Apple yeni iOS 16.1 betası ile pil yüzdesi ikonunu değiştiriyor

Apple yeni iOS 16.1 betası ile pil yüzdesi ikonunu değiştiriyorApple iOS 16 ile beraber pil yüzdesi göstergesini iPhone’a geri getirmişti. Ancak bunun için tercih edilen ikon da bazı tartışmaların önünü açmıştı. Mevcut ikon, pilin doluluk oranı yüzde 20’nin dibine inene kadar tamamen doluymuş gibi görünüyor. Bu da kafa karışıklıklarına niçin olabiliyor. Gelen eleştirileri dikkate alan Apple, iOS 16.1 için hazırlanan yeni beta sürümüyle ikonun tasarımında değişikliğe gidiyor.

Yeni tasarımda ikon pilin doluluk payı yüzde 20’nin altına indiğinde kırmızıya dönüyor. Ancak yüzde 20’ye gelene kadar da ikonun kademeli bir halde boşaldığı görülüyor. Bunun küçük, sadece özelliğin kullanımını iyileştiren bir değişim olduğu rahatça söylenebilir.

Yeni beta sürümü, kilit ekranında da bazı değişiklikler yapıyor. Kullanıcılar telefonlarını şarja taktıklarında pil yüzdesi göstergesi kısa süreliğine saatin üstünde gösterilecek. IPhone 14 Pro ve Pro Max’te ise Dynamic Island üzerinde pil yüzdesini görmek mümkün olacak.

iOS 16.1 için hemen hemen kesin bir çıkış zamanı açıklanmış değil. Ancak Apple’ın ekim ayı içinde bu güncellemeyi dağıtıma çıkarma ihtimali devasa yükseklikte görünüyor.

kaynak: teknoblog.com

Similar Posts

Bir cevap yazın