Bakan Nebati: Yüksek enflasyonu bu topraklardan defedeceğiz

Bakan Nebati: Yüksek enflasyonu bu topraklardan defedeceğizHazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yatırımı ve üretimi durdurmadan enflasyonla mücadeleyi sürdürdüklerini belirterek, “Bugün açıklanan ağustos ayı enflasyon verileri de bu projeksiyonlarımızı destekler niteliktedir. Yüksek enflasyonu bir daha geri dönmemek üzere bu topraklardan defedeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Nebati, Twitter hesabından yapmış olduğu paylaşımda, Türkiye İstatistik Kurumu tarafınca açıklanan enflasyon rakamlarını değerlendirdi.

Dünyanın en büyük ekonomilerinin enflasyon ve resesyon endişeleriyle boğuştuğunu vurgulayan Nebati, “Bu ülkeler, son 40-50 senenin en yüksek enflasyon oranları karşısında ekonomilerinin durma noktasına geleceğinden endişe duyuyorlar. Enflasyonla savaşım süreçleri birçok ülkede para politikasının tedrici olarak sıkılaştırılması ile gerçekleşmekle birlikte resesyon ihtimalinden ötürü dünyada birçok ülke olumsuz gerçek faiz politikası uyguluyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Nebati, yatırımı ve üretimi durdurmadan enflasyonla mücadeleyi sürdürdüklerini, politikalarını da yatırım ve üretimi teşvik etmekten yana kullandıklarını bildirdi.

Böylece makine ve teçhizat yatırımlarının, bu yılın ikinci çeyreğinde geçen senenin aynı dönemine bakılırsa yüzde 17,8 arttığına işaret eden Nebati, “Önümüzdeki aylarda enflasyonun daha da hız kestiğine beraber şahitlik edeceğiz. Bugün açıklanan ağustos ayı enflasyon verileri de bu projeksiyonlarımızı destekler niteliktedir. Yüksek enflasyonu bir daha geri dönmemek suretiyle bu topraklardan defedeceğiz.” ifadelerini kullandı.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın