Amazon, Walmart’ı nasıl yendi — ve Amazon’u kim yenebilir: muhabir Jason Del Rey ile konuşuyor

rent a car 34

Jason Del Rey, son 15 yılını Walmart ve Amazon da dahil olmak üzere e-ticaret işletmeleri hakkında rapor vererek geçirdi. Şimdi, bugün raflara çıkan yeni bir kitapta, Kazanan Hepsini Sataruzun süredir inşa ettiklerini korumaya odaklanan Walmart’ın daha geniş hikayesini ve karala ve genişlet stratejisi onu kazançlı bulut depolama işine, market işine, lojistiğe götüren Amazon ile destansı savaşını anlatıyor. endüstri, donanım ve hatta Hollywood.

Aslında, Walmart için bir sıkıntı olarak başlayan ve daha sonra çıplak yumruklu bir kavgaya dönüşen şey, son yıllarda 61 yıllık işletme için varoluşsal bir krize dönüştü ve Del Rey, şirketin bu konuda ne yaptığını öğreniyor. Aynı zamanda, 29 yaşındaki Amazon’un bir zamanlar olduğu gibi hızlı hareket edememesi ve eleştirilere yanıt verme konusundaki inatçı isteksizliği de dahil olmak üzere giderek daha fazla karşı karşıya kaldığı zorlukları inceliyor.

erişimi olan Walmart CEO Doug McMillon, Amazon’un Dünya Çapında Tüketici bölümünün eski CEO’su Jeff Wilke ve her iki şirketteki diğer yöneticiler de dahil olmak üzere 150 başka kaynak, Del Rey’in anlattığı hikaye inovasyonla ilgili ama aynı zamanda bu iki devin büyümesinin ne olduğuyla ilgili. tüketiciler, çalışanları ve hatta çevre için anlam ifade etmiştir. Onunla dün konuştuk, alıntıların uzunluğu aşağıda hafifçe düzenlendi.

TC: Merak ediyorum, bu konuya girmenin, Walmart’ın nasıl yalnızca Amazon’u yakalamaya çalıştığının ve çoğu zaman başarısız olduğunun bir hikayesi olacağını biliyor muydunuz? Amazon’un piyasa değeri bu noktada Walmart’ınkinden üç kat daha fazla – 1,3 trilyon dolardan 400 milyar dolara. Kitap, bu rekabetin sona erdiğinin altını çiziyor gibi görünüyor. Bunun doğru olduğunu söyleyebilir misin?

JD: Kitap, oldukça büyük ölçüde, CEO Doug McMillon’un son 10 yıldaki Walmart görev süresine ve inanılmaz derecede başarılı bir şirketin önce görmezden geldiği, sonra dikkat ettiği, ancak umursamadığı sonradan görme bir şirketle karşı karşıya kaldığı tüm denemelere ve sıkıntılara dayanıyor. ‘rekabet stratejisinde gerçekten iyi bir performans sergiliyor. Şirket içinde birçoğunuzun bildiği gibi, aralarındaki CEO şefi şöyle hissetti: [by 2016] “Yakında bir zemin oluşturmazsak, bazı insanlara saçma geldiğini biliyorum, ancak birkaç on yıl içinde gerçekten ortalıkta olmayabiliriz.”

Kitapta, bir zamanlar Amazon’un memleketi Seattle’ın da bulunduğu ABD Kongre Üyesi Pramila Jayapal ile konuştuğunuzu ve Amazon’un eleştirmenlere olağan yanıtının, herhangi bir eleştirinin gerçek olduğuna dair toptan bir reddedilme olduğunu söylediğini söylüyorsunuz. Aynı gözlemi paylaşıyor musunuz?

Amazon artık farklı gruplar için kolay bir hedef – genellikle bazı gerçekten inandırıcı nedenlerle, ancak şirketten nefret etmeyi seven çok sayıda insan da var. Bununla birlikte, son birkaç yılda, özellikle hükümetteki güçlü insanlarla nasıl etkileşim kurduklarına ilişkin olarak, [Amazon has] sadece ya farkındalık eksikliği ya da sadece kibir gösterildi [and] gereksiz yere ihtiyaç duyduklarından daha fazla düşman edindiler. [Meanwhile] Walmart yöneticileri, kendi kendine hizmet etsin ya da etmesin, en azından olayların diğer tarafını duymak istiyormuş gibi yaparak, yıllar boyunca eleştirmenleri dinleme turlarına çıktı.

Yavaş hareket eden Walmart, Quidsi’yi istedi ve onu Amazon’a kaptırdı; PillPack’i Amazon’a kaptırdı. Amazon’un kültürel sorunlarını, çalışma ilişkileri sorunlarını ve DOJ sorunlarını vb. bir kenara bırakırsak, Amazon’un kendi operasyonel yanlış adımlarından herhangi biri sizi özellikle şaşırttı mı?

Pek çok medya ve hatta teknolojideki insanlar [that after acquiring Whole Foods in 2017 that] Amazon, fiziksel perakendeye yenilikçi ve odadaki en zeki erkekler ve kızlar olarak girecek ve bunu bir nevi doğru yapacaktı ve bugüne kadar gerçekten büyük bir başarısızlık oldu. Mücadele ettikleri bir şey, teknoloji farklılaştırmasının yeterli olacağını düşünmek ve doğru envanteri veya doğru yiyeceği alma operasyonlarını umursamadıkları değil, ama bu şeyler sonradan akla gelen bir düşünce gibi geldi. Böylece fiziksel perakende satış yerlerinden bazılarına giriyorsunuz ve mağazadaki deneyim, bazı marketlerindeki ürünlerinizi sayan kasa teknolojisine veya yüksek teknolojili arabalara sonradan gelen bir düşünce gibi geliyor. Bazı insanlar için bu yeterince havalı, ancak sıradan tüketiciler için, nasıl farklılaşacakları konusunda mücadele ettiklerini düşünüyorum.

Amazon o zamandan beri PillPack’i satın aldı. One Medical’i satın aldı [which has many hundreds of brick-and-mortar offices]. Sağlık hizmetlerine yaklaşımında benzer yanlış adımlar göreceğimizi düşünüyor musunuz?

Amazon’un, telesağlık ve evde konsiyerj ziyaretlerinin bir karışımı olan Amazon Care adlı bir hizmeti vardı. Başlangıçta sadece Amazon çalışanları içindi ve sonunda kapat daha önce gerçekten bunun dışına çıkmadan önce, ama o projede çalışan hemşireler ve teknoloji uzmanlarıyla konuştuğumda, [they said] Amazon sık sık sağlık hizmetlerinde neyin iyileştirilmesi gerektiğini veya neyin yanlış olduğunu, neyin zaten doğru olduğunu düşünerek alana girmek. Bu kibir mi, yoksa sadece işleyiş biçimleri mi bilmiyorum. Ancak konuştuğum hemşirelerden bazıları, gerçekten iyi olan sağlık kayıt yazılım hizmetleri olduğunu söyledi. [Amazon] inşa etmek için tüm bu zamanı harcadı [its] sıfırdan sahip olmak ve bu her türlü soruna neden oldu.

PillPack alımıyla ilgili olarak, kitapta bir anekdot anlatıyorum. [about] PillPack’i kuran ve Amazon’da çalışmaya giden girişimciler ve biraz başarı elde ettiler, ancak bir süre sonra da boğulmuş hissettiler ve artık oldukça eski bir perakende teknolojisi bölümünün içine eczane teknolojisi inşa etmenin ne kadar zor olacağını anladılar, yani öyle değil Walmart’tan farklı. . . Bürokrasi devreye girdi ve girişimciler orada da zor zamanlar geçirebilir.

Bazen şirketler öyle bir ölçeğe ulaşırlar ki, öyle bir ölçeğe ulaşırlar ki, öyle bir duruma gelene kadar her tür yeni girişime karşı tamamen bağışık görünürler. Burada Amazon’un Walmart’ı geride bırakmasından bahsediyoruz; Amazon en çok kim için endişelenmeli? Amazon’u kimin devirebileceğine bahse girmek zorunda olsaydınız, kimi seçerdiniz?

Shopify’ın hala çok ilginç bir şirket olduğunu düşünüyorum. Bir perakendeci olmadığını biliyorum ama gerçekten müthiş bir teknoloji şirketi. Belki de kendilerini aşırı genişlettiler, lojistiğe girmeye çalıştılar ve bu operasyonu zararına çevirmek zorunda kaldılar. Ancak bağımsız işletmeleri önemseyen gerçekten zeki insanlar var, bu nedenle asıl soru, tüketiciye dönük bir varlık oluşturup oluşturamayacakları veya bunu gerçekten isteyip istemeyecekleri olacaktır ve Amazon onlara çok yakın ilgi gösteriyor. Diğeri bence TikTok. Amazon aslında bir işlem portalı, değil mi? Pek çok insan oraya ne istediğini bilerek gidiyor, bu yüzden oraya alışveriş yapmaya değil, bir şeyler almaya gidiyorlar. Bence TikTok’un, insanların şu anda gerçekten çevrimiçi alışveriş yapmak istemelerinde ve sadece kontrol etmek veya satın almak için bir yere gitmek istememelerinde büyük bir rol oynayacak tonlarca potansiyeli olduğunu düşünüyorum, bu nedenle çok fazla potansiyel var. Bunu yerine getirebilecekler mi, hiçbir fikrim yok. Ayrıca bundan 20 yıl sonra geriye bakıp XYZ şirketinin artık devasa, devasa bir şirket olduğunu ve 2023’te var olmadığını söylememiz de gerçekten iyi bir şans. Umudum belki ekonominin sağlığı içindir. ve toplumun sağlığı için de durum böyle olabilir.

Bu röportajdan daha fazlasını bu hafta podcast biçiminde alacağız; bizi izlemeye devam edin.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın