Apple, Epic Games ile antitröst mahkemesi savaşını kazandı, temyiz mahkemesi kuralları

ABD Dokuzuncu Devre Temyiz Mahkemesi tarafından bugün yayınlanan görüşe göre, Apple, App Store politikaları nedeniyle Fortnite üreticisi Epic Games ile antitröst odaklı temyiz mahkemesi savaşını kazandı. Mahkeme, bölge mahkemesinin Epic Games’in Sherman Yasası antitröst iddialarıyla ilgili Apple lehine önceki kararını onadı, ancak aynı zamanda alt mahkemenin Kaliforniya’nın Haksız Rekabet Yasası uyarınca Epic lehine verdiği kararı da onadı.

Mobil oyun üreticisi, temyiz başvurusunda, Apple’ın iOS cihazlarındaki uygulama dağıtımını, ödemelerin kendi işlemcisinden geçmesini gerektiren ve geliştiricilerin müşterilere alternatif ödeme yöntemleri hakkında iletişim kurmasını engelleyen Apple’ın App Store’uyla sınırlayarak yasa dışı davrandığını kanıtlamayı umuyordu.

Mahkemenin kararı ilk olarak açıklandı. Bloomberg.

Apple şu açıklamayı yaptı:

“Bugünkü karar, Apple’ın bu davadaki büyük zaferini bir kez daha teyit ediyor; on iddiadan dokuzu Apple’ın lehine karara bağlandı. İki yıl içinde ikinci kez bir federal mahkeme, Apple’ın eyalet ve federal düzeylerde antitröst yasalarına uyduğuna karar verdi. App Store rekabeti teşvik etmeye, yeniliği teşvik etmeye ve fırsatları genişletmeye devam ediyor ve dünyanın her yerindeki kullanıcılara ve geliştiricilere sağladığı derin katkılardan gurur duyuyoruz. Mahkemenin, eyalet hukuku kapsamında kalan tek iddiayla ilgili kararına saygıyla katılmıyoruz ve daha fazla inceleme yapmayı düşünüyoruz.”

Karar, Epic Games ve diğer antitröst iddiaları için emsal oluşturacağını ve Apple’ı iOS cihazlarını üçüncü taraf uygulama mağazalarına ve ödeme sistemlerine açmaya zorlayabileceğini uman diğer geliştiriciler için büyük bir başarısızlık.

Kararda, temyiz mahkemesi heyeti, bölge mahkemesinin antitröst yükümlülüğünü reddettiğini ve buna bağlı olarak Epic’in Apple’ın sözleşmeyi ihlal ettiği karşı iddiasına karşı hukuka aykırılık savunmasını reddettiğini onayladı. Ancak, bölge mahkemesinin ilgili rekabet piyasasını tanımlamada ve DPLA’nın (Geliştirici Programı Lisans Anlaşması) Sherman Yasası olarak bilinen rekabet yasasının kapsamı dışında kalmasına karar vermede hata yaptığına karar verdi.

Ancak daha sonra bu hataların “zararsız” olduğunu ve Epic’in “olgusal bir mesele olarak, önerilen pazar tanımını ve Apple’ın iOS’un duvarlı- bahçe ekosistemi.”

Panel ayrıca bölge mahkemesinin Kaliforniya’nın Haksız Rekabet Yasası kapsamında Epic Games lehine verdiği kararı da onadı.

Kararda, “Bölge mahkemesi, Epic’in yaralandığını tespit etmede açıkça hata yapmadı, Kaliforniya’nın esnek sorumluluk standartlarını uygularken kanunen hata yapmadı veya adil bir tazminat oluştururken takdir yetkisini kötüye kullanmadı.”

Epic Games’ten yorum istendi.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın