AI şarkıcısı viral hale gelirken Çin’in DrakeGPT anı var

Mandopop şarkıcısı Stefanie Sun, Çin’in kullanıcılar tarafından oluşturulan en büyük video akış sitesi olan Bilibili’de viral oldu. Ancak 2017’den beri albüm çıkarmayan Sun’a olan ilginin birdenbire canlanması, sanatçının bir dahice an daha yaşamasından kaynaklanmıyor.

Bilibili’de milyonlarca kez izlenen şarkılar, Sun’ın yapay zeka tarafından klonlanan sesini öne çıkararak telif hakkı korumasıyla ilgili soru işaretleri uyandırdı.

Mandarin pop müziğinin altın çağını hatırlatan teknoloji meraklısı Çinli internet kullanıcıları, Sun’ın sesini taklit etme özgürlüğüne sahip oldular. şarkı ses dönüştürmebir kullanıcının bir kişinin şarkısını başka bir kişinin sesiyle iletmekve onu bir Mandpop klasikleri derlemesiyle değiştirin.

“ için bir aramaAI孙燕姿” (“AI Stefanie Sun”), geçen ay içinde Bilibili’ye yüklenen yüzlerce videoyu gösteriyor. En popüler olanlar bir milyondan fazla görüntüleme topladı. Süper uygulamanın sosyal ve içerik ekosistemindeki anahtar kelimeleri izleyen WeChat Endeksi, terimin trend puanının sadece iki gün önce sıfırdan 5 Mayıs’ta 50.000’e fırladığını gösteriyor.

Deepfake şarkı söyleme, Batı’daki izleyicileri de büyüledi. Nisan ayı sonlarında, yapay zeka tarafından üretilen bir şarkı The Weekend ve Drake’in seslerini içeren Spotify ve TikTok’ta patladı. Grimes, sesini kullanarak AI tarafından üretilen herhangi bir başarılı şarkının telif ücretlerinin %50’sini paylaşacağını tweetleyerek bir vızıltı yaptı.

Batı’da olduğu gibi, Çin’deki mevcut telif hakkı yasası, yapay zeka tarafından üretilen ve ünlülerin seslerini çalan şarkılar için özel yönergelere sahip değil, ancak ülkenin düzenleyicileri, genel olarak sentetik teknoloji alanında yasal kısıtlamalar formüle etmekte hızlı davrandılar.

Çinli teknoloji firmaları üretken yapay zekadaki atılımlardan yararlanmak için yarışırken Midjourney ve ChatGPT alternatifleri ileÇin bir düzenleme geçti en son teknolojinin nasıl kullanılması gerektiğine dair tonu belirlemek için Kasım ayında. Hizmet sağlayıcıların, örneğin, kullanıcıların gerçek kimliklerini doğrulamaları ve yasa dışı davranışlarının kayıtlarını tutmaları gerekir.

Sun’ın deepfake’leri ilk olarak Çin’in mashup videoları cenneti Bilibili’de başlarken, bu çalışmalar dizisi TikTok’un Çince versiyonu Douyin de dahil olmak üzere diğer büyük sosyal medya platformlarında yeniden yayınlandı.

Bilibili, Kuaishou (Douyin’in rakibi) ve Çin’in en büyük müzik akışı platformlarından bazılarının sahibi olan Tencent Music Entertainment’tan yorum almak için ulaştık.

Douyin, AI içeriğindeki patlamanın yasal sonuçlarını en hızlı ele alan kişidir. ByteDance’e ait şirket yayınlanan bugün, büyük ölçüde Çin’in yeni sentetik teknoloji düzenlemesine dayanan yapay zeka tarafından oluşturulan içerik hakkında bir kılavuz.

Kısa video platformunun yönergesinde, içerik yükleyenlerin yapay zeka tarafından oluşturulan içeriği “ayırt edici etiketlerle” işaretlemesi ve bu tür içeriğin “sonuçlarından” sorumlu olması gerektiğini okur. Telif haklarını ihlal eden her türlü içerik platform tarafından tespit edildiğinde yasaklanır ve “ağır cezaya” tabi tutulur.

O halde soru, şarkıcıların seslerini kendi rızaları dışında taklit eden araçlarla yapılan şarkıların sanatçı haklarını ihlal edip etmediğidir. Sun, yapay zeka sesi kullanılarak oluşturulan düzinelerce şarkıya açık bir şekilde yanıt vermedi.

Üretken yapay zeka, ister şu amaçla kullanılsın, insanların duygusal boşluğunu doldurmaya yardımcı olma konusunda benimsenmiştir: ölen sevdiklerini anmak veya Deepfake Sun’ın durumunda, bugün iyi Mandopop’un kıtlığına değiniyor. Tek bir AI ürün yöneticisi olarak tweet attı: “Sanki Sun’ın hayranları birdenbire festival moduna girmiş gibi.”


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın