Bağış toplama hedefini azaltan içgörü, paniğe kapılmak için bir neden değil

Hayır, her girişim fonunun finansman hedeflerini düşürmesi gerekmeyecek

Geç dönem piyasası dır-dir gerçekten dövülmüş. Ama acı çeken sadece startuplar değil.

Çift yönlü büyüme öz sermayesi ve son aşamadaki risk yatırımcısı Insight Partners, kısa bir süre önce 20 milyar dolarlık bağış toplama hedefini 15 milyar dolara düşürdü yükselttikten sonra cimri Potun 2 milyar doları.

Insight, bağış toplama hırslarını söndürmek zorunda kalan tek girişim şirketi değil. TCV’nin yükseldiği bildirildi sadece %55 ila %75 geçen yıl fonu için 5,5 milyar dolarlık hedefini belirledi ve Founders Fund, bu Mart ayında hedefini 1,8 milyar dolardan 900 milyon dolara yarıya indirdi. Ayrıca Vibe Capital dahil olmak üzere çeşitli firmaların yatırım yapabileceklerinden emin olmadıkları fonları iade ettiğini gördük.

Yani bunun anlamı nedir? Bazıları bu yıl bağış toplamak için duvardaki yazı bu gibi davranırken, bence bu görüş sektörü çok geniş bir fırçayla boyuyor. Bir an için gerçekçi olalım: Bu firmalar bu ortamda tüm bu sermayeyi kullanamazlar ve beklentileri şimdi sıfırlamak, rotayı daha sonra değiştirmek zorunda kalmaktan daha iyidir.

Perspektif olarak ifade etmek gerekirse, PitchBook’a göre bu yılın ilk çeyreğinde geç aşamadaki şirketlere yalnızca 11,3 milyar dolar yatırım yapıldı. Bu, 8 milyar dolarlık yatırım yapılan 2017’nin dördüncü çeyreğinden bu yana en düşük üç aylık toplam.

Şimdi 20 milyar dolar toplamaya çalışan Insight’a bakalım. Eğer bu toplamı yükseltecek olsaydı ve son aşama piyasası önümüzdeki yıl içinde büyük ölçüde gelişmezse, firmanın önemli bir kısmına yatırım yapması gerekirdi. Tümü yatırım döneminde geç aşama anlaşmaları. Bu, kaliteye dayalı yatırımları seçip seçmelerine izin vermez. Bunun yerine, sermayeyi kapıdan çıkarmak için onları bir yarışa sokardı.

Genellikle bir girişimi desteklediğinde sonraki aşamalarda ortaya çıkan Insight, şu anda piyasadaki en yavaş kategoriye yatırım yapabilmek için kesinlikle gülünç miktarda para toplamaya çalışıyordu. 2021’in patlama dönemleri dışında herhangi bir yılda bu kadar zam yapmakta zorlanacağını düşünüyorum.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın