Avrupa Birliği mobil cihazların daha uzun vakit kullanılabilmesi için harekete geçti

Avrupa Birliği mobil cihazların daha uzun vakit kullanılabilmesi için harekete geçtiAvrupa Birliği, parlak zeka telefon ve tablet benzer biçimde mobil cihazların daha uzun zaman kullanılabilmesi ve daha basit tamir edilebilmesi mevzusunda üreticileri zorlamak için harekete geçti. Avrupa Komisyonu tarafınca hazırlanan yasa taslağı, elektronik atık miktarını azaltmayı hedefliyor. Yasa sayesinde karbon salınımında 5 milyon arabanın çıkardığına yakın bir düşüş yaşanabileceği belirtiliyor.

Taslağın odak noktasında piller ve yedek parçalar bulunuyor. Üreticilerin her cihaz için minimum 15 hususi bileşen sunması ve bunu 5 sene boyunca sürdürmesi isteniyor. Bunlar arasında piller, ekranlar, şarj adaptörleri, arka kapaklar, hafıza ve SIM kart tepsileri bulunuyor.

Yasa taslağında üreticilerin 1000 şarjın ardından pil kapasitesinin yüzde 80 oranında korunması konusunda da güvence vermesi isteniyor. Buna ek olarak, beş yıl süresince batarya tedariğinin de yapılması istek ediliyor. Yazılım güncellemelerinin pil ömrünü etkilememesi gerektiği belirtilirken; bu kuralların güvenlik endüstrisinde kullanılan yada katlanabilir/kıvrılabilir cihazlar için geçerli olmayacağı anlatım ediliyor.

Avrupa Birliği tarafından hazırlanan yasa taslağında mobil cihazlara dayanıklılıklarını gösteren bir etiket eklenmesi de bekleniyor. Bu etiketin televizyon, çamaşır makinesi ve buzdolabı gib ürünlerde kullanılan enerji etiketine benzer nitelikte olacağı belirtiliyor.

kaynak: teknoblog.com

Similar Posts

Bir cevap yazın