Bir muhbir, 2018’de OceanGate’in denizaltısıyla ilgili güvenlik endişelerini dile getirdi. Ardından kovuldu.

denizcilik müdürü operasyonlar okyanus kapısıPazar günü Kuzey Atlantik’teki Titanik seferi sırasında denizaltısı kaybolan şirket, ilk yolculuğundan önce türünün ilk örneği karbon fiber gövdesi ve diğer sistemleriyle ilgili endişelerini dile getirdikten sonra kovuldu. 2018 davasında dosyalama ilk olarak Insider ve New Republic tarafından bildirildi.

David Lochridge, kayıp gemide olduğu bildirilen kurucusu ve CEO’su Stockton Rush da dahil olmak üzere OceanGate’in üst yönetimine gemi hakkında sert bir kalite kontrol raporu sunduktan sonra Ocak 2018’de işine son verildi.

Lochridge tarafından hazırlanan bir mahkeme dosyasına göre, raporunun önsözünde şunlar yazıyordu: “Personel için güvenlik riski oluşturabilecek öğeleri doğru bir şekilde ele almanın zamanı geldi. Ekteki belgemde ele aldığım kilit konuların sözlü iletişimi birkaç kez reddedildi, bu yüzden artık resmi bir kayıt olması için bu raporu hazırlamam gerektiğini hissediyorum.

Dosyalamaya göre rapor, “ciddi güvenlik endişeleri oluşturan çok sayıda sorunu” detaylandırdı. Bunlar arasında, Lochridge’in OceanGate’e tedarik edilen karbon fiberdeki “görünür kusurların” “basınç döngüsü” sırasında küçük kusurların daha büyük yırtıklara dönüşme riskini artırdığına dair endişesi de vardı. Bunlar, dalgıcın yoluna devam ederken ve derin okyanus tabanından deneyimleyeceği devasa basınç değişiklikleridir. Gövdenin daha önce test edilmiş ölçekli bir modelinin “yaygın kusurları” olduğunu kaydetti.

Karbon fiber kompozitler çelikten daha güçlü ve daha hafif olabilir, bu da bir dalgıcı doğal olarak batmaz hale getirir. Ancak stres altında ani başarısızlıklara da eğilimli olabilirler. Lochridge’in bahsettiği gövde, daha önce insanlı bir dalgıç için karbon fiber gövde yapan tek şirket olan Spencer Composites tarafından yapıldı. (Bu dalgıç, kaşif Steve Fossett tarafından rekor bir dalış için görevlendirildi, ancak kullanılamadan hafif bir uçak kazasında öldü.)

Lochridge’in tavsiyesi, “sağlam ve güvenli bir ürün” sağlamak için Titan’ın gövdesinin tahribatsız test edilmesinin gerekli olduğuydu. Dosyalama, Lochridge’e böyle bir testin imkansız olduğunun söylendiğini ve OceanGate’in bunun yerine çok lanse edilen akustik izleme sistemine güveneceğini belirtiyor.

Şirket, şirket içinde geliştirilen bu teknolojinin, Akustik sensörler, gövdede kötüleşen karbon fiberlerin masalsı seslerini dinlemek için “pilot için inişi durdurmak ve güvenli bir şekilde yüzeye dönmek için yeterli zamana sahip erken uyarı tespiti” sağlamak.

Ancak Lochridge, davada, gemi alçalana kadar sistemin kusurları ortaya çıkarmayacağından ve ardından, feci bir patlamadan önce yalnızca “milisaniye” uyarı verebileceğinden endişeliydi.

Deneyimli bir deniz bilimci ve OceanGate’in bilim ve araştırma kuruluşunun üç yıldır başkanı olan Russell McDuff, Titan ile temasın Pazar günü yalnızca bir saat 45 dakika sonra kesildiğini kaydetti. TechCrunch bir telefon görüşmesinde “Bu bana onların hala Titanik’e inen su sütununda olabileceklerini gösteriyor” dedi.

Lochridge ayrıca OceanGate’i Amerikan Denizcilik Bürosu gibi bir sınıflandırma ajansına sahip olması, Titan’ı denetlemesi ve onaylaması için güçlü bir şekilde teşvik etti.

Raporunu sunduktan bir gün sonra Lochridge, Rush ve şirketin insan kaynakları, mühendislik ve operasyon müdürleri ile bir toplantıya çağrıldı. Orada, dosyalamada, kendisine Titan’ın ileri görüş penceresinin üreticisinin OceanGate’in deneysel tasarımı nedeniyle bunu yalnızca 1.300 metre derinliğe kadar onaylayacağı bilgisi verildi. Dosyalama, OceanGate’in üreticiye Titan’ın amaçlanan 4.000 metrelik derinliğini karşılayacak bir vitrin inşa etmesi için ödeme yapmayı reddettiğini belirtiyor. Titanik, yüzeyin yaklaşık 3.800 metre altında yer almaktadır.

rent a car 34

Dosyalama ayrıca, dalgıçta tehlikeli yanıcı maddelerin kullanıldığını iddia ediyor.

Toplantının sonunda, gövde taranmadan Titan’ın herhangi bir insanlı testine izin vermeyeceğini söyledikten sonra, Lochridge kovuldu ve binadan çıkarıldı.

İhbarcı olduğu için misilleme olarak taburcu edildiğini iddia eden Lochridge, davasını OceanGate’in Seattle’daki federal mahkemede Haziran ayında kendisine dava açmasının ardından yaptı. OceanGate, onu gizli bilgileri iki kişinin yanı sıra Mesleki Güvenlik ve Sağlık İdaresi (OSHA) ile paylaşmakla suçladı. Davada, OceanGate Lochridge’in raporunu yanlış olarak nitelendirdi ve onu dolandırıcılık yapmakla suçladı kovulmak için bir sebep üreterek.

Dava, Kasım 2018’de karara bağlandı. Ne OceanGate ne de Lochridge, yorum taleplerine yanıt vermedi. OSHA, iddia edilen raporun ayrıntılarını hemen sağlayamadı. 2021’de OceanGate’in rutin bir OSHA denetimi yalnızca bulundu üç küçük işyeri güvenliği ihlali herhangi bir mali cezaya neden olmaz.

Lochridge’in görevden alınmasından birkaç ay sonra şirket, bir blog yazısı yayınladı Titan’ın American Bureau of Shipping veya benzeri bir kuruluş tarafından onaylanmamasının nedenlerini ortaya koyan.

“Deniz (ve havacılık) kazalarının büyük çoğunluğu, mekanik arızanın değil, operatör hatasının sonucudur” diyor. Sonuç olarak, sadece gemiyi sınıflandırmaya odaklanmak operasyonel riskleri ele almıyor. Üst düzey operasyonel güvenliğin sürdürülmesi, sürekli, özverili çaba ve odaklanmış bir kurumsal kültür gerektirir – OceanGate’in çok ciddiye aldığı ve sınıflandırma sırasında değerlendirilmeyen iki şey.”

2019’da Rush bir Smithsonian’la röportaj dergisinde şunları söyledi: “Ticari yan sanayide 35 yılı aşkın süredir bir sakatlık yaşanmadı. Müstehcen bir şekilde güvenli, çünkü tüm bu düzenlemelere sahipler. Ama aynı zamanda yenilik yapmadı veya büyümedi – çünkü tüm bu düzenlemelere sahipler.”

Lochridge’in ayrılışının ardından Titan, aşağıdakiler de dahil olmak üzere giderek artan derin dalışlarda güvenli bir şekilde test edildi: Bahamalar’da 4.000 metre. Ancak, görünüşe göre Lochridge’in endişelerinden biri yakında doğrulanacak. Ocak 2020’de Rush, GeekWire’a Titan’ın gövdesinin “döngüsel yorgunluk belirtileri gösterdi” Bu nedenle gövdenin derinlik derecesi 3.000 metreye düşürüldü. Rush, “Titanik’e gitmek için yeterli değil,” dedi.

2020 ve 2021 boyunca Titan’ın gövdesi, büyük ölçüde havacılık alanında çalışan iki Washington eyalet şirketi Electroimpact ve Janicki Industries tarafından ya onarıldı ya da yeniden inşa edildi. 2021’in sonlarında Titan, ilk yolculuk aşağı Titanic’in enkazına kadar.

Spencer Composites, Pazar günkü dalışta Titan’ın karbon fiber gövdesini kullanmadığını söylüyor. Muhtemelen gövde işi dışında, şirkete aşina olan bir kaynak TechCrunch’a Titan’ın 2018’den bu yana pek değişmediğini söyledi.

Yayınlandığı sırada Titan, Rush, Fransız dalgıç Paul-Henri Nargeolet, İngiliz milyarder Hamish Harding, Pakistanlı işadamı Shahzada Dawood ve oğlunun gemide olduğu bildirildi. Büyük bir arama kurtarma operasyonu sürüyor.

McDuff, “Mantıksal olarak yapabilecekleri her şeyi yapıyorlar,” dedi. “Fakat aradan geçen süre yüzünden biraz karamsarım.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın