"Bu yıl geri dönüş yılı olsun”

”Bu yıl geri dönüş yılı olsun”Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, sosyal medya hesabından yeni yıl mesajı paylaştı. Zelenskiy, Rusya’nın geçtiğimiz yıl 24 Şubat’ta ülkesine saldırılar gerçekleştirdiğinden bahsederek, “Bu sene (bizim için) 24 Şubat’ta başladı. Karanlıktı, gürültülüydü. Birçok kişi için zor, bazıları için korkutucuydu. Ama kesinlikle bir daha hiç korkmayacağız. 24 Şubat’ta başka bir hayata uyandık. Başka insanoğlu olarak. Başka Ukraynalılar olarak. Kimin kim olduğunu gördük. Dostlar ve
düşmanlar neler yapabilir ve en önemlisi hepimiz neler yapabiliriz gördük. 24 Şubat’ta milyonlarca insan bir seçim yaptı. Beyaz bayrak değil, mavi ve sarı bayrağı gösterdi. Kaçmadık ve birlik olduk. Düşmanı karşıladık, direndik ve savaştık. 24 Şubat’taki patlamalar bizi hayrete düşürdü. Bize teslim olmaktan başka seçeneğiniz yok dendi. Biz ise kazanmaktan başka seçeneğimiz yok diyoruz. Paniği aştık. Biz kaçmadık, birleştik. Şüpheleri, umutsuzluğu ve korkuyu yendik. Kendimize ve gücümüze inandık” ifadelerini kullandı.

“Rusya, dünya barışını yok etti”

Rusya’nın saldırıları hemen sonra kaçmadıklarını ve direndiklerini söyleyerek Ukrayna ordusuna da sergiledikleri yüksek direniş örneği için teşekkür eden Zelenskiy, “Bu yıl Ukrayna için, bütün Avrupa için ve bütün dünya için kayıp bir sene olarak adlandırılabilir. Ama bu yanlış. Bunu söylememeliyiz. Hiçbir şey kaybetmedik. Bizden alındı. Ukrayna erkeklerini ve hanımlarını kaybetmedi, katiller tarafından öldürüldüler. Ukraynalılar evlerini kaybetmediler, teröristler tarafınca yok edildiler. Topraklarımızı kaybetmedik, işgalciler tarafınca işgal edildiler. Dünya barışı kaybetmedi, Rusya onu yok etti. Bu yıl bizi kalbimizden yaraladı. Herson, Melitopol, Kırım ve tüm Donbass için yakarış ediyoruz. Savaşıyoruz ve savaşmaya devam edeceğiz. Tek lafımız zafer” dedi.

“Bu sene geri dönüş yılı olsun”

ABD ve Avrupa ülkelerine ve kendilerine destek olan dünyadan birçok insana teşekkür eden Zelenskiy, “Bu yıl geri dönüş yılı olsun. Halkımızın dönüşü. Askerlerin ailelerine dönüşü. Mahkumların evlerine, göçmenlerin Ukrayna’larına dönüşü olsun. Topraklarımızın dönüşü. Geçici olarak işgal edilen topraklarımız sonsuza kadar özgür olacak. Normal hayata dönüş. Sokağa çıkma yasağı olmayan mutlu anlara dönüş. Hava saldırısı sirenleri olmadan dünyevi sevinçlere dönüş olsun. Bizden çalınanların geri dönüşü olsun” dedi.

kaynak – linehaber

Similar Posts

Bir cevap yazın