Yatalak babası için köy evine asansör kurdu

Yatalak babası için köy evine asansör kurduZara ilçesi Gümüşçevre Köyü’nde yaşayan Abdullah Yüksel, yaklaşık 3 yıl ilkin nüzul geçirip adım atma yetisini yitirdi. Yüksel, birilerinin yardımı olmadan evden dışarı çıkamayınca yatağa bağımlı hale geldi.

Oğlu Mustafa yüksel, babasının bu durumuna fazlaca üzülerek köy evine kendi geliştirdiği bir sistemle ilkel bir asansör kurdu. Yüksel, kurduğu asansör sistemiyle tekerlekli sandalyeye mahkum olan ve ikinci katta yaşayan babasının rahatlıkla dışarı çıkıp eve girmesini sağlamış oldu.

“Babamı sırtımızda çıkarıyorduk”

Daha önceleri köylülerin yardımı olmadan babasını dışarı çıkartamadığını belirten Yüksel, asansör sayesinde bu problemleri çözdüklerini anlatım etti. Mustafa Yüksel, asansör olmadan önce babasının eve giriş çıkışını köylülerden yardım alarak sağladığını belirterek, “Babam 3 yıl ilkin yatalak oldu. Ne yapabilirim diye düşünüyordum. Ben de bu asansörü düşündüm. Köyden arkadaşım Faruk Yücel’le beraber tasarladık yaptık. Daha önce babamı sırtımızda, kucağımızda, köylü arkadaşlardan yardım alarak evden çıkarıyorduk. Fakat bunu tasarlayınca kimsenin yardımına ihtiyacımız kalmadı. Tek başıma sandalyesine oturtuyorum, indiriyorum aşağıya.” dedi.

Baba Abdullah Yüksel, asansörün oldukca kolaylık sağladığını belirterek, “Kolaylık oldu. Allah razı olsun oğlumdan. Çok huzurlu. Asansör olmadan ilkin zorlanıyordum” diye konuştu.

Anne Keziban Yüksel de, “Bu asansör olmadan önce peşinden tutarak çıkartıyorduk. Benim için oldukça zor oluyordu. Komşuları çağırıyordum. Dört erkek geliyordu. Buluyordum sokaklardan. Çağırıyordum, Allah razı olsun geliyorlardı. İşim biraz rahatladı. Şimdi rahat oldu. İstediği vakit indiriyoruz, istediği vakit çıkarıyoruz.” ifadelerini kullandı.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın