Bluesky, ırkçı hakaretler içeren kullanıcı adlarına izin verdiği için ateş altında

Kullanıcılar, hesap kullanıcı adlarındaki karalamaları işaretlememesini protesto etmek için siteyi terk etmekle tehdit ederken, Bluesky’nin denetleme sorunları devam ediyor.

Pek çok kullanıcı – özellikle Siyahi kullanıcılar – bu konuda hüsrana uğruyor Mavi gökyüzü platformun topluluk yönergelerini ihlal etmelerine rağmen, ırkçı hakaretlerin moderasyon araçlarından geçmesine izin verdiği için özür dilemedi. Bu, bir süredir tepki çeken şirket için en son kayıp. nefret söylemini bastırmak için yavaş olmak ve marjinal topluluklara yönelik tehditler.

Platform, geçen hafta yaptığı tartışmalı bir güncellemeyle çok sayıda ırkçı, engelli ve transfobik hakareti işaretli kelimeler listesinden çıkardığı için de ateş altında.

Bluesky CEO’su Jay Graber yaptığı açıklamada, “Dün yayınlanan topluluk yönergelerimiz, sağlıklı bir topluluk için değerlerimizi yansıtıyor ve her gün daha iyi görevliler olmak için çalışıyoruz” dedi. postalamak Cumartesi günü.

Geçen hafta, kullanıcılar bildirildi kullanıcı adı olarak ırkçı bir hakaret kullanan bir hesap. Hesap, kullanıcılar tarafından işaretlenmeden önce 16 gün boyunca etkindi. Bluesky, hesabı aynı gün kaldırdı.

Bluesky bir gönderide, “Bulaşık sözcükleri olan kullanıcı tutamaçları bir tür tacizdir,” dedi. “Bu tutamaçların artık uygulamada oluşturulamaması için bir değişiklik yaptık.”

Bluesky, yeni bir hesap oluştururken kullanıcı adı olarak kullanılamayan karalamalar, küfürler ve ünlü isimleri içeren yasaklı kelime listesini güncelledi. Ancak değişiklik, halihazırda var olan hesapları hesaba katmadı ve bir kullanıcı, güncellemeden saatler sonra tanıtıcısını ırkçı bir hakaret olarak değiştirebildi.

Kullanıcılar bayraklı bu hesap ve neden Bluesky’nin yasaklı kelimeler filtresinden geçebildiğini sorguladı.

Kullanıcı sayısı kadar GitHub’da işaret edildi, güncelleme ayrıca kullanıcıların tanıtıcılarında kullanmalarına izin verilmeyen çok sayıda ırkçı, engelli ve transfobik hakareti kelimeler listesinden kaldırdı. Güncelleme, bazı kullanıcıların İngilizce’de karalama olarak kabul edilen belirli kelimelerin Fransızca ve İspanyolca’da zararsız anlamlara sahip olduğunu iddia ettiği GitHub yorumlarında şiddetli tartışmalara yol açtı. Diğerleri, listenin kullanıcıların yalnızca işaretli kelimeleri kullanıcı adlarına dahil etmesini engellediğini, gönderilerde kullanmalarını engellediğini belirtti. Bluesky sonunda ipliği kilitledi ve “çok sıcak” olarak işaretledi.

GitHub kullanıcısı siobhandougal, “Bir dahaki sefere birinin kodun ırkçı veya engelli olamayacağını söylediğini duyduğumda, onları bu taahhüde yönlendireceğim.” yorum yaptı Bluesky konuyu kilitlemeden önce güncellemede. “Bu konuda söylenecek bir şey var mı? Yoksa hiçbir sonuç yokmuş gibi davranabilmek için yorumları kilitleyecek misiniz?

Bluesky’nin yanlış adımlarını protesto etmek ve bir karalama filtresi uygulamadığı için özür dilememek için, çok sayıda kullanıcı platformu terk etmekle tehdit etti. Black Bluesky kullanıcıları için özel bir besleme olan Blacksky’yi yaratan Rude Fraser, Bluesky yanıt vermezse hesabını sileceğini söyledi.

“İsterlerse beslemeyi başka biri barındırabilir,” dedi. gönderildi. “Bluesky’nin sessizliği hepinizi cesur yaptı.”

rent a car 34

Diğerleri, platformla etkileşimi tamamen bırakma sözü verdi. Twitter ünlü Dril ilan edildi “buradan herkesi ırkçı falan yapmayana kadar ilan grevi.”

Bazı kullanıcılar takip etti. Bluesky’nin ilk günlerinde yüzlerce Siyah Twitter kullanıcısını davet ederek Bluesky’nin kullanıcı kitlesini şekillendiren bir yazılım mühendisi olan Aveta, uygulamada küçülen Siyah topluluğunun yasını tuttu.

“Bütün güzel insanlar [I] o soldaki davete yardım etti, ”diye gönderildi. “Kelimenin tam anlamıyla bu benim topluluğum, siyah teknoloji. lanet olası adam.”

Ertesi gün, Mavi Gökyüzü ilan edildi güncellemeleri kullanım Şartları Ve Topluluk Rehberleri. Şirket bir gönderide, topluluk yönergelerinin, kullanıcıların platformu “yasaları çiğnemek veya başkalarına zarar vermek” için kullanmasını yasakladığını söyledi. Kullanıcılardan ayrıca “başkalarına saygılı davranmaları” beklenir ve Bluesky “insanları ırklarına, cinsiyetlerine, dinlerine, etnik kökenlerine, uyruklarına, engellerine veya cinsel yönelimlerine göre hedef alan” davranışlara izin vermez.

Yorumlarda, kullanıcılar şirkete topluluk yönergelerini uygulayıp uygulamayacağı konusunda baskı yaptı ve Bluesky’nin otomatik denetime güvenmek yerine güven ve güvenlik ekibine daha fazla insan personel alıp almayacağını sorguladı.

Şirket, kullanıcı yorumlarına yanıt vermedi ancak bir mesaj yayınladı. iplik ertesi gün ırkçılık ve tacizin “Bluesky’de yeri olmadığını” belirterek. Şirket ayrıca güven ve güvenlik ekibini genişletmeye, politikaları iyileştirmeye ve netleştirmeye ve denetleme araçlarına öncelik vermeye yatırım yaptığını söyledi.

“Çarşamba günü, kullanıcılar, tanıtıcısı olarak bir bulamaç olan bir hesap bildirdiler. Bu tanıtıcı, topluluk yönergelerimizi ihlal ediyordu ve oluşturulmasına izin veren bizim hatamızdı,” Bluesky, EST gece yarısından sonra yayınlanan ileti dizisinde belirtti. “Haber verildikten 40 dakika sonra hesap kapatıldı ve bunun olmasına izin veren kod yamalandı. Büyüdükçe burayı harika bir yer haline getirmek için uygulamadaki kullanıcı sayısına göre ölçeklenen denetleme, geri bildirim ve destek sistemlerine yatırım yapmaya devam edeceğiz.”

Bluesky halka açık bir özür yayınlamadı. Hayata küsmüş kullanıcılar bunu platformdan beklemiyor.

Yazılım geliştiricisi Angie Jones, “Kimsenin neden Bluesky çalışanlarının özür dilemesini beklediğinden emin değilim.” gönderildi. “Açıkçası üzgün değiller, pişman da değiller. Sence bu kelimeyi çıkarmayı unuttular mı?! Tabii ki değil.”

En az bir Bluesky geliştiricisi özür diledi. Yasaklanan kelimeler güncellemesini yayınladığı için GitHub’da geniş çapta etiketlenen Bryan Newbold, güncellemenin “kamuya açık hakaret listesi”ni Siyah kullanıcıları hedef alan karalamaları belirlemeye dayalı bir “acil durum listesi” ile değiştirdiğini açıkladı. Bir GitHub yorumunda, acil durum listesinin antisemitik terimler de içerdiğini söyledi. Yasaklanan kelimeler listesi, o zamandan beri “kesinlikle zaman içinde revize edilmesi gerekecek” “daha karmaşık bir hafifletme” ile değiştirilen “geçici bir önlem” idi.

Newbold ayrıca eleştiriyi ele aldı Pazar günü bir Bluesky dizisinde.

“Kararlar verdim ve hatalar yaptım. bunlar, Siyahlar da dahil olmak üzere gerçek insanlara zarar verdi, gerçekten harikalar da dahil [and] Bluesky’yi destekleyen bilgili Siyahlar ”diye yazdı. “Üzgünüm. bu konuda oldukça kötü hissediyorum. berbat. onların ve diğer herkesin güvenini yeniden kazanmak/kazanmak zor olacak.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın