Apple, küresel yenilenmiş akıllı telefon pazarının neredeyse yarısını ele geçiriyor

3d duvar kağıdı

Apple’ın kategorideki satışları 2022’de yıllık bazda %16 arttığından, dünya çapında satılan yenilenmiş akıllı telefonların yaklaşık yarısı iPhone’du. akıllı telefon gönderilerinde devam eden düşüşler.

Pazar araştırma firması söz konusu Küresel ikincil akıllı telefon pazarının 2022’de yıllık bazda %5 büyüdüğü Pazartesi. Çin’in yenilenmiş akıllı telefon satışları, özellikle COVID-19’un yeniden canlanması ve COVID-Sıfır politikalarının gelişi nedeniyle %17’lik bir düşüş görmeseydi büyüme daha fazla olurdu , dedi firma.

Bununla birlikte, Çin’in ikincil akıllı telefon satışlarındaki düşüş, Hindistan’ın bir önceki yıla göre %19 büyüme ile ilk sırayı almasına yardımcı olurken, onu %18 bir yıllık büyüme ile Latin Amerika izledi.

Apple, 2022’de ikincil pazarın %49’undan fazlasını ele geçirerek dünya çapında kullanılmış ve yenilenmiş sektörlerde en hızlı büyüyen marka haline geldi. Cupertino şirketinin pazar payı 2021’de %44’ten büyüdü.

Yenilenmiş akıllı telefonlara olan yüksek talep, birçok pazarda yeni iPhone satışlarını ve Apple’ın hizmet gelirlerini etkiliyor. Ancak Counterpoint, Apple’ın yenilenmiş pazardaki büyümesini kırmada başarılı olduğunu ve insanları yeni varyantlarını bulmanın zor olduğu yerlerde bile yenilenmiş iPhone modellerini satın almaya çektiğini söyledi.

elma var uzun süredir yenilenmiş iPhone modelleri satıyor resmi kanalları aracılığıyla ve müşterilere çekici kılmak için pilleri ve dış kabuğu için tam bir yıllık garanti sunuyor. iPhone üreticisinin ayrıca çeşitli sürdürülebilirlik odaklı girişimler ve eski modellerde bile düzenli yazılım güncellemeleri sunarak tüketicilerin yeni sürümler yerine yenilenmiş modelleri tercih etmesini kolaylaştırıyor.

Özellikle Hindistan dahil ülkelerde görülen büyüme, Apple’ın yenilenmiş pazardaki başarısından da kaynaklanıyordu.

Counterpoint araştırma direktörü Tarun Pathak, TechCrunch’a “Apple, Hindistan’da oldukça istek uyandıran bir marka ve yenilenmiş iPhone’lar, bu istek uyandıran kullanıcılara Apple’ın ekosisteminde daha düşük bir giriş noktası sağlıyor” dedi.

Güney Asya ülkesinin hala küçük olduğunu, küresel yenilenmiş akıllı telefon pazarının yaklaşık %15’ini oluşturduğunu da sözlerine ekledi.

Apple’ın aksine Samsung, Counterpoint’e göre ikincil pazarda 2021’de %28’den 2022’de %26’ya bir düşüş gördü. Yıl içinde Android tüketicilerinin küçük bir yüzdesi iOS’a geçerek Samsung’un yenilenen satışlarını etkiledi. Araştırma firması, trendin 2023’te devam edeceğini söyledi.Yenilenmiş akıllı telefon pazarı

Resim kredisi: Kontrpuan Araştırması

Küresel pazarlarda 5G telefonlara yönelik artan taleple birlikte 5G, 2022’de küresel yenilenmiş akıllı telefon satışlarının %13’ünü oluşturdu.

Counterpoint kıdemli analisti Glen Cardoza, hazırladığı bir açıklamada, “Yenilenmiş akıllı telefonlarla ticaret yapma potansiyeli yüksek olmaya devam ediyor, ancak sınırlı arz, LATAM, Güneydoğu Asya, Hindistan ve Afrika gibi gelişmekte olan pazarların çoğunu etkiliyor” dedi. “ABD, Avrupa ve Japonya gibi olgun pazarlardan yapılan ithalat, kendi taleplerini karşılamak zorunda oldukları için azaldı.”

Counterpoint, 2022’de tüketicilerin büyük bir bölümünün yenilenmiş pazarda premium ve amiral gemisi akıllı telefon almayı tercih ettiğini ve bunun ikincil pazarın ortalama satış fiyatlarında artışa neden olduğunu kaydetti.

Bununla birlikte, yeni modellerin fiyatlarındaki önemli artış – yalnızca iPhone için değil, genel olarak – müşterileri büyük ölçüde yenilenmiş akıllı telefonlara itiyor gibi görünüyor. İşletmeleri ve istihdamı etkileyen makroekonomik faktörler, yenilenmiş akıllı telefon pazarını dünya genelindeki müşteriler için tatlı bir yer haline getiriyor.

Firma, artan takasların ve birinci sınıf akıllı telefonlara geçişin, 2023’te düşük dereceli kullanılmış akıllı telefon envanterinin artmasına yardımcı olabileceğini tahmin ediyor. Sökme, lojistik, depolama, geri dönüşüm ve e-atık imhası gibi kullanım ömrü sonu faaliyetleri de muhtemelen artacak bu yıl yenilenmiş akıllı telefon satışları.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın