Apple bunun için çok uğraşmıştı!

Apple
Apple

Apple ile Samsung‘un birçok ülkede devam edem patent savaşında sürpriz bir gelişme yaşandı. ABD Patent ve Ticari Markalar Dairesi, Apple’ın elinde bulundurduğu bir takım patent haklarının yerinde olmadığına karar verdi.

Sürdürerek kaydırma (örneğin ekran kilidi açma) ile ilintili 20 kadar patenti geçersiz ilan edilmesinin ardından Apple’ın ağustosta kazandığı 1 milyar dolar da tehlikeye girdi. Zira Apple’ın Samsung’un Galaxy model akıllı telefonlarında patent ihlali yaptığını öne sürdüğü patentler geçersiz olmuş durumda.

APPLE 2.5 MİLYAR DOLAR İSTEMİŞTİ

Apple, davayı açarken Samsung’dan patent ihlali neticesinde 2.5 milyar dolar tazminati istemişti. Ancak mahkeme, Apple’a 1 milyar 50 bin dolar ödenmesine karar verdi.

HOLLANDA’DA DA KAYBETTİ

Apple’ın Samsung aleyhine dava açtığı ülkelerin arasında Hollanda’da yer alıyor. Apple’a göre Samsung, kendisine ait bazı dokunmatik ekran patentlerini izinsiz kullandı. Ancak Hollanda’da mahkeme Samsung’un tablet ve telefonlarında herhangi bir patent ihlali yapmadığına karar vererek Apple’a ikinci bir şok yaşattı.

Bir cevap yazın