Avrupalı ​​VC’ler ve teknoloji firmaları, taslak AB yasalarında yapay zekanın aşırı düzenlenmesine karşı açık mektup uyarısı imzaladı

Avrupa’nın dört bir yanındaki büyük teknoloji Kurucuları, CEO’ları, VC’ler ve endüstri devleri, AB Komisyonu’na açık bir mektup imzalayarak, AB’nin inovasyonu engelleyen yasaları geçirmesi durumunda Avrupa’nın Üretken Yapay Zeka devrimini kaçırabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Almanya’dan Siemens ve Fransa’dan Airbus da dahil olmak üzere 150 işletmenin yöneticileri, sıkı düzenlemelerin risklerinin altını çizerek, kuralların Avrupalı ​​şirketlerin yapay zeka alanında rekabet etme yeteneğini tehdit ederken aynı zamanda olası zorluklarla başa çıkamayabileceğini söyledi.

Açık mektup (aşağıda tekrarlanmıştır), AI’nın “teknolojik avangarda yeniden katılma şansı” sunduğunu, ancak AB düzeyindeki mevcut düzenleyici önerilerin fırsatları bastırmak için devrilebileceğini belirtir.

Avrupa endüstri devleri arasında yer alan mektupta ayrıca Blablacar, Criteo, Felix Capital, Oneragtime VC, Ynsect, Elaia Partners, Mistral AI, Getyourguide, Ventech, wefox, Atomico VC ve La Famiglia VC gibi Avrupalı ​​büyük startup ve yatırımcıların imzaları yer alıyor.

Cuma günü Avrupa Komisyonu’na, parlamentoya ve üye devletlere gönderilen mektupta şöyle deniyor: “Değerlendirmemize göre, yasa taslağı, karşı karşıya olduğumuz ve karşılaşacağımız güçlüklerle etkili bir şekilde mücadele etmedikçe Avrupa’nın rekabet edebilirliğini ve teknolojik egemenliğini tehlikeye atacaktır.”

AB taslak teklifler üzerinde çalışmak için neredeyse iki yıl harcadı ( Yapay Zeka YasasıEleştirmenler, bunun üye devletler ve Avrupa Komisyonu arasındaki müzakereler için temel oluşturacağını, ancak yargı yetkisini yapay zeka platformlarının işletilmesi için dünyadaki en zorlu hale getirebileceğini söylüyor.

Düzenleme talepleri, OpenAI’nin ChatGPT sohbet robotunun piyasaya sürülmesinden bu yana son sekiz ayda arttı ve İtalya gibi bazı Avrupa hükümetleri arasında korkuları körükledi. yasaklandı GhatGPT’nin kullanımı – bu Üretken Yapay Zeka, diğer sorunların yanı sıra gizlilikle ilgili yeni bir sorun dalgasına yol açacaktır.

Bununla birlikte, aralarında otomobil üreticisi Renault ve bira üreticisi Heineken’in de yer aldığı imzacılar, önerilen yasaların temel yapay zeka modellerini “kullanım durumlarından bağımsız olarak” “yoğun” düzenleyebileceğini savunuyorlar.

Mektup, uyumluluk maliyetlerinin ve sorumluluk risklerinin orantısız olabileceğini, şirketleri ve yatırımcıları yeni AI yeniliklerinden yararlanmak için AB’den ayrılmaya zorlayabileceğini ve ABD ile “kritik bir üretkenlik açığı” yaratabileceğini savunuyor.

İmzacılar, Brüksel düzenleyicilerinin “riske dayalı bir yaklaşımda geniş ilkeler” yerine “katı uyumluluk” ile sınırlı yasa oluşturması gerektiğini savunuyorlar, bu da Avrupa’nın yeni AI çağının “kenarında kalmaya” zorlanacağı anlamına geliyor.

Şirketler, yeni yasaların nasıl uygulandığını denetleyebilecek ve yeni teknolojik gelişmeleri dikkate alabilecek, sektör uzmanlarından oluşan bir AB düzenleyici organının oluşturulması için çağrıda bulunuyor.

Mektup, yasaların hazırlanmasında yer alan Avrupa Parlamentosu Milletvekili Dragoș Tudorache tarafından eleştirildi ve daha büyük şirketlerin “saldırgan bir azınlık” tarafından kulis yapıldığını söyledi.

Mektubun sözcüsü Jeannette zu Fürstenberg, TechCrunch’a yaptığı açıklamada La Famiglia, şunları söyledi: “Tüm karmaşıklığıyla, yaklaşan AI devrimi her kıtanın geleceğini önemli ölçüde şekillendirecek. Avrupa’da teknolojik liderliğin eksikliğini uzun süredir tartışıyoruz ve şimdi harekete geçme zamanı. AI Yasasının mevcut haliyle Avrupa’nın rekabet edebilirliği için feci sonuçları olduğu sonucuna vardık.”

rent a car 34

“Şu anda pek çok Avrupalı ​​yeteneğin, Avrupa teknolojisini geliştirmek için ABD teknoloji şirketlerindeki lider pozisyonlarından vazgeçtiğine tanık oluyoruz. Bu yenilik ruhu tehlikede” dedi.

Açık Mektup aşağıdaki gibidir:

Avrupa Komisyonu, Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu temsilcilerine açık mektup

Yapay Zeka: Avrupa’nın teknolojik avangarda yeniden katılma şansı

Avrupa ekonomik sektörünün ilgili paydaşları olarak, önerilen AB Yapay Zeka (AI) Yasası hakkındaki ciddi endişelerimizi ifade etmek istiyoruz. Değerlendirmemize göre, yasa taslağı, karşı karşıya olduğumuz ve karşılaşacağımız zorluklarla etkili bir şekilde mücadele etmeksizin Avrupa’nın rekabet edebilirliğini ve teknolojik egemenliğini tehlikeye atacaktır.

Bu, özellikle üretici yapay zeka için geçerlidir. Avrupa Parlamentosu tarafından yakın zamanda kabul edilen versiyona göre, kuruluş modelleri, kullanım durumlarına bakılmaksızın, sıkı bir şekilde düzenlenecek ve bu tür sistemleri geliştiren ve uygulayan şirketler, orantısız uyum maliyetleri ve orantısız sorumluluk riskleriyle karşı karşıya kalacak.

Bu tür bir düzenleme, son derece yenilikçi şirketlerin faaliyetlerini yurtdışına taşımasına, yatırımcıların sermayelerini Avrupa Vakıf Modellerinin ve genel olarak Avrupa Yapay Zekasının geliştirilmesinden çekmesine yol açabilir. Sonuç, Atlantik’in iki yakası arasında kritik bir üretkenlik farkı olacaktır.

Sonuçlar konusunda net olmalıyız. İnternetin icadı veya silikon çiplerin icadı gibi, üretken yapay zeka, performans kapasitesi ve dolayısıyla farklı bölgelerin önemi için belirleyici olacak türden bir teknolojidir: en güçlü büyük dil modellerine sahip devletler, belirleyici bir rekabet avantajına sahip olacaktır. .

Etkileri çok daha büyük: örneğin, arama motorlarının yerini alarak ve kendilerini günlük kişisel ve profesyonel hayatımızın asistanları haline getirerek, sadece ekonomimizi değil kültürümüzü de şekillendiren güçlü araçlar olacaklar. Avrupa kenarda kalmayı göze alamaz.

Üretken yapay zekanın ortaya koyduğu doğal karmaşıklık ve zorlukların yanı sıra uygun düzenlemeye yönelik inkar edilemez ihtiyacın hiçbir şekilde reddedilmediğini vurgulamak önemlidir. Yapay zekanın yaşamın birçok alanı üzerindeki derin etkisi göz önüne alındığında, bu modelleri uygun şekilde eğitmeye ve güvenli kullanımlarını sağlamaya açık bir ihtiyaç vardır. Model geliştirmede özen yükümlülüğü, yapay zeka tarafından oluşturulan içeriğin standart etiketlenmesi ve yeni modellerin piyasaya sürülmesinden önce güvenlik testleri, uygulanması gereken gerekliliklerdir.

Ancak üretken yapay zekanın düzenlenmesini hukuka bağlamayı istemek ve katı bir uyum mantığıyla ilerlemek, amacına ulaşmada etkisiz olduğu kadar bürokratik bir yaklaşımdır. Gerçek riskler, iş modeli veya üretici yapay zeka uygulamaları hakkında çok az şey bildiğimiz bir bağlamda, Avrupa hukuku kendisini riske dayalı bir yaklaşımda geniş ilkeler belirlemekle sınırlandırmalıdır.

Bu ilkelerin uygulanması, AB düzeyinde uzmanlardan oluşan özel bir düzenleyici kuruma emanet edilmeli ve bunları teknolojik gelişimin hızlı hızına ve ortaya çıkan ortaya çıkan somut risklere sürekli olarak uyarlayabilen çevik bir süreçte gerçekleştirilmelidir. Böyle bir prosedür ekonomi ile diyalog içinde geliştirilmelidir.
Transatlantik bir çerçeve oluşturmak da bir önceliktir.

Bu, uygulamaya koyduğumuz güvencelerin güvenilirliğini sağlamak için bir ön koşuldur. ABD ekosistemindeki birçok büyük oyuncunun da benzer önerilerde bulunduğu göz önüne alındığında, yasal olarak bağlayıcı bir oyun alanı oluşturmak için bu fırsatı değerlendirmek Avrupa Birliği temsilcilerine kalmıştır.

Geleceğimizin, özellikle (üretken) yapay zeka gibi önemli bir alanda, Avrupa’nın teknolojik avangardın bir parçası olmasına önemli ölçüde bağlı olduğuna inanıyoruz.

Bu nedenle, Avrupalı ​​karar mercilerini AI yasasının en son sürümünü gözden geçirmeye ve toplumumuzu korurken Avrupa’nın rekabet edebilirliğine katkıda bulunacak orantılı, ileriye dönük bir mevzuat üzerinde anlaşmaya davet ediyoruz.

Değerlerimizle uyumlu ve güçlü, yenilikçi ve müreffeh bir Avrupa’nın temelini oluşturan bir Avrupa yapay zeka gelişiminin temellerini atmak bizim ortak sorumluluğumuzdur.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın