Valiliklere genelge! Teyakkuzda olunacak

Valiliklere genelge! Teyakkuzda olunacakGenelgeye nazaran üniversitelerde eğitim-öğretimin rahatlık ve itimat ortamı içerisinde sürdürülebilmesi amacıyla her akademik sene öncesi valiler başkanlığında alakalı üniversite yöneticileri ve emniyet amirlerinin katılımıyla oluşturulan “Üniversitelerde Huzur ve Güveni Artırma İl Komisyonları”, üniversite yerleşkelerinin bina, tesis ve diğer alanlarına ilişkin risk analizlerini meydana getirmeye ve tedbirler almaya devam edecek.

Üniversitelerde uyuşturucu suçlarıyla etkin savaşım, suç/terör örgütlerinin eleman kazanımlarının engellenmesi, kötüye kullanma ve provokasyonların önüne geçilmesine yönelik tedbirler alınacak. Ayrıca yeni öğrenim-tedris periyodu boyunca üniversite öğrencilerinin konaklayacağı yurt, barıncak, apart vb. Yerlerde muhtemel fahiş fiyat uygulamalarına müsaade edilmeyecek, maddi durumu yetersiz olan öğrencilere kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları vasıtasıyla burs ve konaklama mevzularında destek olunacak.

Üniversite öğrencilerinin barınma imkanları artırılacak

Artan öğrenci sayısı talebe yurtlarına olan talebi artıracağı için üniversite öğrencilerinin barınmalarına yönelik il/ilçe bazlı ihtiyaç analizleri yapılacak. Barınma sorunu olan öğrenciler tespit edilerek amme kuruluş ve kuruluşlarına ait misafirhanelere yerleştirilecek, gerektiğinde sivil toplum kuruluşlarıyla iş donanması sağlanacak. Öğrenci yurtlarında var olan kapasitenin tam olarak kullanılması sağlanacak ve imkanlar ölçüsünde ek kapasite oluşturulacak. Bu çerçevede boş lojmanların ve yurt olarak kullanılabilecek kamu müessese ve kuruluşlarına ilişik binaların dönüşümleri ivedilikle yapılarak 2022-2023 eğitim-tedris yılı başlangıcına yetiştirilecek.

Bakanlıklar arası koordinasyon kurulacak

İl genelinde bulunan otel, pansiyon, apart ve hususi yurtlar, kapasitelerinden yararlanmak üzere Gençlik ve Spor Bakanlığı ile koordine kurularak kiralanacak. Ayrıca il genelinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı yurtlarından boş kontenjanı olanlar imkanlar dahilinde kullanılacak. Üniversite yerleşkesi bulunan minik ilçelerdeki barınma sorununun çözümü amacıyla da hususi yönetim ve belediyeler tarafınca lüzumlu emekler yapılacak. Kapasite artırımı ve yeni kalacak yerlerin belirlenmesinin beraberinde getireceği personel, malzeme vb. Gereksinimler valiliklerin koordinasyonunda karşılanacak.

Yurt, pansiyon ve apartlarda fahiş fiyata müsaade edilmeyecek

Eğitim-tedris periyodu süresince üniversite öğrencilerinin konaklayacağı yurt, pansiyon, apart vb. Yerlerde fahiş fiyat uygulamalarına müsaade edilmeyecek. Maddi durumu kifayetsiz olan öğrencilere amme kurumları, sivil topluluk kuruluşları vesilesiyle maddi destekte bulunulacak ve burs/kalacak yer konularında yardımcı olunacak. Yerel yönetimlerle iş birliği halinde öğrencilerin kayıt periyodu esnasında ve hemen sonra karşılaştığı sorunları (barınma ve ulaşım benzer biçimde) iletebileceği irtibat bilgileri kamuoyuyla paylaşılacak. Öğrencilerin üniversite/kampüs yerleşkelerine ve yurtlara basit ulaşımının sağlanması amacıyla bilhassa okul giriş-çıkış saatlerinde oluşabilecek yoğunluk göz önünde bulundurularak toplu taşıma vb. Araç sayılarının artırılması ve yaşanması olası ya da olası sorunların çözümü için alakalı birimlerle iş birliği sağlanacak.

Yerleşkelerde yasadışı yapılarla faal mücadele edilecek

Üniversite yerleşkeleri, Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) binaları ve hususi yurtların bulunmuş olduğu alanlardaki tenvir sistemleri kontrol edilecek ve toplu taşıma durakları yurtlara yakın olacak şekilde belirlenecek. Üniversite ve yurt yerleşkesinde bulunan “X-Ray” cihazlarının, kapı dedektörlerinin ve güvenlik kamera sistemlerinin yaygınlaştırılması için de emek harcamalar yapılacak ve ilgili cihazlar kontrol edilerek eksiklikler giderilecek. Barınma ve maddi olanak sağlama adı altında öğrencilerle temasa geçmeye çalışan illegal yapılanmaların stant açma/broşür dağıtma vb. Faaliyetlerine müsaade edilmeyecek. Bu çerçevede öğrencilerin şehirdeki ilk uğrak noktası olan terminal, gar, havalimanı benzer biçimde noktalarda üniversite yönetimleri tarafınca bilgilendirme stantları açılacak. Ayrıca uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanımının ve satışının engellenmesine yönelik çalışmalara ağırlık verilecek.

Terör örgütlerinin faaliyetleri hakkında bilgilendirmeler yapılacak

Öğrencileri etkilemeye dönük terör örgütlerinin kirli propagandalarına kaşı farkındalıklarının artırılması için üniversitelerle iş donanması halinde panel, seminer vb. Emekler yürütülecek. Ayrıca suç/terör örgütlerinin yeni eleman kazanma çalışmalarına mani olunabilmesi için istihbari çalışmalara ağırlık verilecek. Genelge çerçevesinde terör örgütleri ile iltisaklı olduğu değerlendirilen talebe kulüpleri ve kadın platformları şeklinde illegal yapılanmaların üniversite içindeki illegal faaliyetleri takip edilecek ve propaganda çalışmalarına dönebilecek faaliyetlerine izin verilmeyecek.

Provokasyonlara karşı teyakkuzda olunacak

Genelge çerçevesinde başta barınma konusu olmak suretiyle toplumsal medya üstünden yapılacak dezenformasyon içerikli provokatif paylaşımlara karşı teyakkuzda olunarak kabahat unsuru teşkil eden paylaşımları yapanlar hakkındaki gerekli işlemler yapılacak ve önleyici tedbirler alınacak.

Denetleme faaliyetleri artırılacak

Üniversite yerleşkelerinin çevresinde bulunan günübirlik kiralık evler, oteller, oyun salonları, kafe vb. Bölgelere yönelik denetimlerin ilgili birimlerle koordinasyon sağlanarak artırılacağının belirtildiği genelge uyarınca ayrıca şüpheli kişi, araç, paket/poşet/pankartlara duyarlı olunarak lüzumlu denetimlerin artırılması ve asayiş uygulamalarının planlanması sağlanacak.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın