ABD ile Çin savaşın eşiğinde: Casus balon vuruldu, misilleme çağrısı geldi

ABD ile Çin savaşın eşiğinde: Casus balon vuruldu, misilleme çağrısı geldiİlişkilerin oldukça duyarlı olduğu ABD-Çin hattında geçen hafta ortaya çıkan krizde eleştiri bir dönemeçten geçildi…

Geçen hafta ABD’nin kuzeyinde tespit edilen ve tarifeli uçaklardan oldukca daha yüksek bir irtifada seyreden ve Çin’e ilişik olduğu açıklanan bir haber alma malumat balonunun ortaya çıkması iki ülke arasında tansiyonu yükseltmişti.

ABD savaş uçakları balonu bu şekilde vurdu.

Washington yönetimi balonun Çin’e ilişik olduğunu açıklarken, düşürülmesinin gündemde olduğunu duyurmuş fakat Çin ise bu iddiaları yalanlamıştı. Gökyüzünde ilerleyen balon dün Güney Carolina sahillerinde Amerika cenk uçakları tarafından düşürüldü.

ABD Başkanı Joe Biden mevzuyla alakalı bir açıklama yaptı. Biden, “Balonun düşürülme emirini Çarşamba günü verdim ve bir an önce düşürülmesini istedim ama enkazın insanlara zarar vermemesini istedim” dedi. Pentagon yönetimi ise balonun düşürülmesi için en uygun zamanında, balon Atlas Okyanusu üstünde ve Amerika’nin sınırları içerisindeyken düşürülmesinin müsait bulunduğunu düşünerek harekete geçti.

Balona düzenlenen operasyon gündem oldu.

ISIYA DUYARLI FÜZE KULLANILDI

Amerika Savunma Bakanlığı da balonun düşürülme operasyonunun detaylarını paylaştı. Virginia’daki Langley Hava Kuvvetleri Üssü’nden kalkan bir F-22’nin balonu düşürdüğü belirtildi.

Savaş uçağının ısıya duyarlı, AIM-9X süpersonik roket kullandığı da kayıtlara geçti.

Bu hamlenin arkasından Çin’den fazlaca sert bir açıklama geldi. ABD’nin balonun düşürüleceğini evvelde haber vermediğini belirten Çin Dışişleri Bakanlığı bir izahat yayınladı. Açıklamada, ABD’nin aşırı tepki gösterdiği belirtilirken, “Misilleme yapma hakkımız var” denildi. Çin yönetimi ayrıca balonun kazara bölgede bulunduğunu da aktardı.

Açıklamada, “Çin, Amerika’den bu vakası sakince ve profesyonelce halletmesini istedi. Fakat ABD güç kullanmayı tercih ederek aşırı reaksiyon verdi”

HANGİ BİLGİLERİ ELE GEÇİRDİ?

Balonun enkazını toplama çalışmalarının devam ettiği belirtilirken, İngiliz haber ajansı Reuters, “Bazı sorular yanıtsız kaldı. Mesela Çin, balonun ABD’deki yolculuğunda hangi detayları topladı” yorumunu yapmış oldu.

Balon 28 Ocak’ta Alaska’da görülmüş ve 30 Ocak’ta Kanada hava sahasına girmişti. Balon hemen sonra yeniden ABD sınırını geçerken bölgede ürkü yaratmıştı.

Balonun patlama anlarını anbean görüntüleyen Reuters, balonun düşürülmesi sırasında bir patlama meydana gelmediğine de dikkat çekti.

kaynak – sozcu, listelist

Similar Posts

Bir cevap yazın