VC için yeni normalde, inşaatçılar kazanacak

gerçi bu olabilir bazı yatırımcılar için zor bir hap olabilir, risk sermayesi şirketlerinin masadaki tek ön şart sayfası olarak kazanabileceği günlere asla geri dönmeyeceğiz – sektör bunun mümkün olamayacak kadar çok sermaye topladı, en istisnai olanlar için bile girişimler.

VC’ler, koruma fonu ve özel sermaye endüstrilerinin geçmişte yaptığı gibi kendilerini finansallaştırmaya devam ederken, VC firmaları bilgi avantajıyla veya rakiplerini kafa kafaya yenmek için güç ve kurucu ilişkisi kurarak kazanmalıdır.

Başlangıçlara daha yüksek fiyatlarla daha fazla para teklif etmek, son zamanlarda arzu edilen şirketlerde tahsisat sağlamanın popüler bir yoluydu, ancak bu tür kararların titiz ve zorlayıcı verilerle desteklenip desteklenmediği genellikle sorgulanabilirdi.

Ne olursa olsun, benzersiz anlaşma erişimine yol açan gerçekten meşru, zor kazanılmış bilgi asimetrileri vardır: son derece samimi kurucu ilişkileri, üstün kaynak bulma süreçleri, net görüşlü tezleri sentezleme yeteneği vb.

VC’lerin emsallerinin sahip olmadığı maddi bilgilere sahip olduğu tamamen rekabetçi senaryolarda da kazanmanın yolları vardır, ancak firmaların büyük çoğunluğunun a16z, Sequoia ve diğer büyük şirketler tarafından bırakılan marjinal tahsisattan çok daha fazlasını elde edeceğine bahse girmem. , sofistike firmalar.

Her halükarda, önümüzdeki on yılda girişimde kazananların, sektörü finansallaştırmaya devam eden tam donanımlı firmalar ve belirli ağları veya bilgi tabanlarını başarıyla kullanan butik firmalar olacağı açık görünüyor. Her kurucunun vizyonuna ve inisiyatifine derinlemesine bakmak, ilerlemenin tek yoludur.

Peki firmalar bunu göz önünde bulundurarak nasıl evriliyor?

Anlaşma akışını toplamak: Bir köy alır

Sequoia, keşif programıyla yıllar önce yenilik yaptı. Geriye dönüp bakıldığında, fişe takılı operatörlerin bir şirket kurmaya çalışan kurucuları ilk kez görme eğiliminde oldukları açıkça görülüyor. Ancak o zamanlar, bu anlaşma akışı stratejisi oldukça benzersizdi.

Bugünlerde, çoğu firma keşif programı yapısını kopyaladığından veya kopyalamayı düşündüğünden, anlaşma akışı daha fazla metalaştırılıyor. Taşıma veya kontrol boyutları açısından firmaların ne kadar keşif görevlisi sunabileceği konusunda sınıra yaklaşıyoruz. Sadakat sınırlıdır ve anlaşma akışı çoğu zaman kendisini yine de hızla yayılırken bulur.

Avantaj artık bir keşif programı konseptinde değil, bunun yerine dahili bir ekibin kendi başına sağlayabileceğinden daha fazla anlaşma akışı bulmanın yeni yollarında.

AngelList, Toplama Araçları (herkes melek olabilir), SPV’ler (herkes GP olabilir) ve fonlar/abonelikler (herkes LP olabilir) ile harika bir iş çıkardı. Bu altyapıya sahip olarak toplanan veriler neredeyse benzersizdir ve bu işlevi etkinleştirmek, onu kullananlar için bir fark yaratır.

Gelişmekte olan yöneticilere sürekli olarak küçük LP çekleri yazan firmalar, aynı zamanda büyük ölçekte anlaşma akışını “satın almak” konusunda harika bir iş çıkardılar. Örneğin, a16z melek, “mikro” ve destekledikleri tohum fonların yaptığı yatırımları sistematik olarak değerlendirir. Herhangi bir resmi süreç kurucular tarafından yürütülmeden önce gelecek turlar hakkında bilgi almak için ne harika bir yol!

Bu örnekler iki uç noktayı temsil ediyor: AngelList gibi araçlar, teknoloji dünyasının “kitlelerini silahlandırırken” a16z’nin stratejisi, yatırım yapacak milyarları olanlar için iyi çalışıyor.

Firmaların, yeni teşvik yapılarıyla dış kaynak ağlarını organize etmenin yeni yollarını bulma konusunda son derece istekli ve deneysel olmalarını bekliyorum.

Ağ analizi: Sadece daha büyük değil, daha akıllı düşünmek

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın