3 kişiye daha idam sonucu

3 kişiye daha idam sonucuİran’da Mahsa Amini’nin 16 Kasım’da hayatını kaybetmesinin arkasından İsfahan kentinde gerçekleştirilen protestolarda 3 güvenlik görevlisini öldürmekle suçlamasıyla yargılanan 3 kişi hakkında karar çıktı. 6 kişinin yargılandığı davada Salih Mir Haşimi Baltaki, Mecid Kazımi Şeyh Şabani ve Said Yakubi Kurdsefli isimli 3 sanık hakkında “emniyet görevlisini kasten öldürmek” suçlamasıyla idam kararı verildi. Aynı davada yargılanan Cabir Mir Haşimi beraat ederken, sanıklardan Emir Nasır Azadani’ye 26 yıl ve Suheyl Cihangiri’ye ise 2 sene hapis cezası verildi.

Gösterilere ilişik ilk idam 8 Aralık’ta 23 yaşındaki Muhsin Şikari ile alakalı verilmiş, 12 Aralık’ta 23 yaşındaki Mecidrıza Rahnavard’in infaz edilmesiyle ikinci idam gerçekleşmişti. Ayrıca, 7 Ocak’ta Muhammed Mehdi Keremi ile Seyid Muhammed Hüseyni’nin idam edilmesiyle idam sayısı 4’e yükselmişti.

En az 29 şahıs idamla yargılanıyor

İran’da Mahsa Amini gösterileriyle ilişkili 4 şahıs idam edilirken, alınan son idam kararlarıyla beraber en az 29 kişi idamla yargılanıyor. Norveç merkezli İran İnsan Hakları Örgütü’nün son tutanağına nazaran, protestolarda 516 gösterici yaşamını kaybederken, tutuklanan ve gözaltına alınan kişi sayısının 20 bine yaklaştı.

5 gösterici hakkındaki verilen idam sonucu bozuldu

İran’ın Elburz eyaletine bağlı Kerec kentindeki gösteriler sırasında bir güvenlik görevlisini öldürme suçlamasıyla yargılanan ve haklarında idam kararı verilen Hamid Karahasanlu, Hüseyin Muhammedi ve Rıza Arya adlı 3 bireyin idam sonucu ise Yüksek Mahkeme tarafınca bozulmuştu. Son olarak, “Mahsa Amini gösterilerine katılmak” ve “eylemleri kışkırtmak” suçlamalarıyla haklarında idam kararı verilen 23 yaşındaki Mahan Sadrat ve rap sanatçısı Saman Yasin’in yine yargılanma talebi kabul edilmişti.

kaynak – linehaber

Similar Posts

Bir cevap yazın