Bakan Bozdağ’dan anayasa açıklaması

Bakan Bozdağ’dan anayasa açıklamasıAdalet Bakanı Bekir Bozdağ, Kişisel Verileri Koruma Kurumu, Ceza ve İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İş Yurtları Kurumu, Türkiye Adalet Akademisi, Hakimler ve Savcılar Kurulu, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danıştay’ın 2021 yılı kati hesap kanun teklifi, 2023 yılı bütçe kanun teklifi ve Sayıştay raporlarının görüşüldüğü Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonunda bir sunum yapmış oldu.

“(İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırı) Şu an itibarıyla (gözaltı sayısı) 50’ye ulaşmış durumda”

Bakan Bozdağ, AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz’ın başkanlığını yaptığı komisyondaki sunumunda, şunları söyledi:

“Terör örgütleri ve teröristler insanlığa düşmandırlar. Masum insanların hayatlarını söndürmekle kalmadıkları şeklinde pek oldukca kötülüğü de icra etmektedirler. Türkiye, terörle etkin ve kararlı mücadelesini dün olduğu gibi bugün de yarın da sürdürmekte kararlıdır. Bu vesileyle hain terör saldırısında yaşamını kaybeden her bir vatandaşımıza ayrı ayrı baş sağlığı diliyorum. Ailelerine, yakınlarına sabır arzuluyorum. Yaralılara acele şifalar temenni ediyorum. Hiç kuşkusuz ki Türkiye, terörle mücadelesini sürdürmekte kararlıdır. Şunu da biliyor ve görüyoruz ki terör örgütleri birer taşeron. Türkiye sadece terör örgütleri ile değil, hem de onlara tabanca sağlayan, finansman temin eden, öğrenim veren ve onları her daim koruyup kollayan pek oldukca ülke ve karanlık güçle de mücadele etmektedir. Bu bilinçle bundan sonra da mücadelemizi sürdüreceğiz. Hain terör saldırısının arkasından devletimiz tüm kurumları ile imkan ve kabiliyeti ile vakası aydınlatmak için emek harcamalar yürüttü. Kısa bir süre sonra terör eylemini oluşturan teröriste ulaşmış ve yakalamıştır. Arkasından bu teröriste yardımcı olan ve bu teröristle i·lişki halinde olduğu değerlendirilen pek çok kişiye ulaşılmış ve bunlar da gözaltına alınmıştır. Dün itibarıyla gözaltı sayısı 46’ydı. Şu an itibarıyla 50’ye ulaşmış durumda.”

“İşkence suçunun cezasının alt ve üst sınırlarını değiştirdik ve yükselttik”

İşkence ve fena muameleye karşı sıfır hoşgörü anlayışını benimsediklerini dile getiren Bakan Bozdağ, “Bu politikanın gereği olarak işkence suçlarında; zamanaşımını, cezaların para cezasına çevrilmesini ve ertelenmesini ve soruşturma için gerekli olan mülki idare amirinin iznini kaldırdık. Ayrıca işkence suçunun cezasının üst ve alt sınırlarını değiştirdik ve yükselttik. İşkence ve kötü muameleye sıfır tolerans politikası, bugüne kadar tavizsiz uygulanmıştır, bundan sonra da tavizsiz uygulanmaya devam edecektir” diye konuştu.

Yargılamaların makul müddette tamamlanmasını sağlayacak mühim adımlar attıklarını savunan Bakan Bozdağ, “Hakim, savcı ve personel sayıları ile ilk derece genel ve uzmanlık mahkemelerinin sayılarını artırdık. Teknolojinin yargıda daha etkin kullanımını sağladık. Yargı teşkilatında bütün işlemler bilişim sistemi üzerinden yapılmakta ve birçok bilgi ve belge bilişim sistemlerindeki entegrasyon yardımıyla kısa sürede temin edilmektedir. Örneğin tapudan bir kaydın gelmesi daha ilkin aylarca beklenirken, şimdi bu muamele anında yapılabilmektedir” dedi.

“Herkesin ve her kesimin kendini hür hissettiği ve katkı verdiği demokratik bir ortamda Yeni Anayasa yapmak, bizim değişmez ve değiştirilemez gündemimizdir, vazgeçilmez hedefimizdir”

Bakan Bozdağ, “Türkiye Yüzyılı” adı altında başlatılan çalışmanın en önemli başlığının yeni bir anayasanın hayata geçirilmesi olduğunu belirterek, şunları söylemiş oldu:
“Herkesin ve her kesimin kendini hür hissettiği ve katkı verdiği demokratik bir ortamda yeni anayasa yapmak, bizim değişmez ve değiştirilemez gündemimizdir; vazgeçilmez hedefimizdir. Türkiye’de, yeni anayasayı parti programına ve seçim beyannamesine koymayan parti neredeyse yoktur. Bu gerçekliğe rağmen bugüne kadar Türkiye’de, maalesef yeni anayasa yapılamamıştır. Türkiye’de her insanın ve her kesimin üzerinde müttefik olduğu biçimde yapamadığı tek şey yeni anayasadır. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına ve diğer bir anlatımla Türkiye yüzyılına, yeni anayasa ile başlamak ülkemizi ve milletimizi daha da güçlendirecektir.”

“Adalet Bakanlığı olarak yeni anayasa çalışmalarına azami katkı vermeye devam edeceğiz”

Yeni bir sivil anayasaya olan ihtiyacı emsalsiz olarak niteleyen Bakan Bozdağ, “Hiç şüphesiz ki yeni anayasayı hazırlamak ve yürürlüğe dercetmek TBMM üyelerimizin yetkisindedir. Adalet Bakanlığı olarak yeni anayasa çalışmalarına azami katkı vermeye devam edeceğiz. Türkiye’nin bugüne kadar ki müktesebatını inceleyip iyi mi bir yeni anayasa oluşturulacağı mevzusunda çalışmalar yürüttüğümüzü ve bu konularda hem meclisimize aynı zamanda hazırlık emek harcaması yürüten komisyonlarımıza destek vereceğimizi buradan bir kere daha ifade etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

“Kadına karşı işlenen suçlarda daha ağır ve caydırıcı cezalar getirilmesi önceliğimizdir”

Kadına yönelik şiddetle savaşım ile ilgili önemli adımlar attıklarını öne devam eden Bakan Bozdağ, “Son yirmi yılda kadın haklarının faal korunması için köklü mevzuat değişimleri yapılma ve kurumsal bir yapı oluşturulmuştur. 2002 yılından ilkin bulunmayan birçok uygulama sistemimize kazandırılmıştır. 2003 senesinde aile hukukundan kaynaklanan uyuşmazlıkların çözümü için aile mahkemelerinin kurulması, 2012 senesinde 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’unun kabul edilmesi ve hanıma karşı işlenen suçlarda daha ağır ve caydırıcı cezalar getirilmesi bunların başlıcalarındandır. Cumhuriyet başsavcılıkları bünyesinde, ‘Aile İçi ve Kadına Yönelik Şiddet Bürosu’ kuruldu ve uzmanlaşmış Cumhuriyet savcıları tarafından bu soruşturmaların yürütülmesi sağlandı. Halihazırda 81 ilde ve 144 ilçe adliyesinde bu bürolar etkinlik göstermektedir” diye konuştu.

Adalet Bakanlığı 2023 yılı bütçesi 75 milyar 603 milyon lira

Bakan Bozdağ, 2002 senesinde Adalet Bakanlığına tesis edilen toplan karşılık miktarının 808 milyon 141 bin lira olduğunu ve bu miktarın merkezi yönetim bütçesi içindeki payının yüzde 0,83 bulunduğunu hatırlatarak, 2023 yılı teklifinde Adalet Bakanlığına verilmesi öngörülen toplam bütçenin 75 milyar 604 milyon 176 bin lira bulunduğunu, bu rakamın merkezi yönetim bütçe kanun teklifi içerisindeki payının ise 1,57’ye karşılık geldiğini ifade etti.
Plan ve Bütçe Komisyonu, Bakan Bozdağ’ın ve alakalı kurum yöneticilerinin sunumunun ardından milletvekillerinin bütçeye ilişik görüş bildirmesi ile devam etti.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın