ABD’deki soğutma enflasyonu, teknoloji değerlemelerinde hafif bir rahatlama getiriyor

Yeni ABD enflasyonu Veriler, Amerikan borsalarında işlem gören teknoloji stoklarını artırıyor ve bulut şirketlerinin hisselerinin yaklaşık bir yıldır yaklaşmadıkları fiyatlara ulaşmasına yardımcı oluyor.


Borsa yeni başlayanları, pazarları ve parayı keşfediyor.

Oku onu TechCrunch+’ta her sabah ya da al Exchange bülteni her cumartesi.


Enflasyonla ilgili yeni rakamlar, Amerikan merkez bankasının yakında bir dizi agresif faiz artırımını durdurabileceğini ve bu, faiz oranlarının dengelenmesine neden olursa, yatırımcıları odaklarını tekrar teknoloji hisselerine çevirmeye teşvik edebileceğini gösteriyor. Son birkaç yılda teknoloji değerlerinin ne kadar düştüğü göz önüne alındığında, herhangi bir iyileşme memnuniyetle karşılanıyor.

TechCrunch+ 2023’ün ikinci çeyreğinin sonlarında teknoloji değerlemelerinin canlandığını kaydetti, en azından halka açık pazarlarda. Bugün, yeni enflasyon verilerinin ardından, risk sermayesi firması Bessemer tarafından izlenen bir bulut hisse senedi koleksiyonu, yılbaşından bugüne kadar yaklaşık %32’lik kazançlara ulaşmak için %1,9 artış kaydetti.

rent a car 34

Enflasyon düştü, teknoloji arttı

Geçtiğimiz yıl, düşük faiz oranlarının kendilerini daha cazip yatırımlar haline getirdiği bir ekonomik ortamda yatırımcıların ilgisini çeken birçok teknoloji şirketi için çalkantılı geçti.

Faiz oranları ile büyüme odaklı şirketler arasında çok temel bir değiş tokuş var. Düşük faiz oranları, tahvil gibi daha az riskli varlıklar için daha az çekici bir yatırım ortamı oluşturan daha düşük tahvil getirilerine yol açar. Aynı zamanda, genellikle kârlılıkları yerine hızlı büyüme potansiyellerine göre değerlenen teknoloji hisseleri, yatırımcılar getirilerini maksimize etmeye çalıştıkça daha cazip hale geliyor.

Düşük faiz oranı ortamı, yatırımcıların borç şeklinde para toplamasını da daha ucuz hale getirir ve bu da belirli özel sermaye stratejilerini destekleyebilir. Buna karşılık, pahalı borç, özel sermaye satın alımlarını ve diğer ilgili işlemleri daha pahalı hale getirerek, teknoloji şirketlerini satın almak ve onlara yatırım yapmak için borç kullanma iştahını potansiyel olarak azaltıyor. Bu nedenle, faiz oranı artışlarının sona ermesi, yeni başlayanlar için PE liderliğindeki çıkış yolunu yumuşatmaya da yardımcı olabilir.

Faiz oranları yükseldikçe teknoloji hisselerinin değeri düştü. Bu grafik, faiz oranı artışlarını bankanın performansıyla karşılaştırıyor. Bessemer bulut dizini (WCLD):

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın