AI2 Incubator’ın yeni 30 milyon dolarlık fonu, erken aşamadaki AI girişimleriyle üçe katlandı

Yapay zeka başlangıç ​​dünyası gün geçtikçe daha da ısınıyor olabilir, ancak aralarında bir fark var. AI kullanan bir girişim Ve AI öncelikli bir başlangıç – ve Allen Yapay Zeka Enstitüsü, ikincisini teşvik etmekten gurur duyuyor. AI2 Kuluçka Makinesi. Önceki 10 milyon dolarlık fonları o kadar iyi iş çıkardı ki, destekçiler geri döndü ve kasayı üç kez doldurdu.

2017’den bu yana 21 şirket inkübatörden geçerek 160 milyon dolarlık ek yatırım ve en az bir büyük satın alma elde etti: XNOR, bir yapay zeka hızlandırma ve verimlilik birimi TC kapsamı) Apple tarafından yakalandı yaklaşık 200 milyon $ için.

XNOR’un başarısı tek başına muhtemelen bu ikinci fonu haklı çıkarmaktan fazlasını yapacaktı, ancak AI2’nin teknik kurucuları düşük değerli piyasaların peşinden giden ilginç şirketler bulma becerisi var. Kafamın üstünden iki tane: iyi said sentetik sese oldukça erken bir hizmet olarak geçiyordu ve Mavi Kano insanların yabancı dillerde aksanları üzerinde çalışmasına yardımcı olmak için makine öğrenimini kullanır.

“Yapay zeka dünyasında son derece heyecan verici bir andayız, ancak ders, olağanüstü abartı karşısında sakinleşmek ve pragmatik kalmaktır. Biraz fazla Kool-Aid içmek kolay,” dedi organizasyonun genel müdürü Jacob Colker. “Başlangıç ​​temellerinin tamburunu çalmaya devam ediyoruz: gerçek sorunları çözün, gerçek deneyimler yaratın, ekibe ateş gücü koyun ve pazara açılma stratejisi oluşturun ve bunu son derece yetenekli teknik insanlarla yapıyoruz.”

Kurucularının teknik hünerleri, inkübatörün ve genel olarak AI2’nin kasıtlı bir hareketidir.

“Özellikle teknik kurucular arıyoruz, çünkü bir modelin kendi versiyonunu oluşturmaları veya bir büyük model yerine bir milyon özel modeli çalıştırmaları gerekebilir. AI2 teknik direktörü Oren Etzioni, köklerimize kadar iniyor: AI2 ekibi, yani yönetimimizin esasen %50’si son derece teknik.

Ekip, amacın, dışarıdaki büyük şirketlere ve modellere bir tür kara at meydan okuyucusu üretmek ya da ChatGPT’nin tarihi popülaritesinin ardından şu anda yapay zeka etrafındaki çılgın beslenmeden yararlanmak olmadığını vurgularken dikkatliydi.

Etzioni, “Pek çok şirket, OpenAI modellerinin üzerinde pazarlama oyunları yapıyor, ancak bir API’ye ruj sürmekten daha fazlasını yapmanız gerekiyor” dedi. “Ayrıca OpenAI’den daha iyi bir dil modeli oluşturmaya çalışmıyoruz – bırakın multi-milyar dolarlık şirketler onu kapı dışarı etsin. Ama ya muhasebeye ya da topluluk önünde konuşmaya ayarlanmış bir model yapabilirsem? Devasa alanlar, yetersiz hizmet verilen küresel sorunlar, OpenAI’nin buna uygun olmadığını ve birinin harika bir şirket kurabileceği yerler görüyoruz.”

AI2’de teknik direktör olan Vu Ha, “Girişimcilerimizi daha hızlı hareket etmeye, arka rüzgarlardan yararlanarak daha hızlı hareket etmeye ve daha hızlı fon toplamaya teşvik ediyoruz, çünkü rakipler yerinde durmuyor” dedi, ancak onlar uzun mesafe için yerleşmek. “Yapay zekadaki son ilerleme dalgaları, gelecekteki potansiyel açısından daha da heyecan verici: Önümüzdeki iki yıl içinde daha fazla yeni pazar ve fırsat yaratılacak ve tek bir kuruluş buna hakim olamayacak.”

Colker, Comwave’i, büyük şirketlerin bir iş fırsatı olarak takip etmek şöyle dursun, farkında bile olma ihtimalinin düşük olduğu bir alana giren yapay zekanın bir örneği olarak vurguladı: hemşire tükenmişliği. Özellikle son birkaç yılda hemşireler normalden çok daha yüksek oranda işi bırakıyor ve bunun bir kısmı da hastane düzeyinde personelinin iş yükünü akıllıca yönetememekten kaynaklanıyor. Etzioni, Comwave’in bunun için erken uyarılar sağlamayı amaçladığını, ancak elbette “kimsenin bir grup yapay zekayı inançla satın almayacağını” kabul etti.

Bu nedenle inkübatör, herhangi bir tıbbi yazılım sağlayıcısının gezinmesi gereken çalışmalar, sertifikalar ve pilot çalışmalar yoluyla şirkete rehberlik ediyor. AI2, bu tür programların en önemli yönlerinden biri olan güçlü bir ağa sahiptir ve bu, düzenlenmiş veya teknik olarak muhafazakar bir pazara girmek gibi çetrefilli sorunlar için güzel bir bilgi tabanı sağlar.

Şu anda AI2 Kuluçka Makinesi, yılda beş şirketlik bir geçiş oranını hedefliyor (ve aşıyor), ancak Ha’nın da belirttiği gibi, “yeni fonla, daha büyük ölçekte devreye alma yeteneğimiz var.” Yine de ekip, çekirdek şirketlerin ötesine geçmeye gerek görmüyor: uzmanlıkları erken aşamada ve tabii ki A turları biraz daha pahalı olma eğiliminde. 30 milyon dolar çok para ama yapay zeka şirketleri birkaç ayda bir yüz milyonlar topluyorsa… muhtemelen en iyisi bildiğiniz şeye bağlı kalmaktır.

Fon, Madrona, Sequoia Capital, Vinod Khosla, Evergreen Ventures ve “diğer önde gelen LP’ler” tarafından desteklendi. Kim olduğunu biliyorsun!

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın