YouTube, seçim yanlış bilgilerine karşı kurallarını geri alıyor

YouTube en yavaş ana platform 2020 ABD seçimleri sırasında ve neredeyse üç yıl sonra yanlış bilgilere izin vermemek için şirket bu politikayı tamamen ortadan kaldıracak.

Şirket Cuma günü yaptığı duyuruda, seçim inkârı konusundaki kurallarını tersine çevireceğini ve daha önce yasaklanan bazı asılsız iddialara hemen geçerli olmak üzere izin vereceğini duyurdu. eksenler ilk önce değişiklikleri bildirdi.

Şirket bir blogda “Mevcut ortamda, bu içeriğin kaldırılması bazı yanlış bilgileri engellese de, şiddet veya diğer gerçek dünyaya zarar verme riskini anlamlı bir şekilde azaltmadan siyasi konuşmayı kısıtlama gibi istenmeyen bir etkiye sahip olabileceğini bulduk” diye yazdı. postalamak.

“Bunu göz önünde bulundurarak ve 2024 kampanyaları devam ederken, 2020’de ve geçmiş diğer ABD Başkanlık seçimlerinde yaygın dolandırıcılık, hata veya aksaklıkların meydana geldiğine dair yanlış iddiaları öne süren içeriği kaldırmayı durduracağız.”

YouTube, bazı çocukların seçimle ilgili asılsız iddialarda bulunmasına (ör. oy kullanma yerlerinin yeri hakkında yalan söyleme) ve insanları başarılı bir şekilde oy kullanmaktan caydırmaya yönelik diğer belirli çabalara hâlâ izin vermiyor.

“Seçmenleri oylama için zaman, yer, araç veya uygunluk gereklilikleri konusunda yanıltmayı amaçlayan içeriğe izin vermeyenler de dahil olmak üzere, seçimle ilgili yanlış bilgilendirme politikalarımızın tümü yürürlükte kalmaya devam ediyor; posta yoluyla oy vermenin geçerliliğine itiraz edenler de dahil olmak üzere, oylamayı maddi olarak caydırabilecek yanlış iddialar; ve başkalarını demokratik süreçlere müdahale etmeye teşvik eden içerik, ”diye yazdı şirket.

Genel olarak, bir başkanlık seçiminin geçerli sonuçlarını inkar etmenin, insanları oy kullanmaktan caydırmak için bu daha hedefli varsayımsal senaryolardan daha fazlasını yaptığına dair kesinlikle bir argüman var. Ancak, kullanıcıların demokratik sürece geniş bir güvensizlik aşılamasına izin verilmesi, şirketin “gerçek dünyaya zarar” tanımına uymuyor gibi görünüyor.

Uygulama zorlu olsa bile, özellikle 2024 yarışı hazırlanırken YouTube’da ABD seçimlerinin reddedilme sezonunun açık olduğunu duyurmak garip bir seçim. Şirket, önümüzdeki birkaç ay içinde 2024 seçim stratejisiyle ilgili daha fazla güncelleme sunmayı planlıyor.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın