Çalışanlara sağlanan faydalar girişimi Swile, önümüzdeki çeyrekte karlı olmayı bekliyor

Fransız başlangıç kaydır sadece bir yıl sonra bazı gelir ölçümlerini paylaştı Bimpli ile birleşiyor, BPCE’nin çalışanlara sağlanan faydalar bölümü. Swile’ın ana ürünü, yemek kuponları gibi çalışanlara sağlanan faydalar için bir ödeme kartıdır.

2022’de Swile, Bimpli’nin gelirini de içeren 138 milyon € gelir elde etti (bugünkü döviz kuruyla 153 milyon $). Yine de şirketin zararı 72 milyon €’ya (80 milyon $) yükseldi. Diğer bir deyişle 2022 karışık bir çanta oldu.

Ancak şirket, Swile’ın önümüzdeki çeyrekten itibaren FAVÖK bazında kar elde etmeyi beklediği için bunun bir geçiş aşaması olduğunu söylüyor. Bu, Swile’ın tüm yıl boyunca karlı olacağı anlamına gelmiyor, ancak şirket bir dönüm noktasında.

Swile’ın bu kadar çok para kaybetmesinin nedeni, 200 milyon dolar topladı 2021’de SoftBank Group International liderliğindeki bir D Serisi finansman turunda.

“Sonuçta 200 milyon € topladık. Ve bunu dışarı çıkıp mojito içelim diye yapmadık. Pazar payı kazanmaya devam etmekle ilgiliydi. Swile’ın kurucusu ve CEO’su Loïc Soubeyrand, 2022’de pazar payı kazanmaya devam ederken işe yaradı.

Öyleyse Swile’ın pazar payı nedir? Fransa’da şirketler, iş gününün ortasındayken öğle yemeğine katkıda bulunmak zorundadır. Bazı şirketler ucuz yemeklerin olduğu bir kafeterya sunarken, diğerleri restoran ve pastanelerde harcayabileceğiniz yemek kuponları dağıtır.

Göre CNTR, yemek kuponu şirketleri, yalnızca 2022’de Fransa’da 8,5 milyar Euro’luk işlem hacmi gerçekleştirdi. Swile, yılda 3 milyar avroluk işlem hacmini yönettiğini söylüyor. Alandaki diğer büyük oyuncular arasında Edenred, Up Coop ve Sodexo yer alıyor.

“Fransa’da 5 milyon, Brezilya’da 500.000 kullanıcımız var. Yani toplamda 5,5 milyon, bunun üçte ikisinden fazlası yemek kuponları kullanıyor, çünkü biz aynı zamanda hediye kuponlarıyla da ilgileniyoruz,” dedi Soubeyrand.

Yemek kuponu alan çalışanların %40’ı hala kağıt kupon kullandığından, Swile’ın kendi iç pazarında büyümek için biraz yer var. Bir noktada Swile ve diğer yemek kuponu sağlayıcıları, bu şirketlerin ödeme kartlarına geçmesini bekliyor.

“Üstelik, gerçekten ilginç olan şey, bu pazarın son üç yıldır doğal ve organik olarak çift haneli oranlarda büyüyen bir pazar olması. Soubeyrand, son üç yılda %10’un üzerinde bir büyüme elde ettik” dedi.

COVID-19 salgını ve birçok şirketin uzaktan çalışmaya izin vermesi nedeniyle eskiden yemekhaneye giden bazı çalışanlar artık yemek çeki almayı tercih ediyor. Aynı şekilde enflasyon nedeniyle birçok firma yemek kuponlarına daha fazla para ayırıyor.

Sonraki hedef: seyahat ve harcamalar

Swile, gelirinin büyük bölümünü hâlâ yemek kuponlarından elde etmeyi beklerken, şirket bir kurumsal seyahat rezervasyon platformunu test ediyor. Geçen yıl, Swile Edinilen Okarito ve markasını şu şekilde değiştirdi: Kaydırma Seyahati. Şu anda beta sürümünde mevcuttur.

Soubeyrand, “Swile Travel olacak ve onu süper uygulamamıza entegre ettik çünkü amaç, bu deneyimi birleştirmek için tek bir uygulama kullanmak,” dedi.

Halihazırda Swile kullanan 85.000 şirket var ve şirket bu yeni ürünü piyasaya sürmek için bu kullanıcı tabanından yararlanmayı planlıyor. American Express ve Egencia’nın yanı sıra daha yeni girenlerle rekabet edecek. Navan (eski adıyla Trip Actions) ve SeyahatPerk. Sırada Swile, ürün grubuna gider yönetimini de ekleyecek.

“Bu sektöre seyahat ve harcamalar denir. Şimdilik resmi olarak seyahat platformumuz var. Ve tabii bir kez seyahat ettiğinizde birkaç küçük harcama yapmanız gerekiyor. Ve Swile kartı zaten cebinizde,” dedi Soubeyrand.

Swile şimdiden 2023’te kârlı olmayacağını söylüyor. Şirket önümüzdeki çeyrekte kârlı hale gelecek ve bundan sonra da her çeyrekte kârlı kalacağını umuyoruz.

Swile, 2024’te Fransız pazarı için 30 milyon Euro FAVÖK bildirmeyi bekliyor. 2025’te bu sayının 50 milyon Euro’ya çıkarak 70 milyon Euro’ya çıkması gerekiyor.

Soubeyrand, “Gelir hatlarımızı çalışanlara sağlanan faydaların ötesinde çeşitlendirmek için kendimize beş yıl veriyoruz,” dedi. “Ve tüm seyahat ve gider gelirlerinin – ve belki de gelecekteki diğer gelir kalemlerinin – beş yıl içinde gelirimizin en az %25’ini oluşturmasını gerçekten istiyoruz.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın