Apple’ın yapay zeka destekli bir sağlık koçluğu hizmeti geliştirdiği bildiriliyor

Apple, Quartz kod adlı yapay zeka destekli bir sağlık koçluğu hizmeti geliştiriyor. Bloomberg’den Mark Gurman’dan yeni rapor. Teknoloji devinin ayrıca duyguları takip etme teknolojisi üzerinde çalıştığı ve bu yıl iPhone sağlık uygulamasının bir iPad sürümünü piyasaya sürmeyi planladığı bildiriliyor.

Yapay zeka destekli sağlık koçluğu hizmeti, kullanıcıların egzersiz yapma, yeme alışkanlıklarını iyileştirme ve daha iyi uyuma konusunda motive olmalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Hizmetin arkasındaki fikir, yapay zekayı ve kullanıcının Apple Watch’ından gelen bilgileri, onlar için özel olarak hazırlanmış koçluk programları geliştirmek için kullanmaktır. Apple’ın diğer hizmetlerinde olduğu gibi sağlık koçluğu hizmetinin de aylık bir ücreti olması bekleniyor.

Apple’da şirketin sağlık, Siri ve AI ekipleri de dahil olmak üzere birkaç ekibin proje üzerinde çalıştığı bildiriliyor. Gürman, hizmetin gelecek yıl için planlandığını yazıyor ancak ertelenebileceğini veya tamamen rafa kaldırılabileceğini belirtiyor.

Buna ek olarak, rapor, Apple’ın sağlık uygulamasının duyguları izlemek ve miyopluk gibi görme koşullarını yönetmek için araçlar alacağını söylüyor. Duygu izleyicinin lansman sürümü, kullanıcıların ruh hallerini kaydetmelerine, günleriyle ilgili soruları yanıtlamalarına ve zaman içindeki sonuçlarını karşılaştırmalarına olanak tanıyacak. Apple’ın gelecekte, ruh hali izleyicinin konuşma, metin ve diğer verilere dayalı olarak bir kullanıcının ruh halini anlamak için algoritmalar kullanabileceğini umduğu bildiriliyor.

Yeni iPad Sağlık uygulamasına gelince, Gurman, Apple’ın bunu Haziran ayında Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’nda (WWDC) açıklayacağını yazıyor. Uygulamanın lansmanı, kullanıcıların elektrokardiyogram sonuçları gibi sağlık verilerini daha büyük bir ekranda görmelerine olanak tanıyacak. Yeni uygulamanın, bu yılın sonlarında piyasaya sürülmesi beklenen iPadOS 17’ye dahil edilmesi bekleniyor.

Gurman’ın belirttiği gibi, Apple sağlık çabalarına 2014 yılında özel Sağlık uygulamasını ve ardından bir yıl sonra Apple Watch’u piyasaya sürerek başladı. O zamandan beri Apple, akıllı saatine düşme algılama ve uyku takibi dahil olmak üzere çeşitli sağlık özellikleri ekledi.

Şirketin yaklaşan karma gerçeklik kulaklığı Kullanıcıların cihazı takarken meditasyon yapmasına izin verecek bir özellik içereceği bildirildiğinden, şirketin mevcut sağlık çabalarını genişleteceği söyleniyor. Apple’ın kulaklığı WWDC’de tanıtması bekleniyor.

Apple aynı zamanda sağlık özelliklerini bir ürün sunarak genişletmeyi planlıyor. kan basıncı izlemenin temel şekli Bloomberg tarafından daha önce bildirildiği üzere önümüzdeki birkaç yıl içinde Apple Watch’a. Özelliğin tam diyastolik ve sistolik sayıları göstermesi beklenmese de, hipertansiyon hastası olup olmadıklarını kullanıcılara bildirecektir.

Ayrıca şirketin üzerinde çalıştığı noninvaziv glikoz izleme teknolojisi kan şekeri okuması söz konusu olduğunda parmak delme yerine sensörlere güvenirdi. Apple’ın teknolojiyi küçük bir cihaza yerleştirmek için çalıştığı, ancak sonunda teknolojiyi Apple Watch’a eklemeyi hedeflediği bildiriliyor.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın