BDDK’dan yeni karar: Tüzel kişiler de uzaktan kimlik tespiti yöntemiyle banka müşterisi olabilecek

BDDK’dan yeni karar: Tüzel kişiler de uzaktan kimlik tespiti yöntemiyle banka müşterisi olabilecekBankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunca (BDDK) hazırlanan yönetmelik taslağı ile gerçek kişilerin yanı sıra ticaret siciline kayıtlı tüzel kişilerin de uzaktan hüviyet tespiti kanalıyla banka müşterisi olması mümkün hale gelecek.

AA muhabirinin almış olduğu bilgiye göre, BDDK, tamamen dijital ortamda banka müşterisi olmayı sağlayan düzenlemede değişiklik yapıyor.

Hazırlanan yönetmelik taslağı ile gerçek kişilerin yanı sıra tüzel şahıs olan firma ve firmalar de kaygan imza gerekmeden banka müşterisi olabilecek. Değişiklik doğrultusunda, anonim ve limited benzer biçimde ticaret siciline kayıtlı şirketlerin hem temsilcileri hem de firmanın unvanı, sicil numarası gibi bilgiler doğrulanabilecek.

Düzenleme değişikliği, yakın dönemde hayata geçecek şubesi olmayan ve sadece elektronik ortamda hizmet verecek dijital bankaların da satın alan edinmesini kolaylaştıracak. Uygulamanın devreye alınmasıyla KOBİ’lerin de uzaktan alan kişi olmaları ve bankacılık hizmetlerine daha süratli ve huzurlu erişmelerine imkân sağlanacak.

Görüntülü müzakere şifrelenmiş güvenilir yazışma ile yapılacak

Şirketlerin uzaktan hüviyet tespiti, banka çalışanı ile ferdin aynı ortamda bulunmasına gereksinim duyulmadan, çevrim içi olarak görüntülü görüşmesi ve birbiriyle kontakt kurmasıyla gerçekleşecek. Yapılan görüntülü görüşmede olası riskler dikkate alınarak ehil emniyet ve gizlilik seviyesi oluşturulması zorunlu olacak. Görüntülü müzakere şifrelenmiş güvenilir kontakt ile yapılacak.

Uygulama çevreyi bozmadan sürdürülebilir kalkınmayı hedefleyen yeşil iktisat açısından da ehemmiyet taşıyor. Dijitalleşme ile bankacılık hizmetlerinin sunumunda kâğıt ve doküman kullanımı azalacağı için hizmet maliyetinin düşürülmesi ve zaman tasarrufu gibi faydalar sağlanmış olacak.

BDDK bireylerin şubeye gitmeden tamamen dijital ortamda müşteri olabilmesinin önünü ilk kez geçen yılın mayıs ayında açmıştı. Teknolojideki süratli gelişim ve değişiklikler ile bankacılık sektörünün ihtiyaçları gözetilerek hazırlanan bu yönetmelik taslağının yıl içerisinde yürürlüğe girmesi konusunda çalışmalar sürüyor.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın