Apple, dava Yargıtay’a gittiği için App Store’da üçüncü taraf ödemelerine izin vermek zorunda kalmayacak

rent a car 34

Yeni bir mahkeme kararı, Apple’ı App Store’u üçüncü taraf ödemelere açmaya yönlendiren yasal gerekliliğe ara verecek. Aksine Apple’ın uzun antitröst mahkeme savaşında kazanması Fortnite yapımcısı Epic Games ile iPhone üreticisi mahkemenin kararına bir kez daha itiraz etmek için harekete geçti bu aydan daha erken ABD Yüksek Mahkemesinde davasını savunmak için. Apple, mahkeme savaşlarını büyük ölçüde kazanmasına ve tekel olmadığı ilan edilmesine rağmen – Epic Games ve Apple’a ödenen komisyonları azaltmak isteyen diğer uygulama geliştiricileri için önemli bir kazanç ve büyük bir gerileme – Cupertino teknoloji devi, alt mahkemelerden birinden memnun değildi. kararlar: uygulama geliştiricilerine Apple’ın kendi ödeme sistemlerini kullanmak yerine kendi ödeme sistemlerine bağlanma yeteneği vermesi gerektiği.

Şimdi, yeni bir dosyalamada, ilk olarak Sınır, Apple’a Yargıtay’a temyiz başvurusunda bulunurken temyiz mahkemesi kararını 90 gün süreyle askıya almasına izin verecek bir önerge verildi. Bu önerge kabul edilmeseydi, Apple, App Store’da Apple dışı ödeme sistemlerine kendi bağlantılarını veya düğmelerini sunan uygulamalara izin vermeye başlamak zorunda kalacaktı; uygulama satın alımları ve abonelikler. Sonuç olarak Apple, App Store gelirlerinin düştüğünü görecekti.

Epic vardı ilk olarak 2020’de Apple’a dava açtı Apple’ın uygulama içi ödemelerden aldığı ücretler konusunda, uygulama geliştiricilerin ödemeleri kendi ödeme işlemcileri aracılığıyla gerçekleştirebilmesi ve Apple’ın komisyonlarından kaçınabilmesi için mahkemeden Apple’ın uygulamalarına son vermesini istiyor. Dava sonunda, mahkemenin Epic’in iddialarının çoğuna karşı karar verdiği ABD Dokuzuncu Çevre Temyiz Mahkemesine ulaştı. Ancak, Kaliforniya’nın Haksız Rekabet Yasası uyarınca bir alt mahkemenin Epic lehine verdiği kararı onamıştı.

Kararda, “Bölge mahkemesi, Epic’in yaralandığını tespit etmede açıkça hata yapmadı, Kaliforniya’nın esnek sorumluluk standartlarını uygularken kanunen hata yapmadı veya adil bir tazminat oluştururken takdir yetkisini kötüye kullanmadı.”

Başka bir deyişle, alt mahkemenin daha önce karar verdiği “karşı yönlendirme” değişiklikleri bir kez daha gerekli olacaktır. (Apple’ın yönlendirme karşıtı kuralları, uygulama geliştiricilerin tüketicileri Apple’ın kendi App Store ekosistemi dışında abonelikleri ve uygulama içi satın almaları için ödeme yapabilecekleri başka yerlere yönlendirmesini yasaklar.)

Mahkeme şimdi Apple’ın App Store yönlendirme karşıtı kurallarındaki değişiklikleri erteleme talebini kabul etmiş olsa da, Ninth Circuit Yargıcı Milan D. Smith Jr., “Görüşümü ifade etmek için ayrıca yazıyorum, Apple’ın önergesindeki argümanlar teknik olarak anlamsız olmasa da, panelin muhakemesinin önemli yönlerini ve bölge mahkemesinin önemli olgusal bulgularını görmezden geliyorlar” diye yazdı.

“Bizim gerekçemiz ve bölge mahkemesinin bulguları değerlendirildiğinde, Apple’ın iddiaları en ufak bir incelemeye bile dayanamaz. Yargıç, Apple’ın statüsü ve ihtiyati tedbirin kapsamı argümanları, bölge mahkemesinin bulgularıyla olan anlaşmazlığını ve eyalet hukuku sorumluluğuna itirazını yasal hata iddiası olarak basitçe maskeliyor” dedi.

Apple, mahkemeye dilekçenin Yargıtay’a sunulduğunu bildirdikten sonra, Yargıtay dilekçeyi karara bağlayana kadar bekleme devam edecek, dosyalama notları.

Mahkemenin Apple’ın önergesini kabul etme kararına yanıt olarak Epic Games CEO’su Tim Sweeney de tweet attı onun hoşnutsuzluğu.

“Ne yazık ki, Apple’ın hem Bölge Mahkemesinin hem de 9. Bölge Mahkemesinin yasa dışı bulduğu yönlendirme karşıtı kuralları, 9. Mahkeme Mahkemesi uygulamaya son veren ihtiyati tedbir kararını kaldırdığı için yürürlükte kalacak. Adalet yine gecikti” dedi.

Diğer uygulama geliştiricileri, Apple’ın kurallarına uymaya karar verdiler. Netflix vardı uzun zaman önce iOS ve son zamanlarda uygulama içi abonelikleri kaldırdı, Spotify da aynısını yaptı. Akışlı müzik hizmeti, akıllı bir geçici çözüm olarak bu ay, hizmet için Apple’ın App Store’u aracılığıyla ödeme yapan müşterilerin artık bu yöntemle ödeme yapamayacaklarını ve fatura döngülerinin sonunda ücretsiz bir hesaba taşınacaklarını duyurdu. Premium abone olarak kalmak istiyorlarsa, Spotify’ın web sitesinden bir plan satın almaları gerekirdi.


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın