Ampere, özel olarak tasarlanmış ilk çekirdekleriyle yeni bir bulut yerel işlemci ailesini piyasaya sürüyor

Son birkaç yılda, Altra ve Altra Max işlemcileri sayesinde, Amper büyük bulut hizmetleri sağlayıcılarına Arm tabanlı çiplerin önde gelen tedarikçilerinden biri olarak adından söz ettirdi. Yine de bu yongalar Arm tarafından tasarlanmış çekirdeklere dayanıyordu. Şirket bugün, veri merkezi kullanım durumları için son derece optimize edilmiş özel tasarımlı çiplere sahip ilk işlemci seti olan Ampere One ailesini resmi olarak piyasaya sürüyor.

2021’de sevkiyatına başlanan Altra Max yongaları, Arm’ın Neoverse N1 mimarisine dayanırken, bu yeni çekirdekler şirket içinde tasarlandı ve 5 nm’lik bir süreç üzerine inşa edildi.

“Sektör olarak bizim için anı karşılama ve değişimi kucaklama zamanı. Ampere CEO’su Renee James, bir endüstri olarak gelecekteki büyümemizin buna bağlı olduğunu söyledi. “Bulut, yazılım geliştirmeye yepyeni bir dünya ve yaklaşım getirdi. Mikroişlemcinin de aynısını yapma zamanı gelmedi mi?”

Bu işlemciler Arm komut seti ile uyumlu olmaya devam ediyor, bu nedenle yeni geliştiricilerin onları desteklemek için yapması gereken hiçbir şey yok, ama daha da önemlisi, Ampere kendi çekirdeklerini tasarlayarak bu işlemcileri büyük bulut platformlarından oluşan çekirdek kullanıcı tabanı için optimize edebildi. Yeni AmpereOne yongaları, 192 adede kadar çekirdeği destekleyebilir; bu, Altra Max yongalarının maksimum 128’den önemli bir yükseltmedir. AmpereOne ailesinde, artık her çekirdek ayrıca 2MB L2 özel önbellek alır (1MB’den yukarı) ve şirket birkaç özellik ekledi bu, her çekirdeğin aynı miktarda bellek bant genişliğine erişmesini (veya kullanıcının istediği buysa olmamasını) sağlar ve örneğin daha ayrıntılı güç yönetimi sağlar. Ayrıca, bu satıcıların işlemcinin yaşam döngüsünü daha iyi yönetmesine ve sorunları izlemesine yardımcı olan işlem eskimesi izleme gibi özellikler de vardır. gelişmiş düşme algılama ve bellek etiketleme ve tek anahtarlı bellek şifreleme gibi güvenlik özellikleri.

Buradaki fikir, bulut için özel olarak tasarlanmış bir çip oluşturmaktır. “Yalnızca yüksek performanslı, düşük güç tüketen bir işlemci sunmakla kalmıyoruz, aynı zamanda bulut için benzersiz şekilde uygun bir işlemci sunuyoruz. Bu nedenle buna bulut tabanlı işlemci diyoruz. Bu kullanım durumu için sıfırdan oluşturduk,” Ampere CPO Jeff Wittich bana söyle.

Wittich’in bana söylediği gibi şirket, veri merkezlerinden kaynaklanan karbon emisyonlarını azaltmak ve enerji maliyetlerini yönetmek isteyen müşterilerden giderek daha fazla haber alıyor; bu, özellikle Avrupa Birliği’ndeki veri merkezi operatörleri için ciddi bir sorun. Ampere – ve Arm’ın sunucu merkezli yongaları – uzun süredir kilovat başına Intel ve AMD’nin rekabetinden daha fazla performans sunmayı vaat ediyor. Ampere artık bunu çoğunlukla raf başına performans olarak tanımlıyor ve tipik bir web uygulamasını çalıştırma kıyaslamasında, 36 Amper CPU’luk bir rafın, iki AMD Epyc CPU rafı ve üç Intel Xeon CPU rafı ile aynı performansı sağladığını savunuyor. Şirket, AmpereOne işlemciler için güncellenmiş kıyaslamalar sağlamadı, ancak Wittich, watt başına performansının Altra ailesiyle karşılaştırılabilir olduğunu savundu.

“İçeri girip şöyle diyebilmek: Size yarı yarıya güç tüketen ve alternatifin iki katı performans sağlayan bir sunucu sağlayabilirim ki bu, kendisi için oldukça kolay bir satıştır. [OEMs] şimdi,” dedi Wittich bana. “Açıkçası, bazı insanlar artık bunun sürdürülebilirlik açısını da anlıyor.” Ve sürdürülebilirlik, bazı veri merkezi operatörleri için yalnızca ikinci dereceden bir sorun olsa bile, artık bazı metropol alanlarda kendilerine sunulan güçle giderek daha fazla sınırlandırıldıklarına dikkat çekti – artı, yeni veri merkezlerinin onaylanması zorlaşıyor, o kadar çok operatörler, mevcut fiziksel ayak izleri dahilinde performansı artırmanın yollarını bulmalıdır.

Mevcut Ampere müşterileri şunların beğenilerini içerir: Google Bulut, Microsoft
Azure, Oracle BulutAlibaba, Ve Tencent, yanı sıra HPE ve Supe gibi OEM’lerrmikro. Bu listede eksik olan tek bir büyük bulut sağlayıcıyı bulmak kolaydır, ancak AWS uzun süredir kendi başına bahse girmiştir. graviton Arm tabanlı çip serisi, bu yüzden yakın zamanda değişmesi muhtemel değil.

Ampere, mevcut Altra ailesini sunmaya devam edecek ve bunu durdurmayı planlamıyor olsa da, şirket ayrıca bu aralıkta herhangi bir yeni çip piyasaya sürmeyecek. Wittich, “Gelecekteki tüm işlemcilerimiz kendi özel çekirdeklerimize güvenecek” dedi. “Ampere One’ı bu kadar etkili kılan en büyük şey, bunun gelecekteki ürünlerimizin her birinin başlangıcı olması. Artık özel çekirdeklerimiz var ve her şeyin temeli bu.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın