Başındaki şişliğin nedeni belli oldu

Başındaki şişliğin nedeni belli olduİstanbul’da çalışan 33 yaşındaki Caner Arık, tatil için Zonguldak’a gitti. Tatilini denizde geçiren Arık, başındaki şişliği ayrım edince Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne başvurdu.

İlk muayenede hastayı bazı testlerden geçiren doktorlar, vakanın sıcağa bağlı ödem bulunduğunu tespit etti.

Ödemin el ve ayaklarda yaşanmasının düzgüsel olduğu ancak tıp literatüründe ilk kez saçlı deride olduğunu söyleyen Acil Tıp Uzmanı Dr. Abdullah Cüneyt Hocagil şöyleki dedi:

“Başında şişme yakınmasıyla 33 yaşında erkek hasta geldi. Vakanın değerlendirme sonrasında başlangıcında ciddi bir ödem vardı. Ödemin nedenini hiç bir halde açıklayamıyorlardı. Ödem yapacak nedenlere baktık. Nedenlerin hepsini bir bir inceledik. Vakamızın iki gün içinde iki sefer denize gittiğini, plajda zaman geçirdiğini, sporcu bulunduğunu vücut geliştirme sporuyla ilgilendiğini günlük proteinle beslendiğini iki günde bir 25 gram kadar protein tozuyla beslendiğini öğrendik. Diğer nedenleri dışladıktan sonra bunun sıcağa bağlı lokalize ödem kafa derisinde nadir görülen sıcak ödemi olduğunu saptadık. Sıcaklık rahatsızlıkları sıcak hava akımlarının olduğu nedenlerde sık karşılaştığımız durumdur. İyi huylu isilik dediğimiz sıcağa bağlı döküntüler, ellerde ayaklarda sıcağa bağlı şişlik, bunun üst kademesi sıcağa bağlı senkop (bayılma) ve ölümcül derecesi de sıcak çarpması oluyor. Sıcak ödemi sık görülen bir durum. Sıcak havalarda damarların genişlemesine bağlı kanın içerisindeki sıvı hücreler arası boşluğa geçiyor ve orada şişlik oluyor. Genelde elde ve ayakta görülen ödemi saçlı deride gördük. Çok beklediğimiz vaziyet değildi. Literatürü taradık. Rastlayamadık. Biz bu sürecin sonucunda olaydan olur aldık. Uluslararası kongrede yayınlayacağız. Almamız gereken bir kaç ders var. Özellikle sıcak hava akımlarına maruz olacak sıcak havaya gidecek insanların vücudun iklime uyumu sağlayacak termoregülasyon mekanizmalarını çalıştıracak uyumlara maruziyet olması lazım. Bir anda sıcak havaya maruz kalın termoregülasyon mekanizmaları çalışmıyor. Sıcağa bağlı acil durumlar oluşabiliyor. Özellikle sıcak ödeminin ciddi bir tedavisi yok. Herhangi bir tedavi etmiyoruz. Termoregülasyon mekanizmaları çalıştırarak 20 derecenin üstüne çıkmayan ortamlarda bulunmasını öneri ediyoruz. El ve ayaklardaki ödemin gerilese bile saçlı deride olan ödem için hastayı takip ediyoruz. Günler içinde ödem aşağıya indi. Yapılacak şey bol sıvı tüketmek, sıcaktan kaçınmak. Karbonhidrat beslenmesine daha ağırlık vermek. Protein içerikli enerjiden yüksek diyeti geri planda tutmasını sağlamak.”

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın