Vücut yöntemleri bozulan kardeşler için ‘beyin pili’ umut olduBatman’da sağlıklı bir şekilde dünyaya gelen sadece ilerleyen yaşlarda vücut hareketlerini kontrol edemez hale gelen 43 yaşındaki Vecihe ile 40 yaşındaki Ferhat Okan kardeşler, ilkin konuşmakta, yürümekte ve vücutlarını dik tutmakta zorlanmaya başladı. 20’li yaşlarda birinin yardımı olmadan ayakta duramayan kardeşler, tamamen hareketlerini test edemez ve konuşamaz hale geldi.

Aileleri tarafından muhtelif hastanelere götürülen kardeşlere ilaç, fizik tedavileri uygulandı sadece hastalıkları daha da ilerlemeye başladı. Vücut yapıları değişen kardeşler, tavsiye üstüne Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine gelerek Beyin ve Sinir Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tanju Uçar tarafından muayene edildi.

Kardeşlere beynin birtakım hususi bölgelerinin anormal işleyişi kararı gelişen “distoni” tanısı konuldu. Yaklaşık bir yıl ilkin Akdeniz Üniversitesinde Uçar tarafından aynı günde ameliyat edilen ve beyinlerine elektrot yerleştirilen kardeşler, hareketlerini kontrol edebilir hale geldi.

“ÇOK ACI ÇEKİYORDUK, ŞU ANDA İYİYİZ” 

Kardeşlerden Ferhat Okan, tedavi olabilmek için oldukca sayıda hastaneye gittiklerini ancak şikayetlerinden kurtulamadıklarını söyledi. Her geçen gün hastalığın ağırlaştığını anlatan Okan, “Yürüyemiyordum, konuşamıyordum. Ellerimi, ayaklarımı kontrol edemiyordum. Şimdi oldukca daha iyiyim. Buraya yürüyerek geldim, moralim gayet iyi.” dedi.

Ameliyat öncesi vücut yapısı ciddi biçimde bozulan ablası Vecihe Okan, ameliyat sonrası kendisini çok daha iyi hissettiğini belirtti. Başının sürekli yukarıya baktığını özetleyen Okan, “Boynum sürekli geride duruyor, başımı dik tutamıyordum. Çok acı çekiyorduk, şu anda iyiyiz, oldukca şükür.” diye konuştu.

“DİĞER İKİ KARDEŞTE DE BELİRTİLER ORTAYA ÇIKTI”

Hastalığın yeni belirtileri ortaya çıkan Vecihe Okan’ın ikizi Seyithan Okan da şu anda seste sorun yaşadığını söyledi. 7’si kız 14 kardeş olduklarını aktaran Okan, şunları kaydetti:
“Diğer kardeşlerimde ve bende herhangi bir şikayet yoktu, Ferhat ve Vecihe’de 15-16 yaşlarında hastalık başladı ve ileriki yıllarda durumları daha da ağırlaştı. Vecihe daha kötü durumdaydı, vücudu başıyla geriye doğru gidiyordu. Şimdi ameliyat oldular, çok iyi durumdalar. Bende de konuşmakta güçlük başladı, öteki ablamızda da belirtiler var. Biz de rahatsızlık ilerlemeden ameliyat olmayı planlıyoruz.”

“HASTALARDA YÜZDE 50 DÜZELME VAR”

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tanju Uçar, Vecihe Okan’ın boynu her zaman geriye itilmiş, ayakta durmakta, ses çıkarmakta, konuşmakta zorlanır şekilde, Ferhat Okan’ın da dengesizlik, yürüme problemi ile geldiğini söyledi.

Hastaların genetik tipte distoni emareleri taşıdıklarını kaydeden Uçar, genetik emek harcamayı yaparak, problemi teşhis ettiklerini belirtti. Buna gore beyin pili tedavisini uygulamaya karar verdiklerini anlatan Uçar, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Bir senedir hastalarımızı izliyoruz. Yaklaşık 20 senedir süregelen bir hastalık olduğu için vücutta, kaslarda çeşitli deformite doğrusu biçim bozuklukları gibi sorunlar var, bunların birdenbire düzelmesini beklemiyoruz ama gayemiz en azından günlük hayatlarını idare edebilecek, bağımsız hareket edebilecek hale gelmeleri. Yavaş yavaş bu amacımıza yaklaşıyoruz. Daha zamanımız var. İlk başlangıçları ağırdı, şu anda yüzde 50 düzelme var.”

Uçar, bu tür hastaları devamlı takip altında tuttuklarını ve belli aralıklarla pillerini test ettiklerini kaydetti. (AA)

kaynak – sozcu, listelist

Yorum yapın