Yurt genelinde 50 ilde ‘Girdap’ operasyonu başlatıldı

Yurt genelinde 50 ilde ‘Girdap’ operasyonu başlatıldıEmniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı koordinesinde ortalama 6 aydır yürütülen planlı çalışmalar neticesi yapılan tespitler doğrultusunda; kalifiye dolandırıcılık suçları, resmi ve özel belgede sahtecilik, parada sahtecilik, ihaleye fesat karıştırma, rüşvet ve irtikap, Vergi Usul Kanununa karşıcılık ve tefecilik suçlarını işledikleri tespit edilen şüphelilere yönelik; ülke genelinde 50 ilde ‘Girdap’ operasyonu gerçekleştirildi. Operasyon çerçevesinde 264 şüpheli ile alakalı gözaltı kararı bulunurken, 190 kişi ise ifadelerine başvurulmak suretiyle emniyete çağırılacak.

Yerel gazetelerde iş ilanı vererek iş insanı görünümü kazandılar

Nitelikli Dolandırıcılık Suçuna yönelik Antalya’da, müşteki olarak ifadesi alınan toplam 6 mağdurun, şüphelilerin yerel gazetelerde iş ilanı vererek kendilerine iş insanı görünümü kazandırdıkları ve bu vesileyle mağdurlar ile tanıştıkları, şüphelilerin kendi kullandıkları yatırım danışmanlığı ofisine Cumhurbaşkanı Başdanışmanı adına çiçek göndererek Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve bazı milletvekillerini tanıdıkları yönünde güven telkin edip muhtelif ihale ve proje fırsatlarının değerlendirilmesi vaadiyle mağdurlardan ortalama 10 Milyon TL para aldıkları, sadece mağdurların vaat edilen ihalelerin ve projelerin gerçekleşmemesi, şikayetçi olmalarına üstüne gerçekleştirildi. 10 şüpheli şahıs hakkında gözaltı kararı bulunuyor.

Kumar borcu karşılığında yüksek faizle boş senet imzalattılar

Yine tefecilik suçuna yönelik Denizli’de de operasyon gerçekleştirildi. Operasyon, Denizli’de ‘Öterler Suç Örgütü’ üyelerinin işlettikleri kumarhanede kumar borcu olan şahıslara yüksek ürem karşılığı borç verdikleri, karşılığında boş senet imzalattıkları, borcunu ödeyemeyen şahıslara kabahat örgütünün ürkütücü enerjisini kullanarak tehdit ve şantaj kanalıyla öğrenim ettikleri, suçtan elde ettikleri gelirin bir kısmını da cezaevinde bulunan suç örgütü liderine ve örgüt üyelerine aktaran 8 şahsa yönelik icra edildi.

Kredi kartı limiti arttırma vaadiyle para aldılar

Ülke genelindeki ‘Girdap’ operasyonu çerçevesinde Mersin’de de kalifiye dolandırıcılık suçuna yönelik operasyon gerçekleştirildi. Operasyonda kabahat örgütü üyelerinin irtibatlı oldukları banka mensubu vesilesiyle kredi ve kredi kartı limitini artırmak isteyen müşteki şahsın limit artırma işlemini 20 bin lira karşılığında halledebileceğini söyleyip müştekinin kredi kartını alarak bilgisi haricinde 282 bin lira ücretinde masraf yapıldığı tespit edildi. Müştekinin parayı istemesi üzerine şüphelinin banka hesabı vesilesiyle 75 bin lira parayı ‘borç’ açıklaması ile havale etmiş olduğu, hemen sonra müştekiyi icraya vererek 75 bin lirayı yine öğrenim etmiş olduğu belirlendi. Örgüt içerisinde yer edinen ve kendisini avukat olarak tanıtan diğer bir şüphelinin müştekiye mağduriyetini giderebileceğini ancak bunun için soruşturma savcısına ve kendisine 36 bin lira para vermesi gerektiği, sözde avukatın müşteki ile görüşmek için evine gittiği esnada teşkilat içinde yer edinen ve kendilerini narkotik polisi olarak tanıtan şahısların eve gelmiş olarak müştekiye uyuşturucu sattığı öne sürülen nedeni ile gözaltı meydana getirmeye çalıştıkları, o esnada sözde avukatın araya girerek müştekiyi bu durumdan kurtarmak için 20 bin lira para talep etmiş olduğu ve aldığı ortaya çıktı.

Dosya kapatma vaadiyle dolandırıcılık

Yine kendisini avukat olarak tanıtan şüpheli şahsın farklı bir ilde bulunan 2 ayrı müştekiyi savcılıkta bulunan uyuşturucu ve kasten yaralama suçlarından dava dosyalarını kapatma vaadi ile toplamda 25 bin lira para alarak dolandırdığı şüphelilerin yeniden değişik bir ilde bulunan orman arazisini müşteki şahsa tanıdıkları üst düzey bürokratlar vasıtasıyla orman vasfından çıkartarak kendisine devredebileceklerini vaat ederek müştekiden ortalama 400 bin lira değerindeki aracını devir aldıkları, hemen sonra bölgede çıkan orman yangını nedeniyle laf konusu arazinin Kültür ve Turizm Bakanlığına devredildiğini söyleyerek oyaladıkları, dosya çerçevesinde şüphelilerin 8 vakada toplamda 783 bin TL tutarında mağdurlardan haksız hasılat elde ettikleri tespit edildi. Operasyon çerçevesinde toplam 10 şüpheli kişi hakkında gözaltı kararı bulunuyor.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın