AMD giriş seviyesi dizüstü bilgisayarlar için Ryzen 7020 işlemciyi duyurdu

AMD giriş seviyesi dizüstü bilgisayarlar için Ryzen 7020 işlemciyi duyurduAMD, yeni “Mendocino” Ryzen 7020 ve Athlon 7020 serisi mobil işlemcilerini duyurdu. Intel’in Core i3’üyle rekabet edecek bu çipler, AMD’nin sunumunda “gündelik dizüstü bilgisayar” kullanımı amaçlı olarak nitelendiriliyor. Şirketin bu sözleriyle daha düşük maliyetli ve daha düşük kuvvetli cihazlara güç sağlamak için tasarlandığı anlaşılıyor. Bunlar teknik olarak AMD’nin yeni Ryzen 7000 mobil serisinden gördüğümüz ilk çipler içinde yer ediniyor, ancak bunların tamamı yeni sayılmaz.

Piyasaya sürülecek ilk üç Mendocino yongası Ryzen 5 7520U, Ryzen 3 7320U ve Athlon Gold 7220U’dur. Üçü de 8-15W TDP değerlerine ve Radeon 610M grafiklere haiz. İki Ryzen yongasında 6 MB önbellek ve dört çekirdek / sekiz iş parçacığı bulunurken, Athlon işlemcide 5 MB önbellek ve iki çekirdek / dört iş parçacığı var. Yongalar, AMD’nin “Zen 2” mimarisiyle ve 6nm’lik bir işlemle inşa edildi.

Zen 2 yeni bir mimari değildir. Zen 4, AMD’nin en aktüel mimarisidir. Zen 2 ise 2019’da piyasaya sürülmüştü. Bu nedenle bu yongalar yalnızca fazlaca ucuz dizüstü bilgisayarlarda satın alınması tavsiye edilir. Bu yongaların güç vereceği modeller içinde, Acer’ın Aspire 3’ü de yer ediniyor.

AMD, yeni çiplerin 12 saate kadar pil ömrü sağlayacağını ve Intel’in Core i3’ünü, üretkenlik ve çoklu görev performansının yanı sıra tatbik başlatma hızında geride bıraktığını iddia ediyor. Muhtemelen Radeon 610M grafikleri, geçmişte düşük bütçeli dizüstü bilgisayarlardan gördüğümüzden daha iyi bir oyun deneyimi elde edecektir. Ancak genellikle bu dizüstü bilgisayar kategorisinin oyun için satın katılımı tavsiye edilmez.

AMD, 2023 yongaları için adlandırma şemasını daha ilkin yayınlamıştı ve önceki yıllara nazaran pek oldukça şey yenilenmiş şeklinde görünüyor. En önemli değişim, her çipin adının üçüncü hanesinin artık çipin hangi Zen mimarisi sürümünü kullandığını açık halde ortaya koymasıdır. Amaç, şirketin eski mimariye haiz yeni yongalar satarak gölgede kaldığını iddia eden müşterilere karşı korunmaktır. AMD’nin daha önce yaptığı şeklinde, daha düşük güçlü Athlon ve Ryzen CPU’ların önceki yinelemeleri, birkaç senelik işlemcilere çarpıcı benzerliklere haiz yongaları içeriyordu. Bu özel değişiklik, yakında beklenen 7000 serisinin bazı eski parçaları içerebileceğini olası kılıyordu. En azından şimdi, bu çiplerin performansından hayal kırıklığına uğraması olası müşteriler, bilgilendirilmediklerini söyleyemeyecekler.

kaynak: teknoblog.com

Similar Posts

Bir cevap yazın