‘Banyo topu’ ile 100 milyon TL’lik vurguna 8 gözaltı… 10 bin üstünde mağdur var!Ankara’nın Kahramankazan ilçesinde “banyo topu” üretimi yapmaları için anlaştıkları kişilere paralarını ödemeyen “Deterjan Pazarı” isimli şirketin yöneticisi S.K’nin de aralarında bulunduğu 8 şüpheli gözaltına alındı.

Alınan bilgiye bakılırsa, fabrikadan satın aldıkları ürünle banyo topu üreten ve belirtilen tarihte satış için fabrikaya gittiklerinde ücretlerini alamayan kişiler firma hakkında suç duyurusunda bulundu.

Bunun üzerine harekete geçen Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, şirket yöneticisi S.K. Ve akrabasının da aralarında bulunduğu 8 şüpheliyi gözaltına aldı.

Öte yandan, Etimesgut ve Kahramankazan’da bulunan depo ile adreslerde ekiplerce arama yapıldığı öğrenildi.

1 yıllık teknik takip

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, “mutluluk zinciri sistemi” kurduğu tespit edilen şirket yöneticisi S.K. Tarafından yönetilen sistemin deşifre edilmesine yönelik çalışmalarına 1 sene önce başladı.

Ekipler tarafından meydana getirilen incelemede, “Deterjan Pazarı” adlı şirket üzerinden sisteme dahil olan kişilere banyo topu yapmak suretiyle hammadde teslim edildiği ve ürünün tamamlanma aşamasında 3 kat ödeme yapılacağının vadedildiği belirlendi.

Sisteme dahil olan kişilere hak edişlerini ödeme sürecinde tıkanmalar yaşandığı ve sistemin çöktüğü tespit edildi.

Çalışma kapsamında 10 binin üstünde mağdurdan 100 milyon lira üstünde para toplandığı ve yapılan ürünlerin fabrikada atıl biçimde olduğu belirlendi.

Ayrıca şirketin son dönemlerde ürün satışı yapmadığı öğrenildi.

kaynak: ekonomist.com.tr

Yorum yapın