Binance’in ardından ABD SEC, Coinbase’e menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiği için dava açtı

rent a car 34

Bu sabah, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Coinbase’e dava açtı, menkul kıymetler kanunu ihlalleri için en büyük yerel kripto para borsası. Dava, SEC’in hacme göre dünyanın en büyük kripto borsası olan Binance’e menkul kıymetler konusunda da dava açmasından sadece bir gün sonra geldi.

Binance davasının ardından Coinbase hisseleri dün %9 düştü ve bu sabah erken işlemlerde %20’den fazla düştü. Şirket bu hafta şimdiye kadar milyarlarca dolar değer kaybetti.

SEC, Binance’e karşı dava açtığını açıkladıktan sonra, birçok büyük kripto varlığının değeri düştü — Binance ev tokeni BNB, yaklaşık %7 düştü. Coinbase haberleri hala daha büyük web3 dünyası tarafından sindiriliyor, ancak tüm büyük kripto paralar son bir saat içinde kırmızı renkte. Coinbase, yayınlanma tarihine kadar TechCrunch talebinin ardından herhangi bir yorum paylaşmadı.

Her iki başvuruda da, Binance davasında 12 ve Coinbase davasında 13 farklı varlıkla bir avuç kripto para birimi menkul kıymet olarak listelendi, ancak SEC bunun “bunlarla sınırlı olmadığını” söyledi. Her iki takım da SOL, ADA, MATIC, FIL, SAND ve AXS’den bahsetti. Piyasa değerine göre en büyük iki kripto para birimi olan Bitcoin ve Ethereum’dan bahsedilmedi, ancak SEC Başkanı Gary Gensler’in geçmişte Bitcoin’i bir emtia olarak adlandırdığını not etmeliyiz.

Coinbase hemen bir yorum paylaşmadı.

Davalar, ajansın varlıkları tek tek ayrıntılı olarak ele almadan bir dizi kripto para birimini menkul kıymet olarak listeleyerek aşırıya kaçtığını iddia eden kripto endüstrisi tarafından geniş çapta eleştirildi.

Düzenleyicilere göre, binlerce kripto para birimi için bireysel davalar başlatmak yalnızca sıkıcı ve zaman alıcı değil, aynı zamanda ajans varlıkları aynı şemsiye altına uygun bulursa tekrarlayan ve gereksiz olacaktır.

SEC son zamanlarda gelişen blockchain sektöründe giderek daha aktif bir rol üstlendi ve hatta Coinbase’e Wells bildirimi. Buna karşılık Coinbase, kripto pazarının özel bir kurallar paketini hak ettiğini savunarak alenen meydan okuyan bir ton aldı.

Ancak SEC, görünüşe göre mevcut menkul kıymetler yasasını Amerikan şirketine uygulamak konusunda kararlı olduğu için aynı fikirde değil.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın