Bulut altyapısı gelir artışı ilk çeyrekte %19’a düştü, ancak yine de çeyrekte 63 milyar dolara ulaştı

Beklendiği gibi, teknoloji bütçeleri dikkatli bir şekilde incelenmeye devam ederken, şirketler bulut harcamalarını mümkün olduğunca kısmaya devam ediyor. Bu, bulutun geçen yıla göre 10 milyar dolar artışla %19 büyüyerek 63 milyar dolara ulaştığı bir çeyrekle sonuçlandı. Rakamları pazarın %32 büyüdüğü geçen yılla karşılaştırmanız dışında bu kulağa çok kötü gelmiyor.

Açıkçası, hâlâ bir maliyet düşürme döngüsü içindeyiz ve bunun bulut altyapısı gelir artışı üzerinde bir etkisi var, ancak Sinerji Araştırma raporları son zamanlardaki durgunluktan çıkabileceğimize dair işaretler var. Synergy’nin baş analisti John Dinsdale, genel olarak pazarın sağlam kaldığını ve aşağı yönlü büyümeye katkıda bulunan bazı trendlerde bir değişiklik görmeye başladığımızı söylüyor.

“Bulut büyüme oranlarının düşmesiyle ilgili bazı endişeler var, ancak dünya çapındaki ilk çeyrek piyasa değeri, 2022’nin ilk çeyreğine kıyasla 10 milyar dolardan fazla arttı. Açıkça görece zayıf ekonomi, bazı işletmelerin bulut hizmetleri harcamalarını daha yakından gözden geçirmesine neden oldu. ancak pazar bu zorluklara rağmen büyümeye devam ediyor,” diye yazdı Dinsdale basına yaptığı bir yorumda.

Çin pazarının büyümeye geri döndüğünü ve kur baskısının hafiflemeye başladığını, bunun EMEA ve APAC bölgelerinde büyümeye katkı sağladığına dikkat çekiyor. Dinsdale, “Büyük sayılar yasası, büyüme oranlarının düşmesi gerektiğini hemen hemen dikte ediyor, ancak mutlak anlamda pazar, bulut benimsemenin temel faydalarından hareketle sağlıklı bir oranda büyümeye devam ediyor” dedi.

Çoğu endüstrinin bu ekonomik ortamda yaklaşık %20’lik bir büyüme oranından memnun olacağını söylemek doğru olur, ancak bulut yakın zamana kadar 30’ların yüksek oranlarıyla uğraşıyordu, bu yüzden daha kötü hissettiriyor ve öğrendiğimiz gibi, algı önemlidir.

Bu, özellikle AWS’nin on yıldan fazla bir süredir şirket için büyüme motoru olduğu ve büyümenin gençlerin arasına düştüğü ve %16’ya düştüğü bir çeyreğe baktığı Amazon için geçerlidir. Yine, olgun bir şirket için bu o kadar da korkunç gelmiyor, ancak bulut gelir rakamları, şirketin önceki çeyrekte gördüğü %20 oranından düşmeye devam ediyor.

Bu arada Azure büyümesi de düşmeye devam etti. Microsoft’un bulut kolu, önceki çeyrekteki %31’den düşük olan %27 ile Amazon’dan daha yüksek bir oranda büyürken. Google Cloud, önceki çeyrekteki %32’den yavaşlayarak %27,5 arttı, ancak kar çevirmek ilk kez.

Tüm bunların pazar payı üzerindeki etkisi nedir? Görünüşe göre, o kadar değil. Pasta büyürken bile Amazon yıllardır pazarın oldukça istikrarlı bir şekilde üçte birine sahip. Microsoft yavaş ama istikrarlı bir şekilde kazanıyor ve Google %10’a ulaştı ve şu ana kadar orada sabit kalıyor. Üç büyük, toplam gelirin %65’ini oluşturuyor.

Çeyrek için, AWS %32 pazar payına sahip olmaya devam ediyor, bu çeyrek için 20 milyar doların üzerinde iyi, Microsoft önceki çeyreğe göre %23’te sabit kaldı, çeyrek için 14 milyar doların üzerinde gelir için iyi ve %10 ile Google Cloud aldı 6 milyar doların üzerinde.

Synergy, pazar rakamlarını ortaya çıkarmak için bir hizmet olarak altyapı ve platformun yanı sıra barındırılan özel bulutlara bakar.

Hiçbir şey sonsuza kadar yükselmez, ancak ufukta bulut altyapısı pazarının büyümeye geri döneceğine dair sinyaller var. Özellikle veri yoğun yapay zeka iş yükleri eklemeye çalışan bu şirketler göz önüne alındığında, kesinlikle hala çok yer var ve bununla birlikte pazar zaman içinde istikrar kazanmalıdır.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın