

Sanık Bıçak’ın avukatı Ersoy Aytaç da bilhassa “kadın cinayeti” ve “hırsızlık suçu işleyenlerin” yargılandığı davalarda avukatlık yapanların kimi vakit linç edildiğini iddia etti.

Benzer bir durumun Bıçak’ın sanık avukatlığı yapmış olduğu Ceren Damar cinayet davasında yaşandığını, bu durumun savunma hakkını ihlal ettiğini ileri süren Aytaç, avukatların sadece mesleğini icra etmeye çalıştıklarını söylemiş oldu.

Sanık Bıçak ise müdafaa hazırlamak için ek süre istek etti.

Beyanların ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, savunmasını hazırlaması için sanık Bıçak’a son kere vakit verildiğini belirterek duruşmayı 10 Mart’a erteledi.

İDDİANAMEDEN

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının iddianamesinde, akademisyen Ceren Damar’ın kopya çekerken yakaladığı talebesi Hasan İsmail Hikmet tarafından odasında öldürüldüğü hatırlatıldı.

Bu eyleminden dolayı Hikmet’in, Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesince 21 Şubat 2020’de “kişiyi yerine getirmiş olduğu kamu görevi sebebiyle öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldığı aktarıldı.

İddianamede, Hikmet’in avukatlığını üstüne alan Vahit Bıçak’ın yargılama süresince kullandığı bazı ifadelerle Mustafa ve Feyzan Damar’a hakaret, hayatını kaybeden Ceren Damar’ın ise “hatırasına hakaret” etmiş olduğu, bu yüzden cezalandırılması gerektiği kaydedildi. Söz konusu suçlardan Bıçak’ın 10 yıla kadar hapsi isteniyor.

kaynak – sozcu, listelist

Yorum yapın