Yapay zeka destekli retina tarama girişimi Mediwhale, 9 milyon dolar yatırım aldı

rent a car 34

Mediwhale’in kurucu ortağı ve CEO’su Kevin Choi, gençlerde nadiren görülen glokom nedeniyle bir gözünün neredeyse yarısını kaybettiğini 24 yaşında keşfetti.

Choi, TechCrunch’a “Yıkılmıştım ve bunun başıma geldiğine inanamadım” dedi. “Yoktu [initial] tanımam için semptomlar. Bu erken teşhis ve tedavi edilseydi, görüşümü kurtarabilirdim.”

Bu çile, Choi’yi, insanların sağlık risklerini semptomlar ortaya çıkmadan önce erkenden tespit etmelerine yardımcı olacak bir şirket kurmaya motive etti. Tedavisinin ardından Choi ve vitreoretinal cerrah olan doktoru Tyler Rim, 2016 yılında Mediwhale’i kurdu. Merkezi Seul’de bulunan sağlık kuruluşu, kalp ve böbrek bozukluklarını ve hastaları aracılığıyla daha fazla hastalığı teşhis etmek için yapay zeka destekli non-invaziv bir retina taraması geliştirdi. retina fotoğrafları.

Mediwhale’in ilk ürünü, hastalarda kardiyovasküler hastalık (CVD) riskini değerlendiren yapay zeka destekli bir retina teşhis çözümü olan Reti-CVD’dir. Choi, TechCrunch’a KVH risklerinin erken saptanması ve değerlendirilmesinin, kullanıcıların orta ve yüksek riskli KVH grupları için statin tedavisine erken başlamalarına izin vereceğini söyledi. Choi’ye göre Mediwhale’in teknolojisi bir dakikadan kısa sürede sonuç veriyor.

Tıp uzmanları genellikle KVH riskini tahmin etmek için bilgisayarlı kardiyak tomografi (BT) taramalarını kullanır. Doğruluğuna rağmen, yüksek dozda radyasyona maruz kalma, nispeten yüksek bir fiyat ve nihai sonuçlar için uzun bekleme süreleri, kardiyak BT taramasının dezavantajlarıdır. Mediwhale, Reti-CVD’sini talep ediyor hassas eşleştirilmiş kardiyak BT taraması Radyasyona maruz kalmaktan tamamen kaçınırken potansiyel KVH risklerini tahmin etmede ve özel test tesislerinden ziyade birincil bakım ortamlarında erişilebilir olmada.

Choi, girişimin birincil hedeflerinin şu anda kardiyovasküler hastalığı olmayan ancak diyabet ve metabolik hastalık hastaları gibi gelecekte kardiyovasküler hastalık geliştirme potansiyeli olan kişiler olduğunu söyledi. Mediwhale, ABD’de hizmetini başlatmadan önce Güney Kore’ye bir test alanı olarak odaklanıyor

Daha geçen hafta, Mediwhale’in Reti-CVD’si, Mediwhale’den iki yıllık geçici bir geri ödeme kodu aldı. kore ulusal sigorta hükümeti, Choi, TechCrunch’a söyledi. En son onay, Ağustos ayında tıbbi cihaz onayını aldıktan yaklaşık sekiz ay sonra geldi. Başka bir deyişle, sağlık sigortası Reti-CVD’yi kapsar, çünkü birinci basamaktaki doktorlar ve hastaneler bunu önümüzdeki iki yıl boyunca Güney Kore’deki hastaları tedavi etmek için resmi olarak kullanır; daha sonra Mediwhale, kalıcı bir kod almak için ek klinik veriler sunmalıdır. Ürününü bu yaz Güney Kore’de satmayı planlıyor.

Mediwhale kısa bir süre önce, başlangıcından bu yana toplamını 12 milyon $’a çıkaran Seri A fonunda 9 milyon $’ı kapattı. SBI Investment, yeni yatırımcı Woori Venture Partners ve önceki destekçiler BNK Venture Capital, Innopolis Partners ve IPS Ventures ile en son finansmanı yönetti.

Choi, A Serisinin Mediwhale’in Reti-CVD’nin ticarileştirilmesini hızlandırmasını sağlayacağını belirterek, ABD FDA onayı almayı ve 2024 yılına kadar nihai FDA onayı hedefiyle ABD sigorta kapsamını uygulamayı hedeflediğini sözlerine ekledi.

Mediwhale, tıbbi teşhis alanında AI kullanarak çalışan tek şirket değil. Alphabet’ten Verily 1 milyar dolar topladı 2022’de veriye dayalı sağlık ürünlerini genişletmek için. Eskiden IDx olarak bilinen, yapay zeka destekli bir teşhis şirketi olan Digital Diagnostics, Seri olarak 75 milyon $ güvence altına alındı Geçen yıl KKR liderliğindeki B finansmanı.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın