Başlangıç ​​aşamasındaki bir startup için bir büyüme yöneticisi nasıl belirlenir, görüşülür ve işe alınır?

sular Bir girişimi ölçeklendirirken asla sakin olmayın. Aslında, tipik olarak oldukça dalgalıdırlar. Ancak büyüme pozisyonunda doğru işe alım yaparak kıyıya çok daha rahat gidebilirsiniz.

Aradığınız kişi, büyüme stratejileri oluşturacak ve uygulayacak, pazarlama girişimlerini yönetecek ve nihayetinde geliri artıracaktır. Bu rolü daha gayri resmi olarak üstlendiğim kişi, büyümenin temellerini derinden anlayan, bir ila iki büyüme sütununda önemli uzmanlığa sahip ve etkili bir ekibin nasıl kurulacağını bilen biri olmasıdır.

Büyüme müdürünüzü ne zaman ve nasıl işe alacağınız, arketipleri, bu rolün diğer pazarlama yöneticisi pozisyonlarından nasıl ayrıldığı ve ilk birkaç çeyrekte bu işe alımdan ne bekleyeceğiniz konusunda size yol göstereceğim.

Büyüme arketiplerinin başı

Büyüyen pazarlamayla geçen on yılım boyunca, çeşitli startup’larda başlayan ve hepsi farklı düzeylerde deneyime sahip olan epeyce büyüme lideri gördüm. İşi kolaylaştırmak için, bu adayları üç ana kategoride veya arketipte gruplandırdım:

  1. Genel Uzmanlar: Çok sayıda büyüme sütununda deneyim.
  2. Uzmanlar: Bir sütunda derin uzmanlık.
  3. Üçüncül kaynaklar: Veri, finans/VC, VC veya ürün geçmişi.

Her kategorinin üyelerinin büyümenin başında başarılı olduklarını görmüş olsam da, tohumdan B Serisi girişimlere kadar birinci kategoriden veya ikinci kategoriden işe alım yapılmasını şiddetle tavsiye ediyorum.

Sıfırdan bir büyüme işlevi oluştururken, ilk kanallarınız ve kampanyalarınız için yürütmeyi yönetebilecek birine sahip olmak çok önemlidir. Üçüncü kategori söz konusu olduğunda, yalnızca veri analitiği ve ürün genelindeki çabaları optimize etmeye odaklanan bir büyüme ekibi kurulduktan sonra başarıya tanık oldum.

Bu üç ana modelin dışında, gruplar arasında tutarlı olan iki önemli tat vardır:

Pazarlama türleri çok farklı olduğundan, bu iki tat, büyüme çabalarınızın başarısını sağlayabilir veya bozabilir. Rippling gibi bir B2B şirketinde kapsamlı bir web satın alma geçmişinden gelen biri, Spotify gibi bir B2C tüketici girişiminde büyümeyi sürdürmek için pek uygun olmayacaktır.

rent a car 34

Çoğu büyüme pazarlamacısı, kariyerleri tipik olarak bu yolda kaldığından, B2B veya B2C’de yoğun bir şekilde endekslenir. Bununla birlikte, hem mobil hem de web satın alma konusunda deneyime sahip büyümekte olan pazarlamacıları görmek oldukça yaygındır ve onları işe almak kesinlikle kabul edilebilir.

Nadiren genelci ve B2B, B2C, mobil ve web’de deneyime sahip bir tek boynuzlu at bulacaksınız. Yaparsan, onları hemen işe alın.

Büyüme Başkanı birçok çeşide sahiptir.

Büyüme kafaları birçok çeşide sahiptir. Görsel Kaynakları: Jonathan Martinez

Nasıl röportaj yapılır?

Büyük ölçüde teknoloji B2C girişimlerinde olmak üzere, büyüme müdürleri pozisyonları için görüşme masasının her iki tarafında olduğum için şanslıyım, bu nedenle, görüşülen kişilerin harika olmasını neyin sağladığına dair iyi bir fikrim var.

Aşağıda sorulacak örnek sorular ve işe yaradığını gördüğüm birkaç örnek olay yer almaktadır:

Görüşme soruları:

  • Girişimimizin izlemesi gereken en önemli büyüme ölçütleri nelerdir?
  • Büyüme çabalarımızdaki başarıyı nasıl ölçersiniz?
  • Dönüşüm hunimizde sorunlar yaşıyoruz — nasıl analiz eder ve optimize edersiniz?
  • Sizce en büyük büyüme kaldıraçlarımız neler ve neden?

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın