VC destekli boba zinciri Ume, sürpriz peluşlarla ana akıma girmek istiyor

rent a car 34

Bir grup genç, Mountain View şehir merkezindeki Ume’den heyecanla renkli balonlu çaylarını aldılar. Ama bir yudum almadan önce, her biri kağıt bardaklarının altını açarak içindeki sevimli küçük peluşu ortaya çıkardı. Ume Tea’nin CEO’su ve kurucu ortağı Jiachun Li, TechCrunch ile yaptığı röportajda “Çayımız sadece güzel değil, aynı zamanda eğlenceli de” dedi.

Kabarcık çayı ABD’deyken 1990’lardan beri, popülaritesi büyük ölçüde Asyalı Amerikalılar arasında kaldı ve birkaç marka ara sıra diğer segmentlere girdi. Ume, bu sefer tatlı ve çiğneme deneyimine gizemli oyuncaklar ekleyerek daha geniş bir demografiye ulaşmayı amaçlayan en yeni boba girişimidir.

Taktik şu ana kadar işe yarıyor gibi görünüyor. TikTok’ta, “u & me”nin kısaltması olan “Ume” araması birkaç yüz sonuç gösteriyor; bunların çoğu, Ume’nin balonlu çayını satın alarak topladıkları sürpriz peluş tavşanı, Ume’nin maskotu paylaşan genç kullanıcılar.

Ume, dört yıl önce başladığından beri Kaliforniya’daki dokuz lokasyonunda dış finansman olmaksızın kar elde etti. Bugün, Asya kökenli Amerika merkezli girişimleri desteklemesiyle isim yapmış bir risk sermayesi şirketi olan iFly.vc’den 2,2 milyon dolarlık ilk dış finansmanını duyuruyor. bakkal teslimat platformu Weee!.

Bugün, Ume’nin satış noktaları günlük ortalama 1.000 sipariş satıyor. TechCrunch ile yaptığı röportajda iFly.vc’nin kurucu ortağı Han Shen, “Bir kahve dükkanı için günde iki ila üç yüz fincan zaten iyi sayılır” dedi.

Asya’nın kitabından bir yaprak

Arka planda yumuşak pembe duvarlar, plastik kiraz çiçekleri, tavşan oyuncakları ve K-pop hitleri bulunan Ume, yakındaki lise ve üniversite öğrencilerinin ödev yaptıkları ve birbirleriyle dedikodu yaptıkları bir yer haline geldi. Bu tür boş zaman etkinlikleri, 2000’lerde reşit olan Asyalı Amerikalıların kalplerinde özel bir yere sahiptir ve şimdi, aziz rutin Asyalı olmayan gruplara yayılıyor.

Ume’nin tavşan peluş koleksiyonu. Resim: Ume

Ume’nin müşterilerinin çoğu 18-35 yaş arasındadır; Bunların %70’i Çinli değil ve %40’ı Asyalı değil. Li, “Kültürel bir değişim görüyoruz” dedi. “Z Kuşağı Amerikalılar takıldıklarında, bir kafede oturmaktansa bir baloncuklu çay dükkanının önünde soğuk görünümlü bir içecekle ayakta durmayı tercih ederler.”

iFly.vc tarafından Yelp verilerine dayalı olarak yapılan araştırmaya göre ABD’de 5.000’in biraz altında bubble tea mağazası var. Karşılaştırıldığında, kahvehaneler, 38.400 lokasyona ulaştı 2022’de ülke çapında. Bazı raporlar, muhtemelen “kahve dükkanlarının” farklı tanımlarından dolayı daha da yüksek rakamlara işaret ediyor.

Shen, balonlu çay tüketiminin sonunda kahve içmeye alternatif bir yaşam tarzına dönüşeceğine bahse giriyor. “Balonlu çay endüstrisini asla hafife almayın. %70-80 brüt kar marjıyla inanılmaz çekici bir iş, karlılığını yazılımla aynı seviyeye getiriyor,” dedi yatırımcı.

Ume, yerelleştirme çabasında Asya’nın sütlü çay kitabından bir yaprak kopardı. Kaplanmış pelüşleri, Japonya’nın gashapon, otomat oyuncak kapsüllerine benzeyen kör kutuların – bir koleksiyondan bilinmeyen oyuncakların küçük paketlerinin – popülaritesinden esinlenmiştir.

Li, “Pek çok çocuk, peluşları almak için balonlu çayımızı satın alıyor ve hatta bazıları gelip bize kaç tane topladıklarını söyleyecek” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki birçok kafe ve restoran, pandemi sırasında yalnızca temassız mobil siparişi uygulamaya başlarken, Ume, sütlü çay devi HeyTea da dahil olmak üzere Çin’in yüksek oranda dijitalleştirilmiş çevrimdışı perakendecilerinden öğrenerek bu seçeneği ilk günden itibaren sundu.

Ume ayrıca oluşturma sürecini otomatikleştirmek için çalışıyor. ABD’de kahve yapma geniş çapta otomatikleştirilirken, daha fazla adım ve malzeme içerebilen balonlu çayı karıştırma işlemi genellikle manueldir. Ume, personelinin yalnızca bir siparişin kodunu taramasının yeterli olduğu, ardından makinenin doğru miktarda sos ve sütü çaya karıştırarak, işçi eğitim süresini iki ila üç günden iki saate indirdiği bir sistem geliştirdi.

Yerliler için Boba

Li, 2019’da otomobil endüstrisinde makine mühendisi olarak tam zamanlı çalışırken ek iş olarak Ume’ye başladı. Boba fikirlerinin demlenmesine izin verirken neden iyi maaşlı, istikrarlı bir işten vazgeçtiği sorulduğunda, “Balon çayını gerçekten seviyorum,” dedi.

Resim: Ume

O, mühendislik ve finans geçmişinin bir karışımından gelen üç kurucu ortağıyla birlikte, bu son yatırım turuna kadar işletmeyi kendi kendine finanse etti. Önyükleme yaklaşımı, Ume’yi, çoğu Asya’daki yerleşik markaların franchise satış noktaları olan diğer bubble tea zincirlerinden ayırır.

“Bu franchise sahibi mağaza sahiplerinin çoğu sadece pasif bir gelir istiyor ve işi yürütmek için çok fazla zaman harcamıyor. Uma farklıdır. Sıfırdan başladı ve dört kurucu gerçekten tüm çabalarını girişime adadı,” dedi Shen.

“Bir baloncuklu çay dükkanı açmak kolay görünebilir ve kulağa kolay gelebilir, ancak bunu doğru ve kârlı bir şekilde yapmak aslında öyle değildir. Ürün inovasyonu, tedarik zinciri, çevrimiçi ve çevrimdışı pazarlama, mağaza içi yönetim, veri analitiği vb. dahil olmak üzere bütünsel bir beceri setine sahip olmak için bir ekip gerekir,” diye devam etti yatırımcı.

“Başka bir girişim destekli bubble tea girişimi, on mağaza açtıktan sonra 10 milyon dolar yaktı.”

Ume’nin Asyalı rakiplerinde, ürün geliştirme genellikle Amerikalı tüketicileri iyi anlamayan genel merkezde gerçekleşir; Li, Ume gibi küçük, yerel bir markadan daha yavaş bir hızda yinelediklerini savundu. Bu daha büyük rakipler yılda sadece iki ila üç yeni ürün sunabilirken, Ume kaynakları yerel çiftliklerden alır ve genellikle mevsimine uygun içecekler sunar.

Yıllar geçtikçe, Tayvan menşeli boba, bozulmamış Assam çayı formundan, manyok bitkisinden tapyoka ve toz kremadan, taze tropikal meyve ve tuzlu peynir köpüğü içerebilen geniş bir çay bazlı içecek yelpazesine dönüştü. Li, Asya’da “insanlar daha canlandırıcı bir şey istiyor” diye açıkladı. “Ama burada, ezilmiş Oreo kurabiye kırıntıları ve çiğnenebilir incilerle dolu kremsi brulee içeren Oreo seçeneğimiz gibi, kalın, zengin tatlar en çok satıyor.”

“Asyalılar daha az tatlı içecekleri tercih etme eğiliminde, ancak buradaki gençler yüzde 120 tatlılık isteyebilir” diye ekledi.

Ume’nin Amerika’daki istikrarlı büyümesi, Çin’de yatırımcı parası ve karlılık pahasına aşırı büyüme peşinde koşan balonlu çay zincirleriyle de taban tabana zıttır. Bununla birlikte, yeni tohum finansmanı ile Ume, genişleme planını hızlandırmaya hazır ve bundan sonra Chicago ve Dallas’a ayak basmayı planlıyor.

“Elbette, yatırımcılar onlara verebilir [bubble tea chains] Agresif bir şekilde büyümek ve işe almak için bir ton para, ancak bir şirketten erken ve zarar ederek bu kadar hızlı büyümesini istemek, bu ölüme mahkum bir yol,” dedi Shen.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın