Şirket içi veri merkezleri devreye giriyor, ancak bulut kapasitesi çok daha hızlı büyüyor

rent a car 34

2017’de şirket içi veri merkezleri, kapasitenin yaklaşık %60’ını oluşturuyordu. 2027 yılına kadar Sinerji Araştırması öngörülüyor bu sayı yarıya indirilecek, ancak bu veriler tüm hikayeyi anlatmıyor. Synergy’nin yeni araştırması, şirket içi veri merkezi büyümesinin aslında devam ettiğini, ancak önümüzdeki beş yıl boyunca büyümenin temelde değişmeden kalacağını ortaya koyuyor. Aynı zamanda, en büyük bulut şirketleri tarafından işletilen hiper ölçekli veri merkezleri yüksek bir hızla büyümeye devam edecek.

Şirket içi için tam olarak bir ölüm çanı değil, ancak kapasite açıkça buluta kayıyor. Bugün Synergy, dünya çapında 900 hiper ölçekli veri merkezi olduğunu ve bu sayının bulut sağlayıcıların sahip olduğu tesisler ile kiralanan tesisler arasında oldukça eşit bir şekilde bölündüğünü bildiriyor. Şirket içi hala kullanımın %40’ını oluşturuyor.

Synergy, beş yıl içinde bulut sağlayıcılarının tüm kapasitenin yarısından fazlasını kontrol edeceğini ve şirket içi sayının %30’a düşeceğini tahmin ediyor. İnsanlar yıllardır çoğu kurumsal iş yükünün sonunda buluta taşınacağını tahmin ediyor, ancak birçok teknoloji kayması gibi, değişim belki de sektördekilerin düşündüğünden daha yavaş gerçekleşti.

2017'de veri merkezi kapasitesinin %60'ının önceden kontrol edildiğini, 2022'de %40'ının önceden kontrol edildiğini ve 2027'ye kadar %30'a düşmesinin beklendiğini gösteren Synergy Research verilerini içeren grafik.

Görsel Kaynakları: Sinerji Araştırması

2019’da AWS re:Invent’te, dönemin AWS CEO’su Andy Jassy, ​​değişim hızı konusundaki sabırsızlığını dile getirdi. Açıkça insanların buluta daha hızlı geçiş yapmasını istiyordu ve açılış konuşması bunun nasıl yapılacağına dair tavsiyelerle doluydu.

Jassy, ​​“Agresif bir hedefiniz yoksa, parmağınızı suya batırarak uzun süre gitmek kolaydır” dedi. o zaman dedive belki de bu yeni veriler ve Synergy’nin yaptığı trend çizgileri tahminleri, nihayet bulutta bir devrilme noktasına gelebileceğimizi gösteriyor.

Ancak AWS için Jassy’nin umduğu gibi büyümeyebilir. Büyüme genel olarak bulut altyapısı pazarı için oldukça dramatik bir şekilde yavaşlamış olsa da, özellikle AWS için düşüş yaşadı ve gençlere düştü. en son raporu%37 büyüme ile karşılaştırıldığında önceki yıl açısından pazar payı, AWS için %32’ye çevrildi, hala açık ara lider, ancak Microsoft geçen çeyrekte %23 ile yavaş yavaş artmaya devam etti. Google %10 ile üçüncü sırada yer aldı.

Bu rakamlar kafa karıştırıcı bir tablo çizebilir, ancak gördüğümüz kısa vadeli yavaşlamaya rağmen Synergy, ekonomi istikrara kavuşmaya başladığında buluta yönelik eğilimin yalnızca hızlanacağına ve bunun daha az maliyete dönüşeceğine inanıyor. çok da uzak olmayan bir gelecekte birinci sınıf veri merkezi kapasitesi.

Synergy’nin harcama rakamları daha net bir hikaye anlatıyor: “On yıl önce, kuruluşlar kendi veri merkezleri için BT donanımı ve yazılımına yılda 80 milyar doların üzerinde harcama yaparken, gelişmekte olan bulut altyapı hizmetlerine 10 milyar doların oldukça altında harcama yapıyordu. Günümüze hızla ilerleyin ve veri merkezi donanımı ve yazılımına yapılan harcamalar yılda yalnızca ortalama %2 artarken, bulut hizmetlerine yapılan harcamalar hızla arttı ve yılda ortalama %42 artarak 2022’de 227 milyar dolara ulaştı.” raporlar.

Tüm söylenecek şey, şirket içi veri merkezleri yakın zamanda ortadan kalkmayacak olsa da, BT harcamalarının yüzdesi ve veri merkezi kapasitesi olarak azalmaya başlıyorlar ve bu eğilim durdurulamaz görünüyor.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın