İrlandalı Elkstone, hükümet desteğiyle erken aşamadaki girişimler için ilk VC fonunu 108 milyon $’dan kapattı

Yine erken aşamadaki bir risk sermayesi fonu bu hafta Avrupa’da kapandı. Elkstone İrlandalı girişimleri hedefleyen 100 milyon €’luk (108 milyon $) bir potu tamamladı. Lifeline Ventures’tan bir gün sonra gelir 150 milyon € (163 milyon $) fon kapattı Finlandiya’daki acemi girişimler için, son birkaç ay içinde birkaç kişi kıtaya indi.

Elkstone, son on yıldır geleceğin tek boynuzlu atlarına tohum aşamasında özel olarak yatırım yapan bir servet yönetimi şirketi Flipdish gibi Ve Kontrol Edelimdevletin İrlanda Stratejik Yatırım Fonu’nun desteğiyle ilk risk sermayesi fonunu başlattı (ISIF) Ve Kurumsal İrlanda (El)

Yeni fon, İrlanda’dan bir dizi açıklanmayan iş insanı da dahil olmak üzere toplamda yaklaşık 250 sınırlı ortak (LP) talep ediyor.

yapım aşamasında bir yıl

Elkstone ilk olarak VC fonu için planlarını açıkladı geçen yıl ocak ayında, başlangıçta 75 milyon Euro’yu hedefliyor. Ancak üç ay içinde, ortaya çıkardı 1 milyon € ile 2 milyon € arasında değişen yatırımlarla A Serisi öncesi girişimleri desteklemek amacıyla tavanı 100 milyon €’ya yükseltiyordu.

Fon henüz resmi olarak kapanmış olsa da Elkstone, paranın yaklaşık %10’unu şimdiden altı girişime dağıttığını söylüyor. Bluedrop Medikal Ve dahilbirkaç anlaşma daha “yakında” kapanıyor.

Yeni fonun arkasındaki en büyük itici güçlerden biri, son yasal düzenleme İrlanda hükümeti İstihdam Yatırım Teşvik Programına (EIIS), İrlandalı girişimlerin yatırımcı için vergi açısından daha verimli olan yatırımları güvence altına almasını sağlayan bir girişim. Elkstone’un öne sürdüğü değişiklikler, yatırımcıların artık yüzde 40’a varan vergi indiriminden yararlanabileceği anlamına geliyor. O noktaya kadar Elkstone, risk/ödül oranı nedeniyle bu büyüklükte bir fonun mümkün olmayacağını söylüyor.

Elkstone CEO’su Alan Merriman, “EI ve ISIF’in yanı sıra hem girişimcileri hem de özel sermayeyi içeren fon yatırımcısı tabanımız, İrlandalı kuruculara iş potansiyellerini gerçekleştirmeye ve uluslararası ölçekte ölçeklemeye çalışırken onlara anlamlı katma değer getirmemize yardımcı olmada önemli bir avantajdır” dedi. Bir açıklamada. “Makro arka plan şüphesiz zorlu olsa da, yatırım yapmak için iyi bir zaman ve kesinti ve inovasyon görünümü konusunda çok olumluyuz.”

VC finansmanının son birkaç yılda tüm aşamalarda çoğunlukla düştüğü doğrudur, ancak veriler şunu gösteriyor: o önceki aşama finansman olmuştur daha dayanıklı, özellikle tohum aşamasında. Finlandiya’nın Life Ventures’ın dün açıklanan yeni fonuna ek olarak, Şubat ayından bu yana Avrupa sahnesine bir dizi erken aşama VC fonunun geldiğini gördük. Örneğin, İngiliz Amadeus Capital Partners, Avusturyalı Apex Ventures ile ortaklık kurdu derin teknoloji girişimlerine yönelik 80 milyon Euro’luk (87 milyon $) bir fon karşılığında, Fransa Ambleminde Ve Ovni Capital açıkladı yeni 50 milyon € (54 milyon $) fon. Bu arada Londra’da, Playfair Capital 70 milyon doları kapattı tohum öncesi fon

Özellikle İrlanda’ya gelince, Elkstone’un yeni fonu, ortaya çıkacak en büyük – hatta en büyük – birini temsil ediyor. Zümrüt adası. Karşılaştırma için, Dublin’s Frontline Ventures 70 milyon avroluk bir tohum fonu başlattı 2021’de Avrupa B2B girişimleri için.

ISIF’in LP olarak gemide olması Elkstone için büyük bir nimet ve İrlanda’nın yatırım ahlakını açıkça ikiye katladığı bir zamanda geliyor – daha geçen hafta bir egemen servet fonu kurma planlarını açıkladı yıl.

ISIF direktörü Nick Ashmore, “Bu fon, erken aşama girişim sermayesindeki erişimimizi genişletiyor ve İrlandalı işletmelere büyümeleri için ihtiyaç duydukları sermayeyi çekmeleri için değerli yeni bir seçenek sunuyor” dedi.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın