Unaric, Salesforce ekosistemi startup’larını satın almak ve birleştirmek için 35 milyon $’la gizlilikten çıkıyor

Bugün, 35 milyon $’lık bir finansmanla ve Salesforce ekosistemindeki startup’ları satın alıp konsolide etme planıyla yeni bir şirket gizliden çıkıyor.

unarikbağımsız Salesforce odaklı SaaS şirketlerini bir araya getirerek devasa pazarın daha büyük bir bölümünü ele geçirmelerine yardımcı oluyor gibi göründüğü için, şirketin adıyla anılan çeşitli risk sermayedarlarından, meleklerden ve büyüme kreditörlerinden 25 milyon dolar borç ve 10 milyon dolar öz sermaye aldı. son birkaç on yılda Salesforce çevresinde ortaya çıktı.

Bazı şirketler, Salesforce’un üzerine mega paralı işletmeler kurdu. Salesforce yerel DevOps platformu Copado; Satış ekibi veri yedekleme platformu OwnBackup; Ve potansiyel müşteri oluşturma platformu Nitelikli. Binlerce küçük şirket, Salesforce’un 200 milyar dolarlık bir kurumsal devin baş döndürücü zirvelerine yükselişinin ardından ortaya çıktı ve bir ekosistem yarattı. bazı tahminler Salesforce’un kendisinin dört katına sabitleyin.

Bununla birlikte, bu Salesforce ekosistemindeki nispeten az sayıda şirket, kısmen, son kullanıcıların çeşitli küçük satıcılardan birden fazla farklı aracı birleştirmek zorunda olduğu anlamına gelen dar odaklı “nokta çözümleri” nedeniyle kendi başlarına devasa hale geliyor – bu, daha büyük işletmelerin genellikle yaptığı bir şey. yapmaktan çekinmek. Ve burası Unaric’in mücadeleye girdiği yer.

Unaric’in kurucu ortağı ve CEO’su, “Kurumsal müşteriler için küçük niş çözümleri satın almak ve yönetmek sancılı olabilir.” James Gasteen TechCrunch’a açıkladı. “Unaric, daha fazla yenilik, daha iyi hizmet ve küresel destek sağlayabilen tek bir tedarikçi aracılığıyla müşteriler için büyük sorunları çözen daha büyük paketler oluşturarak bunu ele alıyor.”

‘Kurucular tarafından, kurucular için’

Geçen yıl Temmuz ayında Londra dışında kurulan Unaric, önümüzdeki üç yıl içinde 40’a kadar şirket satın almayı hedefliyor ve ilkini bugün satın alarak duyuruyor. Satış cıvatası, CRM kişilerini otomatik olarak güncel tutan bir ürün. Zamanla Unaric, kanatları altındaki tüm Salesforce ürünlerinde çapraz satış ve bilgi paylaşımı fırsatlarını artırmayı ve ayrıca bir ürün ve mühendislik merkezini içeren bir “paylaşılan merkezi altyapıyı” tanıtmayı planladığını söylüyor.

Salesbolt anlaşması, Unaric’in ilk odağını kesinlikle RevOps bölge, Gasteen’in ikiye katlanacağını söylediği bir alan.

“Bu alanlarda birden fazla şirket satın alarak çapraz satışları artırabileceğiz” dedi. “Bu, zaten sıralanmış bir anlaşma boru hattına sahip olduğumuz bir alandır. Bir sonraki aşama, belirli endüstri sektörlerine odaklanan şirketler grubu oluşturmak için endüstriler ve mevcut müşterilerin ihtiyaçları hakkındaki bilgimizi kullanmaktır.”

Unari, James Gasteen ve baş ürün sorumlusunun eseridir. Neil Crawfordher biri daha önce Salesforce ekosistemi şirketleri kurmuş ve başkan Peter Lindholm ve CFO Moritz Birke. Aslında Gasteen, önceki girişimi Precursive Taskfeed adlı “tamamlayıcı” bir ürün satın aldığında Salesforce odaklı iki şirketi birleştirme konusunda önceden deneyime sahipti. 2019’da geri döndü.

Gasteen, “Salesforce ISV (bağımsız yazılım satıcısı) ekosisteminde bizzat deneyimlediğimiz bir uyumsuzluk var ve biz bunu nasıl düzelteceğimizi biliyoruz” dedi. “Kuruluşların ihtiyaçlarını daha yakından karşılayan ürün grupları oluşturarak, şirketlerin satışlarını önemli ölçüde artırmalarına, işlerini ölçeklendirmelerine ve normalde bireysel satıcılardan satın almayacak olan kurumsal alıcılara satış yapmalarına yardımcı olabileceğimize inanıyoruz.”

Böylesine ağır bir satın alma çılgınlığı, elbette çok fazla sermaye gerektirecek ve bu noktada Unaric’in dış finansmanı devreye giriyor. 25 milyon $’lık borç segmenti Atempo Growth’tan, geri kalan tohum sermaye dilimi ise LocalGlobe, Concentric, FJ Labs ve OwnBackup’ın kurucusu Sam Gutmann gibi meleklerden geliyor; Hotjar’ın kurucusu Johan Malmberg; ve kurumsal yazılım girişimi yatırımcısı Dave Kellogg.

Gasteen, daha uzun vadede, Unaric’in bir dizi yerleşik kurumsal yazılım şirketinin büyüme yörüngesini taklit etmek istediğini söylüyor. Veeva Sistemleri gibi32 milyar dolarlık bir yaşam bilimleri yazılım şirketi; ve Ncino3 milyar dolarlık bir fintech. Her iki şirket de başlangıçta Salesforce üzerine inşa edildi ve en başından itibaren bulutu benimsedi, ancak daha da önemlisi, çabalarını tek bir sektöre yayılan geniş teknoloji yığınlarına odakladılar.

Gasteen, “Tek bir endüstri teknoloji yığınına odaklanarak ekosistemde çok fazla değer yarattılar” dedi. “Şirketleri esas olarak ürün geliştirme ve bazı birleşme ve satın almalar yoluyla kurdular. Bizim fikrimiz, Unaric içinde birçok Ncino ve Veeva inşa ederek bu şirketlerin başarısını taklit etmektir.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın