Borsa İstanbul’da gong Aztek Teknoloji için çaldı

Borsa İstanbul’da gong Aztek Teknoloji için çaldıBorsa İstanbul AŞ Genel Müdürü Korkmaz Ergun, “Aztek Teknoloji bu halka arzda, 272,5 milyon TL halka arz ücreti ve 200 bin yatırımcıya meydana getirilen satışla başarı göstermiş bir halka arz gerçekleştirmiştir.” dedi.

Borsa İstanbul’da gong, Aztek Teknoloji’nin halka arzı için çaldı.

Apple, Beats by Dr.Dre, JBL, Harman Kardon, Thule, Case Logic ve Hama şeklinde dünyanın kabul edilen teknoloji ve aksesuar markalarının Türkiye dağıtıcısı olan Aztek Teknoloji, halka arz periyodunu bitirdi. Aztek Teknoloji’nin halka arz edilen hisseleri bugün düzenlenen gong töreninin ardından Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladı.

Aztek Teknoloji’nin halka belginlik oranı yüzde 25 ve halka arz büyüklüğü ise 272,5 milyon TL oldu. Aztek Teknoloji, ek olarak halka arz büyüklüğünün 29 katına ulaşan 7,92 milyar TL’lik talep ile bu sene meydana gelen halka arzlar içinde en yüksek istek rakamına ulaşarak yeni bir rekora imza attı.

Şirketin halka arzı kapsamında düzenlenen gong törenine Borsa İstanbul AŞ Genel Müdürü Korkmaz Ergun, Aztek Teknoloji Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ütebay ve Aztek Teknoloji Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin Ütebay, DenizYatırım Genel Müdürü Melih Akosman ve QNB Finansinvest Genel Müdürü Pamir Karagöz’ün yanı sıra Borsa İstanbul ve Aztek Teknoloji’den yöneticiler de katıldı.

Gong töreninde konuşan Ergun, şunları kaydetti:

“Öncelikle 17 Ağustos depreminde yaşamını kaybedenlere Allahtan rahmet diliyorum, yakınlarına sabırlar diliyorum, Allah milletimize tekrar böyle bir acı yaşatmasın diye yakarış ediyorum. Aztek Teknoloji, tüketici elektroniği ve dağıtımı sektöründe öncü olan bir şirketimizdir. Çeyrek asrı aşan fazlaca nitelikli bir deneyime haiz bir şirket. Bu deneyimiyle oluşturmayı planladığı teşebbüs sermayesi fonu aracılığı ile teknoloji geliştiren firmalara katkıda bulunacak.

Kurumsallaşma yolunda adım adım ilerleyen Aztek Teknoloji halka açılarak bu yolda önemli bir aşama daha kaydetti. Böylece, geniş satın alan kitlesinin yanı sıra artık geniş bir yatırımcı kitlesine de haiz oldu. Aztek Teknoloji, borsamızda BIST Bilişim ve BIST Teknoloji benzer biçimde endekslerimizde yer alacak. Aztek Teknoloji bu halka arzda, 272,5 milyon TL halka arz ücreti ve 200 bin yatırımcıya yapılan satışla başarılı bir halka arz gerçekleştirmiştir. Bu başarıya ulaşmış halka arz sürecinde alın teri döken her insana, bütün şirket çalışanlarına, aracı kuruma teşekkür ediyorum. Aztek Teknoloji’ye borsamız ailesine ‘sefalar getirdiniz’ diyorum. Sermaye piyasalarımıza hayırlı olmasını arzuluyorum.”

“Yeni yatırımcılarımızın güven ve desteğiyle hedeflerimize ulaşacağımıza inanıyorum”

Aztek Teknoloji Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin Ütebay ise açılış seansıyla birlikte “AZTEK” koduyla Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladıklarını aktararak, bunun heyecanı içerisinde olduklarını ve halka arz periyodunun başarılı olmasından büyük sevinç duyduklarını bildirdi.

Gösterdikleri alaka için yatırımcılara teşekkürlerini ileten Ütebay, laflarını şu şekilde sürdürdü:

“Kurumsallaşma hedeflerimize yetişme mevzusunda oldukca önemli bir dönüm noktasından geçiyoruz. Ayrıca orta ve uzun vadeli büyüme planlarımız açısından bize katkı sunacak bir süreç oldu. Türkiye teknoloji ve tüketici elektroniği aksesuar pazarındaki 25 senelik tecrübemizle tüketicilerimizin beklentilerini en yeni mamüller ile karşılamaya devam edeceğiz.

Yeni iş fırsatları için mevcut ve yeni marka distribütörlük anlaşmaları yapmayı, yeni mağaza açmayı ve girişim sermayesi yatırım fonları aracılığı ile halka açık olmayan bilişim, teknoloji, esenlik, imalat ve perakende benzer biçimde sektörlerde faaliyet gösteren şirketlere yatırım yapmak istiyoruz. Yeni yatırımcılarımızın güven ve desteği ile bu hedeflerimize ulaşacağımıza inanıyorum. Önümüzdeki dönemde teknoloji takıları dünyası nereye giderse gitsin, iyi mi evrilirse evrilsin yeni ortaklarımızla beraber orada olmak istiyoruz. Halka arz sürecimizin bütün paydaşlarımız ve Borsa İstanbul adına hayırlı olmasını arzuluyorum.”

QNB Finansinvest Genel Müdürü Pamir Karagöz ise Aztek Teknoloji’nin, 25 yılın üzerindeki tecrübesi ve deneyimli kadrosu ile oluşturduğu iş modeli yardımıyla, kendisini farklılaştırdığını ve uçtan uca sunmuş olduğu hizmetleri ile dünyanın kabul edilen markaları ve müşterileri için önemli bir çözüm ortağı olarak çalıştığını bildirdi.

Karagöz, Aztek Teknoloji’nin bu sektördeki kuvvetli tedarikçi ilişkileri, kanıtlanmış iş modeli, güçlü bilanço yapısı, istikrarlı karlılığı ile bugünden sonrasında da yeni ortakları ile beraber başarılarına devam edeceğine inandıklarını dile getirdi.

DenizYatırım Genel Müdürü Melih Akosman da Aztek Teknoloji’nin her insanın günlük hayatında yer edinmiş kuvvetli markalar ile iş birliği yapma becerisi, global markaların Türkiye’de potansiyelini ortaya çıkarma ve pazar liderliği yaratma gücü ve iş modeli sayesinde kuvvetli büyüme ve yüksek karlılığı ile ayrım yarattığını belirterek, “5 yıl süresince dağıtılabilir kârının minimum yüzde 40’ını binlerce ortağı ile paylaşacak. Halka arzda temel hedeflerimiz yaygınlık ve kuvvetli talep idi. Kullandığımız dağıtım sistemi ve yayınlanan ilgi sayesinde iki hedefimize de ulaştık.

Aztek Teknoloji’nin kuvvetli yatırım teması sayesinde ve 38 konsorsiyum üyesinin gücü ile 200 bini aşkın yatırımcının talebini aldık. Bu yıl meydana gelen halka arzlar içinde yeni bir rekora imza attık. Aztek Teknoloji’ye ve ortaklarına bize duydukları güven, yatırımcılara da gösterdikleri ilgi için teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Bu arada, pazarda 25 senelik tecrübesi bulunan Aztek Teknoloji, teknoloji meraklılarının beklentilerini en doğru ürünlerle karşılamak amacıyla Apple, Beats by Dr.Dre, JBL, Harman Kardon, Thule, Case Logic, Marshall, Urbanears ve Hama şeklinde global markaları Türk tüketicisiyle buluşturuyor.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın