110 bin muhacir ülkesine gönderildi

110 bin muhacir ülkesine gönderildiİçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığının düzenlediği ‘105-110. Dönem Mülki İdare Amirleri Eğitimi’nin açılış törenine katıldı. Programda konuşan Bakan Soylu, devlet tecrübesinin önemine değinerek, “Bizim devletimizin en temel vasfı tecrübesidir. Özellikle milletimizin ortaya koyduğu hassasiyet, sadakat, bağlılık ve devlet hangi saldırılarla yüz yüze kalsın, onu ayakta tutma bilinci ve onu yaşatıp devam ettirme bilinci bu milletin en mühim unsurlarından birisidir” değerlendirmesinde bulundu.

“Yaptığımız iş ancak kendimize ve kendi dönemimize ilişkin değil”

Yapılan güzel işlerin geleceğe zararsız taşınması gerektiğini anlatım eden Bakan Soylu, “Devletleri itibarsız yapmak elbet devlet dışı organizmaların işine gelir. Yaptığımız iş sadece kendimize ve kendi dönemimize ait değil. Emaneti geleceğe sağ salim ve geliştirerek teslim etme ve bununla birlikte bu emanetin içindeki bütün unsurları geleceğe sağ salim taşıyabilme amacıdır” diye konuştu.

“Geçen yıl 58 milyon, bu yıl afette 28 milyon öğrenim verdik”

Birçok konuda eğitimler verildiğini aktaran Bakan Soylu, “İçişleri Bakanlığı olarak son yıllarda hizmet içi eğitimlerimize ağırlık verdik. Merkez ve banliyö birimlerimizde 2022 yılında gerçekleştirdiğimiz hizmet içi eğitimlere mükerrerler dahil 2.7 milyon katılım oldu. Sadece bu yıl verdiğimiz ‘SİBERAY’ eğitimi 5.1 milyon. Kadına karşı şiddet ve aile içi şiddetle mücadelede birçok adım attık. Erkeklere yönelik bir öğrenim seferberliğine de başlamamız icap ettiğini de düşündük. Şu ana kadar nerede ise 7 milyonu eline geçiren bir durumdayız. Geçen sene ‘Afet Eğitim Yılı’ idi. Bu yıl ise ‘Afet Tatbikat Yılı’ idi. 94 bin tatbikat yaptık şu ana kadar, oysa amacımız 54 bindi. Gerçekleştirdiğimiz adımların başında eğitimi tuttuk. Geçen sene 58 milyon, bu yıl afette 28 milyon öğrenim verdik, vermeye de devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“Bu yıl 15 ton metamfetamin yakaladık”

Uyuşturucuyla savaşım mevzusuna da değinen Bakan Soylu, “Türkiye’nin aynı zamanda uyuşturucu ve diğer bağımlılıklarla alakalı de mücadelesi var. İnternet bağımlığından sigara bağımlılığına kadar birçok konuda mücadelemiz var. Avrupa uyuşturucu ile mücadeleden vazgeçmiştir. ABD’da uyuşturucu kullanımının serbest olduğu yerler vardır. Bu bir teslimiyettir ve bütün dünyayı bu teslimiyete çayır etmektir. Oysa bizler Türkiye’nin en büyük uyuşturucu operasyonlarını gerçekleştirdik, gerçekleştirmeye de devam ediyoruz. Bu sene 15 ton metamfetamin yakaladık. 120 bin metruk bina belirledik, 105 bin metruk binanın 87 binini yıktık. Geri kalanını rehabilite ettik. Toplam 6 bin binanın da felaket emekleri devam etmektedir. Türkiye’de 2017 senesinde uyuşturucuya bağlı ölümlerden 941 kişi hayatını yitirdi. 2021 yılında ise 270 kişiye indi. Bir iniş laf konusu. Bizde uyuşturucuya bağlı ölümler milyonda 5 iken, ABD’da milyonda 330’dur. 2021 ölümleri ABD’da 101 binin üstünde” dedi.

“800 bin çocuk doğdu, aldığımız tedbirlere rağmen artış olmadı”

Yasa dışı göçe karşı başarılı sonuçlar alındığını anlatım eden Bakan Soylu, “Son 5 senedir Türkiye’de Suriyeli sayısı artmadı. 800 bin çocuk doğdu, aldığımız tedbirlere rağmen artış olmadı. Avrupa’nın toplam geri gönderme merkezi kapasitesi kadar kapasitemiz var. Önümüzdeki günlerde bu kapasite 23 binlere çıkacak. 2022’de Avrupa’da yakalanan kaçak göçmen ve geri gönderilen göçmen sayısı 55 bin, ancak Türkiye’de şu ana kadar 110 bin kaçak göçmeni ülkesine gönderdik. Afganistan’a 65 bine yakın kaçak muhacir gönderdik. Her yakaladığımız 100 kaçak Pakistanlıdan 91’ini geri gönderebiliyoruz” diye konuştu.

“Ölümler yüz binde 9’dan yüz binde 6’ya düştü”

Trafikte yaşanmış olan can kaybında da ciddi bir düşüş olduğunu aktaran Bakan Soylu, “Trafik meselesinde de eğitimlerimiz devam ediyor. Sadece bu sene 10 milyon tahsil verildi. Ölümler yüz binde 9’dan yüz binde 6’ya düştü. Avrupa averajı olan 5’in dibine geldiğimizde de bunu aşağıya düşürmeye devam edeceğiz. 2011’de tüm dünyaya verdiğimiz ‘yüzde 50 ölümü azaltma’ sözünü dünyada başaran iki ülkeden birisi olarak yolumuza devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“Her ay yıldızlı bayrağı gördüğünüzde, görevinizi o içsel anlam için hatırlamalısınız”

Konuşmasında mülki yönetim amirlerine de seslenen Bakan Soylu, “Tavırlarınızla, davranışlarınızla, icraatınızla, halinizle öğretici olmalısınız. Bir tarafta öğrenen, bir tarafta öğrenici. Bunu ihmal etmeyin. El öpmenin bereketini ve haysiyetini yaşamalısınız. Çocuk başına dokunmanın mükafatının nasıl biteceğini zihninizde hiç bir gün unutmamalısınız. Her ay yıldızlı bayrağı gördüğünüzde, görevinizi o içsel anlam için hatırlamalısınız” dedi.

kaynak – linehaber

Similar Posts

Bir cevap yazın