Avrupa Türkiye’den kömür istek ediyor

Avrupa Türkiye’den kömür istek ediyorRusya ve Ukrayna arasındaki çatışma enerji fiyatlarına etkisini sürdürüyor. Rusya’nın Avrupa’ya naturel gaz sevkiyatını kısıtlamasıyla Avrupa’da naturel gaz fiyatlarında yüzde 30’a varan artışlar yaşanmıştı. Rusya’nın doğal gazı kısıtlamasıyla sıkıntıya düşen Avrupa ülkeleri Türkiye’den 25 kilogramlık paketler halinde kömür talep ediyor. Ancak kömürcüler stok azlığından ötürü ellerindeki malı iç piyasaya sunmayı tercih ediyor.

Öte taraftan Türkiye’ye Rusya ve Ukrayna’dan kömür sevkiyatında da aksamalar yaşandı. Buna bağlı olarak kömür fiyatları bir yılda ikiye katlandı. Geçen sene Ekim ayında torbası 80 liradan satılan kömür 190 liraya kadar fırladı.

Rusya’nın naturel gazı kısıtlamasıyla da Avrupa ülkelerinin Türkiye’den kömür talep etmeye başladığını aktaran kömürcüler, arz sıkıntısından ötürü talebe mukabil veremediklerini söylemiş oldu. Kömürcüler, Rusya-Ukrayna arasındaki savaşın tutarları yükselttiğini söyledi. Ayrıca kömürcüler, Rusya ve Ukrayna’dan kömür sevkiyatının durmasıyla fiyatların yükseldiğini söylemiş oldu.

“Sevkiyatlar durdu, kömür fiyatları terfi etti”

Kömürcü Muhammed Döner, kömür fiyatlarının geçen yıla gore iki katına çıktığını söyleyerek, “Odun fiyatlarında da bir artış oldu. Geçen yıl kömürün torbasını 80-90 liraya satıyorduk. Şu anda 180-190 liraya kadar çıktı. Kömür fiyatlarının artmasının en büyük nedeni Rusya-Ukrayna arasındaki savaştır. Bize eskiden Rusya’dan ve Ukrayna’dan kömür geliyordu ancak şu anda sevkiyatlar durdu, kömür gelmemeye başladı. Bu da fiyatların yükselmesine neden oldu” dedi.

“Makedonya ve Slovakya’dan talep var”

Rusya’nın doğal gazı kısıtlamasıyla Avrupa ülkelerinin Türkiye’den kömür talep etmeye başladığının altını çizen Döner, “Şu anda Makedonya’dan ve Slovakya’dan sipariş talebi alıyorum sadece gönderemiyorum. Yeterince malımız yok. Böyle devam etmesi durumunda kömür tutarları artmaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın