ABD hükümeti, yeni yaptırımlarla Kuzey Kore’nin yasadışı BT işgücünü hedef alıyor

ABD hükümeti, rejimin kitle imha silahları programlarını finanse etmek için hileli bir şekilde istihdam sağlayan yasadışı BT çalışanları ordusuyla ilgili olarak Kuzey Kore’ye karşı yeni yaptırımlar duyurdu.

Kuzey Kore, “yasadışı kitle imha silahlarına ve balistik füze programlarına katkıda bulunan gelir elde eden”, başta Çin ve Rusya olmak üzere dünya çapında binlerce “yüksek vasıflı” BT çalışanına sahip. ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Salı günü.

Bazı durumlarda yılda 300.000 dolardan fazla kazanan bu kişiler, “daha zengin ülkelerde” bulunan işverenlere iş başvurusunda bulunmak için çalıntı kimlikler ve sahte belgeler kullanarak kimliklerini, yerlerini ve uyruklarını kasten gizlemektedir. Duyuruda, “iş, sağlık ve fitness, sosyal ağ, spor, eğlence ve yaşam tarzı” alanları da dahil olmak üzere çeşitli pozisyonlarda ve sektörlerde gizlice çalıştıkları okundu.

Bu kişiler, kötü niyetli siber faaliyetlerle ilgili olmayan meşru BT işleriyle meşgul olma eğilimindeyken, esas olarak kripto para Duyuruya göre, projelerde, yasadışı yollardan elde edilen fonları KDHC’ye geri aklamak için sanal döviz borsalarını ve ticaret platformlarını kullanıyorlar.

Hazine Salı günü “binlerce” Kuzey Koreli BT çalışanı çalıştıran dört kuruluşa karşı yaptırımlar açıkladı. Bunlardan biri, Hazine’nin Kuzey Kore’nin “birinci sınıf siber eğitim kurumlarından” biri olarak tanımladığı Pyongyang Otomasyon Üniversitesi. Kurumun, Keşif Genel Bürosuna bağlı siber birimlerde çalışmaya devam eden siber suçluları eğittiği söyleniyor. (RGB) ülkenin birincil istihbarat teşkilatı.

Hazine ayrıca, Kuzey Kore’nin saldırgan siber taktikler ve araçlar geliştirmesine öncülük eden Teknik Keşif Bürosu ve onun 110. Araştırma Merkezi’ne de yaptırım uyguladı. Merkezin aynı zamanda kötü şöhretli Lazarus Group’un ajanlarını eğittiğine inanılıyor. 625 milyon dolarlık kripto para hırsızlığı Ronin’den bir Ethereumpopüler kazan-oyna oyunu için yapılmış tabanlı yan zincir Eksen Sonsuzluğu.

Chinyong Bilgi Teknolojileri İşbirliği Şirketi’ne ve King San Man adlı bir kişiye BT çalışanı faaliyetleriyle ilgili olarak da yaptırımlar açıklandı.

Terörizm ve Mali İstihbarattan Sorumlu Hazine Müsteşarı Brian E. Nelson, “Bugünkü eylem, DPRK’nın rejimin yasadışı kitle imha silahları ve balistik füze programlarını finanse eden kapsamlı yasadışı siber ve BT işçi operasyonlarını vurgulamaya devam ediyor” dedi. “Amerika Birleşik Devletleri ve ortaklarımız, KDHC’nin yasadışı gelir getirici faaliyetleriyle ve dünyanın dört bir yanındaki finans kurumlarından, sanal para borsalarından, şirketlerden ve özel şahıslardan para çalmaya yönelik devam eden çabalarıyla mücadele etme kararlılığını sürdürüyor.”

ABD hükümeti de uyardı Geçen yılın başlarında, Kuzey Kore destekli bilgisayar korsanları, kurbanı truva atına bulaştırılmış bir kripto para birimi uygulamasını indirmeye ikna etmeye çalışmak için yüksek maaşlı bir iş teklifini içeren, yüksek oranda hedeflenmiş kimlik avı e-postaları göndererek kripto para birimi şirketlerinin çalışanlarını hedefliyordu.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın